Saugojimo spintelės – ne daiktų saugyklos
Į redakciją kreipėsi kelmiškė (pavardė redakcijai žinoma – aut. pastaba), kuri papasakojo apie įvykusį nemalonų incidentą „Iki“ prekybos centre, esančiame, Kelmėje, Birutės gatvėje:
– Rugpjūčio 21 d., pirmadienį, apie vidurdienį „Iki“ parduotuvėje pirkau apie 4 kg mėsos ir kitų prekių už 18,48 Eur. Kadangi esu po insulto, persirgusi kovidu, serganti epilepsija, šias prekes man buvo sunku nešti, o reikėjo nueiti į „Vita Saną“ pas gydytoją išsirašyti vaistų, jas palikau prekybos centro saugojimo spintelėje. Pas gydytoją buvo daug pacientų, todėl užtrukau apie 3 valandas. Grįžusi į prekybos centrą pasiimti prekių, pamačiau, kad spintelė atrakinta, o prekių nėra. Iš pradžių pagalvojau, kad prekes kažkas pavogė. Paklausiau pardavėjos gal ji ką žino. Atsakė, kad prekės – pas parduotuvės vadovę. Nuėjau ir paklausiau, kaip prekės pas ją atsirado? Parduotuvės vadovė atsakė, kad spintelėse prekes galima laikyti laikinai, kol apsiperkama parduotuvėje. Pamačiau, kad mano prekės pamestos į kampą. Parduotuvės vadovė ėmė mane auklėti. Pati daug metų dirbau prekyboje, bet niekada nekilo jokių problemų dėl daiktų saugojimo spintelių. Nesuprantu, kodėl užkliuvo mano prekės, jei tuo metu buvo kelios tuščios spintelės? Kodėl mane sekė? Nesu nė karto apsivogusi. Kokią teisę turėjo iš spintelės išimti mano daiktus?
Kelmės „Iki“ prekybos centro vadovė taip pakomentavo šią situaciją:
– Mūsų parduotuvėje yra tik 8 daiktų saugojimo spintelės. Dažnai būna, kad spintelės atrakintos, bet dingę jų raktai. Dar dažniau pasitaiko, kad jos užrakintos, tačiau juose daiktus pasidėję ne parduotuvės pirkėjai, o atvykę į Kelmę atokesnių kaimų gyventojai, kurie savo daiktus iš jų pasiima, kai susitvarko visus reikalus mieste. Spintelių trūksta parduotuvės pirkėjams, todėl jie dažnai atsineštus krepšius prašo pasaugoti kasininkių arba, kol apsipirks, palieka parduotuvės salėje. Neapsikentę tokios situacijos, kreipėmės į „Iki“ vadovybę, prašydami, kad leistų pakabinti ant spintelių užrašą, kad spintelės – ne saugojimo kameros. Savavališkai to daryti negalime. Kol kas atsakymo nesulaukėme. Ėmėmės patys priemonių. Jei matome, kad prekybos salėje nėra pirkėjų, o spintelės užrakintos, jas atrakiname ir daiktus paimame. Kai žmonės ateina pasiimti spintelėse paliktų daiktų, jiems paaiškiname, kad spintelės – ne daiktų saugojimo kameros, jos skirtos parduotuvės pirkėjams. Be to, pasitaiko atvejų, kai daiktų niekas neateina pasiimti, o spintelėse palikti greitai gendantys produktai. Iš jų pradeda sklisti nemalonus kvapas. Šiai pirkėjai buvo paaiškinta, kad spintelės skirtos tik parduotuvės pirkėjams. Beje, pirkėja ir pati turėtų susimąstyti, ar mėsos produktus tiek ilgai verta palikti spintelėje. Spintelės įrengtos saulės atokaitoje. Kokia bus jų kokybė?
Prekybos centro vadovės paklausėme, o kokia procedūra yra išimant daiktus iš spintelių, ar buvo surašytas, koks poėmio aktas? Vadovė atsakė:
– Pas mus visur įrengtos stebėjimo kameros, todėl prekes paėmiau ir atnešiau į savo kabinetą. Laikantis „Iki“ nustatytų vidinių procedūrų, dalyvaujant parduotuvės įgaliotiems asmenims daiktai iš spintelių paimami parduotuvės darbo laikui pasibaigus, jei randama užrakintų spintelių.
Skaitytojams pateikiame ir „Iki“ Komunikacijos skyrius vadovės Vaidos Budrienės komentarą: „Visų pirma klientės labai atsiprašome už sukeltus nepatogumus. Pagal prekybos tinklo „Iki“ parduotuvių iki, iki express bendrąsias vidaus taisykles saugojimo spintelės yra skirtos mūsų pirkėjams. Tokių saugojimo spintelių paskirtis – suteikti galimybę klientui, kol jis apsiperka parduotuvėje, laikinai pasidėti asmeninius daiktus ir patogiai apsipirkti. Šios saugojimo spintelės nėra ir negali būti prilyginamos daiktų saugykloms/sandėliui, nes „Iki“ prekybos tinklas nevykdo daiktų saugojimo ar sandėliavimo veiklos, kuriai keliama daugiau reikalavimų. Atitinkamai parduotuvių pirkėjai yra įspėti, kad parduotuvė neatsako už paliktų daiktų saugumą.
Saugojimo spintelės yra atrakinamos ir daiktai iš jų išimami, išimtinai laikantis „Iki“ nustatytų vidinių procedūrų, dalyvaujant parduotuvės įgaliotiems asmenims. Tokiais veiksmais siekiama ne tik užtikrinti, kad parduotuvės pirkėjai turėtų galimybę laikinai pasidėti daiktus, bet kad ir spintelėse nebūtų laikoma kokių nors pavojingų, pvz., degių ar sprogstamųjų medžiagų, t.y. saugumo sumetimais. Pažymime, kad išimti iš spintelių pirkėjų ar kitų asmenų daiktai jokiu būdu nėra išmetami ar kitaip sunaikinami.“
Reikia sutikti, kad parduotuvių spintelės – ne daiktų saugojimo kameros. Tačiau apie tai pirkėjai turėtų būti informuojami kažkokiu užrašu. Be to, kyla klausimas, ar kelmiškės daiktai iš spintelės paimti tikrai laikantis „Iki“ nustatytų vidinių procedūrų, dalyvaujant parduotuvės įgaliotiems asmenims, nes iš parduotuvės vadovės atsakymo galima suprasti, kad spintelė paprasčiausiai buvo atrakinta rakto dublikatu ir prekės nuneštos į vadovės kabinetą? O kas būtų, jei žmogus pareikštų, kad dingo didelė pinigų suma, ar vertingas daiktas?
Beje, žurnalistė, „Iki“ prekybos tinkle apsilankiusi antradienį, pastebėjo, kad iš 8 spintelių dviem trūko raktų (jos buvo atrakintos, bet be raktų), nors, pasak parduotuvės vadovės, pirmadienį dar visi raktai buvo. Dvi spintelės buvo užrakintos. Kaip paaiškėjo, vieną raktą turėjo parduotuvės pirkėja, o kitą spintelę atsirakino iš miesto dviračiu grįžęs vyriškis.