Maltiečiai: Kelmės rajono gyventojai – ypatingi
Penkios nevyriausybinės organizacijos: Lietuvos Raudonasis Kryžius, „Maisto bankas“, Lietuvos „Caritas“, maltiečiai ir „Gelbėkit vaikus“, susivienijo su iniciatyva „Stiprūs kartu“ teikiant pagalbą ukrainiečiams, bėgantiems į Lietuvą nuo karo Ukrainoje.
Maltiečiai kuruoja savanorišką pagalbą 10 Lietuvos miestų. Tarp šių miestų – ir Kelmė.
Apie kilusius iššūkius, kasdienius darbus sutiko papasakoti maltiečių savanorės ir jų pagalbininkės L. Šimkevičienė, G. Somaitė, D. Vaičiulienė, A. Trijonienė, E. Tamašauskienė, L. Simėnienė, G. Sabaitytė, G. Gaurilovaitė.
Pasak jų, prasidėjus karui Ukrainoje ir pirmiesiems pabėgėliams pasiekus Lietuvą, nevyriausybinės organizacijos ėmėsi veiklos. Kelmės jaunųjų maltiečių vadovė L. Šimkevičienė džiaugėsi Kelmės rajono gyventojų aktyvumu renkant pagalbą karo pabėgėliams ir sakė:
– Mūsų rajono žmonės – Dievo dovana, jie ypatingi. Mums lengva dalinti paramą, kurią žmonės mums aukoja. Be jų pagalbos būtų sunku. Džiaugiuosi dirbdama tokiam kolektyve (dirba „Kražantės“ progimnazijoje – aut. pastaba). Bendradarbiai kiekvieną rytą užbėga pas mane, klausia, ar nereikia kokios pagalbos.
Pasak maltiečių savanorių, būtiniausiomis higienos priemonėmis, rūbais, avalyne ir t.t., praėjusios savaitės duomenimis, buvo aprūpinti 53 ukrainiečiai, iš jų 27 vaikai.
Maltiečių savanorė E. Tamašauskienė sakė, kad pagalbą siūlo ne tik pavieniai gyventojai, bet ir įmonės, organizacijos, įstaigos. Viena odontologė pasiūlė nemokamai sutaisyti karo pabėgėlių skaudančius dantis, verslininkas pasiūlė automobilį, kad ukrainiečiai galėtų nuvykti kur reikės.
Pasak maltiečių, kartais atsiranda specifinių poreikių. Užtenka apie šiuos poreikius paskelbti Facebook svetainėje, kai kyla pasidalinimo banga ir reikalingi daiktai gaunami per kelias valandas. Taip buvos gauti rūbai reikalingi aukštaūgiui ukrainiečiui, šaldytuvas, kurio reikėjo diabetu sergančio vaiko vaistų laikymui, vėžimėlis mažamečiui.
Kelmės „Kražantės“ progimnazijos direktorė L. Simėnienė sutiko užleisti maltiečiams vieną kabinetą, kuriame dabar yra sandėliuojami žmonių suaukoti daiktai.
Šimkevičienė pasakojo, kad žmonės skambina ir siūlo vienokius ar kitokius daiktus. Jei nėra poreikio, Lina prašo žmonių siūlomus daiktus palaikyti savo namuose. Užsirašo telefoną ir, jei atsiranda poreikis, žino kur kreiptis.
Maltiečiai viso pokalbio metu dėkojo Kelmės rajono žmonėms, sakė, kad patiems maltiečiams dažniausiai nieko nereikia prašyti, žmonės skambina ir siūlo.
Savanorės sakė, kad nevyriausybinės organizacijos yra mažiau įspraustos į įstatymų rėmus, yra lankstesnės, o Savivaldybė yra biudžetinė įstaiga, kuriai yra taikomi griežtesni reikalavimai. Todėl rajone humanitarinę pagalbą koordinuoja maltiečiai.
Nuo balandžio mėnesio ukrainiečių vaikus turėtų pasiekti centralizuota parama kanceliarinėmis prekėmis, jie gaus nemokamą maitinimą.
„Kražantės“ progimnazijos direktorė L. Simėnienė sakė, kad šią savaitę mokyklą pradėjo lankyti trys mokiniai, kurie jau pareiškė norą mokytis lietuvių kalbos. Pasak direktorės, mokykla susidurs su iššūkiais: kaip seksis mokyti, bendrauti. Tačiau jau pirmasis ukrainiečių vaikų apsilankymas mokykloje parodė, kad pastarieji yra komunikabilūs, bendrauja rusų, anglų kalbomis. Na, o kelmiškiai vaikai naujokus sutiko draugiškai, net prasidėjo lenktynės, kuris pirmas pasikvies sėdėti viename suole.
Maltiečių centre apsilankę ukrainiečiai apie karą, patirtą siaubą kalbėti vengia ir visi kaip vienas tvirtina, kad Lietuvoje jie neužsibus, karas greitai baigsis Ukrainos pergale ir jie visi grįš į Tėvynę.
Savanorės sakė, kad paramos dabar užtenka, bet stebint situaciją Lenkijoje, Rumunijoje, tenka pripažinti, kad karo pabėgėlių daugės ir Lietuvoje, todėl tikimasi, kad Lietuvos žmonės ir toliau bus tokie susitelkę ir teiks paramą.
Šiuo metu Kelmės rajono savivaldybės administracija registruoja ukrainiečius, laikinai gyvenančius Kelmės rajone. Šios savaitės duomenimis, kaip informavo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja D. Laivienė, Kelmės rajone užregistruota 70 ukrainiečių, iš kurių pusė – vaikai. Mokyklinio amžiaus vaikai pradėjo lankyti „Kražantės“ progimnaziją, Tytuvėnų gimnaziją, Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos Vaiguvos Vlado Šimkaus skyrių. Dalis mokinių mokosi nuotoliniu būdu.
Rajono savivaldybė yra atidariusi specialią sąskaitą, į kurią juridiniai ir fiziniai asmenys gali pervesti savo aukas rajono partneriams Ukrainoje, Lvivo srityje esančiam Novovolynsko miestui. Praėjusios savaitės duomenimis jau paaukota 18350 Eur. Iš šios sumos 10000 eurų skyrė Savivaldybė.
Kelmės rajono administracija savanorius, priėmusius laikinai gyventi ukrainiečius, prašo juos registruoti Kelmės rajono savivaldybės administracijoje šiais kontaktais: R. Žalandauskienė, tel. 8 615 25836 arba el.p. reda.zalandauskiene@kelme.lt, D. Laivienė, tel. 8 659 92849 arba el. p. danute.laiviene@kelme.lt. Registruojant būtina nurodyti apgyvendintųjų vardą, pavardę, gimimo metus, apgyvendinimo vietos adresą, savanorio kontaktus.