V. fon Šteteno viešnagė rajone

Rugpjūčio 29-ą dieną Kelmėje ir Tytuvėnuose lankėsi buvęs Vokietijos Bundestago narys, profesorius, baronas, mūsų ir Jurbarko rajonų garbės pilietis Volfgangas fon Štetenas. Viešnagės Lietuvoje metu, kaip ir pastaraisiais metais po jo bičiulio, Kovo 11-osios signataro Antano Račo mirties, jis, lankydamasis Lietuvoje, daugiau laiko praleidžia Jurbarko rajone. Ir šio vizito metu mūsų rajonui skyrė pusdienį.
Viešnagę V. fon Štetenas pradėjo susitikimu su rajono meru Ildefonsu Petkevičiumi, kitais savivaldybės vadovais, specialistais. Į susitikimą buvo pakviesta A. Račo našlė Jadvyga Račienė, taip pat Kelmės J. Graičiūno gimnaziją baigusi Agnė Ralovecaitė ir „Aukuro“ pagrindinės mokyklos devintokė Rugilė Rakauskaitė, kurios V. fon Šteteno iniciatyva buvo išvykusios į Vokietiją ir gilino vokiečių kalbos žinias.
I. Petkevičius svečiui padėkojo už bendradarbiavimą su savivaldybe, Kelmės samariečiais ir rotariečiais, taip pat už netradicinę kalėdinę dovaną – vyną, gaminamą barono pilyje, už tradicinės Vokiečių kalbos šventės rėmimą bei pastangas, kad kuo daugiau rajono mokinių geriau išmoktų šios kalbos. Rajono vadovas paminėjo naujausius rajone vykdomus ir įvykdytus darbus: Kelmėje teniso kortų statybos užbaigimą, miesto valymo įrengimų rekonstrukciją, investicijas į vėjo jagaines ir t.t.
Kelmiškiai turėjo klausimų ir mūsų rajono Garbės piliečiui. Juos domino ir barono išleista knyga apie „vilko vaikus“, t.y. vokiečių vaikus, kurie likę be tėvų, antrojo pasaulinio karo metų pabaigoje atsidūrė Lietuvoje ir čia pateko mūsų tautiečių globon. V. fon Štetenas sakė, kad šioje knygoje aprašo tokių žmonių likimus, jų istorijas. Daug vietos skirta ir A. Račui. Tik buvęs Vokietijos politikas nepamena, ar knygoje yra istorijų, susijusių su „ vilko vaikais“, gyvenusiais ar gyvenančiais Kelmėje. Pačiam teko įsitikinti, kad V. fon Šteteno pilyje, kai joje lankėsi tokio likimo žmonės, buvo ir kelmiškių.
Be to, baronas sakė, kad neseniai vokiečių kalba išleista pirmojo atkurtos Lietuvos valstybės vadovo Vytauto Lansbergio knyga, kuriai jis parašė įžangą.
Buvo prisimintos ir mūsų jaunųjų ūkininkų stažuotės Vokietijoje.
– Tai visapusiška nauda, nes, kai žlugo visuomeniniai ūkiai, jauni žmonės neturėjo privataus ūkininkavimo patirties. Dirbusiųjų pas Vokietijos ūkininkus šiandieniniai ūkiai klesti. Vokiečiai yra lyderiai pasaulyje pagal darbų organizavimo lygį, inžinerinę mintį. Nors aš tuo metu vadovavau žemės ūkio bendrovei, tačiau pasimokiau daug ko, o pirmiausia turėjau galimybę pažinti naujas, pas mus iki tol netaikytas technologijas,– kalbėjo I. Petkevičius.
Po susitikimo savivaldybėje ir apsikeitimo dovanomis V. fon Štetenas su rajono vadovais nuvyko į miesto kapines ir padėjo gėlių, uždegė žvakutes ant A. Račo kapo.
Vėliau svečias išvyko Tytuvėnus, kur susipažino su Piligrimų centru, bendravo su miesto seniūnu Romu Čerkausku.
V. fon Štetenas yra rotarietis ir nuolat prisideda prie Kelmės Rotary klubo vykdomų projektų. Grįžęs iš Tytuvėnų, svečias iš Vokietijos susitiko su Kelmės Rotary klubo prezidente Jurgita Seselskiene, kuri kartu su vyru Andriumi, vaikais Urte ir Jonu netoli savo namų įkūrė AJJU galeriją. Vėliau mūsų rajono Garbės pilietis, lydimas rotariečių, apžiūrėjo mieste Seselskų šeimos iniciatyva atsiradusią galeriją. Beje, geradaris iš Vokietjos yra Kelmės miestui padovanojęs paveikslą, kuriame pavaizduota jo pilis.
Popiet V. fon Štetetas vėl išvyko į Jurbarką.
Jaunesniems skaitytojams priminsime, kad V. fon Šteteno ryšiai su Lietuva ir mūsų rajonu užsimezgė 1991 metais. Tuomet jis buvo Vokietijos Bundestago narys ir per Sausio įvykius norėjo atvykti į Lietuvą. Tačiau Maskva neišdavė vizos. Tuomet Bundestago narys nusipirko turistinį kelialapį į tuometinį Leningradą ir į dar egzistavusią Sovietų Sąjungą, atvyko ne kaip politikas, o kaip turistas. Iš Leningrado jis atskido į Vilnių, o oro uoste jį sutiko tuometinis Aukščiausios Tarybos deputatas Antanas Račas, kuris dirbo Užsienio reikalų komisijoje ir buvo atsakingas už ryšius su šalimis, kuriose vyrauja vokiečių kalba. Netrukus V. fon Štetenas Vokietijos parlamente įkūrė parlamentinę Baltijos šalių bičiulių rato grupę, kuriai ir vadovavo. Jis nuolat pabrėždavo, kad nuo pirmojo vizito galvodavo, kuo ir kokiu istoriniu momentu gali padėti Lietuvai.
S. Maziliausko nuotraukos
Atvažiavo žydas pažiūrėti savo žemių.
Šiaip jis vokietis, jeigu ką, bet tau kaip žydui visur tautiečiai vaidenasi?
„BARONAS”🤣🤣🤣🤣🤣
pasidomėk istorija, kaip žydai keitė pavardes !!!