KODĖL ATSIRANDA APGAMAI IR KOKIE IŠ JŲ TURĖTŲ KELTI SUSIRŪPINIMĄ?
![](https://www.biciulis.net/wp-content/uploads/2024/05/2024-05-29-1p-1024x683.jpg)
Kaip tvirtina medikai, apgamai neturi kokios nors jiems priskirtos biologinės funkcijos. Jie būna arba įgimti, arba atsiradę dėl saulės poveikio. Apgamai – tai odos ląstelių būrelis, kuris atsakingas už žmogaus odos spalvą. Kai jos pasiskirsto netolygiai, tada oda keičia spalvą, ir toje vietoje atsiranda rudos, raudonos, rausvos, mėlynos ar net juodos spalvos taškelis.
Ką įdomaus apie apgamus pasakoja mokslininkai?
Anot mokslininkų, dalis apgamų yra paveldimi. Genetikai tvirtina, jo moterims dauguma apgamų atsiranda apatinėje kūno dalyje, pradedant nuo juosmens ir baigiant kojomis, o vyrams – viršutinėje, ypač ant kaklo ir galvos odos.
Apgamų atsiradimui daug reikšmės turi ir hormonų veikimas, tad nauji apgamai atsiranda ir išnyksta brendimo, moterims nėštumo metu, arba pasireiškus dideliam hormonų svyravimui organizme. Nors apie vėžinius apgamus paskleista daug informacijos, tačiau, kaip mano dermatologai, didžioji dalis apgamų nėra pavojingi.
Kokie apgamai yra įprastiniai ir nepavojingi?
Dauguma apgamų yra gerybiniai odos dariniai, kurių formavimasis ant odos trunka beveik visą žmogaus gyvenimą. Kaip rodo praktika, nauji apgamai ant kūno formuojasi maždaug iki keturiasdešimties metų žmogaus amžiaus. Tačiau kai kurie gali atsirasti ir sulaukus vyresnio amžiaus.
Dalį apgamų žmonės paveldi, tad jau gimstama su jais, dalis jų atsiranda ankstyvoje vaikystėje. Likusieji apgamai yra įgyjami, priklausomai nuo esamų aplinkybių, tam didžiausią įtaką daro saulė. Tad kuo ilgiau atidengta oda būname saulėje, tau daugiau galime „prisiauginti“ naujų apgamų.
O kokie apgamai turėtų kelti nerimą?
Netipiniais vadinami apgamai turėtų versti sunerimti, nes jie gali būti susiję su odos vėžiu. Keturi bei daugiau ant kūno atsiradusių tokių apgamų jau gali būti laikomi odos vėžio rizikos faktoriumi. Beveik pusė odos vėžio atvejų išsirutulioja iš netipinių apgamų, todėl juos reikia ypač atidžiai stebėti.
Jei apgamas yra asimetriškas ir nelygiais kraštais, jei jis ėmė keisti spalvą, jei jo skersmuo yra didesnis negu šeši milimetrai, jeigu apgamas nuolat didėja, tad jis turėtų kelti rimtą susirūpinimą. Įvertinti turimus apgamus bei padėti atsikratyti nepageidaujamų odos darinių padės atsikratyti dermatologijos specialistų įmonė: https://lazeriniscentras.lt/paslaugos/apgamu-salinimas-lazeriu/.