BIČIULIS

Asmenims dėl įvairių priežasčių (dirbti, atostogauti, studijuoti ar pan.) išvykstantiems į Europos Sąjungos šalis, taip pat į Norvegiją, Islandiją, Lichtenšteiną (Ekonominės erdvės šalys) bei Šveicariją, rekomenduojama išsiimti Europos sveikatos draudimo kortelę (toliau – ESDK), kurią nemokamai išduoda teritorinės ligonių kasos (TLK) privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems asmenims.

Asmuo, turintis šią kortelę, gali jaustis saugus, jei viešnagės, studijų ar kt. metu nurodytose šalyse jį ištiktų ūmus ir netikėtas sveikatos sutrikimas: privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje apdraustiems asmenims pateikus ESDK, būtinoji medicinos pagalba minėtose šalyse teikiama nemokamai arba apmokama iš dalies (t.y., apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo (toliau – PSDF) biudžeto lėšomis).

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad ši kortelė negarantuoja medicinos paslaugų išlaidų apmokėjimo, jei žmogus kreipiasi į gydymo įstaigą, nepriklausančią valstybinei tos šalies sveikatos sistemai. Ši kortelė neužtikrina paciento priemokų (mokesčių) ir transportavimo išlaidų kompensavimo, jei dėl nelaimingo atsitikimo ar ligos užsienyje jam tenka vykti namo.

Svarbu atsiminti tai, kad kiekvienas gaunantis tokią kortelę pasirašytinai įsipareigoja jos nenaudoti, jei taptų neapdraustas privalomuoju sveikatos draudimu Lietuvoje. Jei žmogus nurodytose šalyse vis tik neteisėtai (pavyzdžiui, deklaravęs išvykimą iš Lietuvos, nustotų mokėti privalomojo sveikatos draudimo įmokas ar dėl kitų priežasčių prarastų apdraustojo statusą) pasinaudotų minėta kortele, jis turėtų atlyginti PSDF padarytą žalą.

Kaip vykdomas žalos išieškojimas, jei neteisėtai pasinaudota ESDK

Kurios nors iš minėtų užsienio šalių gydymo įstaiga, suteikusi paslaugas asmeniui, kreipiasi į Valstybinę ligonių kasą prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – VLK), prašydama kompensuoti patirtas išlaidas iš PSDF biudžeto. VLK šias išlaidas apmoka ir pradeda aiškintis, ar asmuo, paslaugų gavimo dieną buvo apdraustas privalomuoju sveikatos draudimu, ar ne.

Jei nustatoma, kad paslaugos gavimo dieną asmuo, pateikęs gydymo įstaigai ESDK, buvo nedraustas privalomuoju sveikatos draudimu, šiam asmeniui išsiunčiamas pranešimas apie PSDF biudžetui padarytą žalą. Pranešime nurodomas PSDF biudžetui padarytos žalos dydis, terminas iki kurio asmuo turi atlyginti žalą, sąskaita į kurią asmuo turi atlyginti padarytą žalą. Pranešime taip pat nurodoma, kad asmuo turi pateikti draustumą privalomuoju sveikatos draudimu patvirtinančius dokumentus, jeigu jis tokius turi. Jei asmuo pateikia draustumą privalomuoju sveikatos draudimu patvirtinančius dokumentus, žalos PSDF biudžetui išieškojimo procesas nutraukiamas. Jei asmuo nepateikia draustumą privalomuoju sveikatos draudimu patvirtinančių dokumentų ir neatlygina pranešime nurodytos žalos, TLK kreipiasi į teismą dėl žalos PSDF biudžetui išieškojimo.

Šiaulių TLK veiklos zonoje (Šiaulių ir Telšių apskritys) 2014 metais nustatyti 12 neteisėto ESDK panaudojimo atvejų, kreiptasi į teismą dėl beveik 6000 Eur (20 711 Lt) žalos PSDF biudžetui išieškojimo.

Naudingiau atlyginti žalą geranoriškai

Jei jau atsitiko taip, kad tenka atlyginti žalą PSDF biudžetui, naudingiausia tai padaryti geranoriškai. Kai žala atlyginama geranoriškai, išvengiama teismo išlaidų priteisimo, neatsiranda papildomų išlaidų už antstolio atliekamus veiksmus.

Asmuo, gavęs VLK pranešimą dėl žalos atlyginimo, gali pasirinkti: arba iš karto atlyginti visą žalą, arba atvykti į TLK ir pasirašyti sutartį dėl žalos PSDF biudžetui atlyginimo dalimis.

Jei žalą padaręs asmuo turi galimybę atlyginti žalą PSDF biudžetui iš karto, lėšas turi pervesti į Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Europos a. 1, 03505, Vilniaus m., kodas 191351679, atsiskaitomąją sąskaitą LT217300010002484333, „Swedbank“ AB.

Atkreipiamas dėmesys, kad teritorinėse ligonių kasose galimybės atlyginti žalą nėra (nei grynaisiais pinigais, nei banko kortelėmis, nei kitais būdais).

Asmuo galimybe atlyginti žalą dalimis gali pasinaudoti, kol teismo išduotas vykdomasis raštas neperduotas antstoliui priverstiniam žalos išieškojimui. Asmuo, norėdamas atlyginti žalą dalimis, turi atvykti į Šiaulių teritorinę ligonių kasą adresu Vilniaus g. 273, Šiauliai, ir sudaryti Žalos privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui atlyginimo sutartį. Sudarius šią sutartį, žala turės būti atlyginama į nurodytą Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos banko sąskaitą mokant sutartyje nustatyto dydžio įmokas kiekvieną mėnesį, kol bus atlyginta visa žala.

Visi gyventojai rūpimus klausimus gali pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.

Šiaulių TLK informacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA