BIČIULIS

Irena VASINAUSKAITĖ
Laikraščio „Mūsų Raseiniams“ redaktorė

Atidžiai perskaičiau gruodžio 9 d. A. Geštauto publikaciją „Ar garbės pilietis J. Jagminas investuos gimtinėje?“ ir stabtelėjau prie pašnekovo  pavirkavimų, kad kai kur vietos valdžia verslui didina biurokratizmą, „Raseiniuose netgi referendumą organizavo.“ Tačiau garbės pilietis kažkodėl  nutylėjo, kodėl tokio referendumo prireikė. O buvo taip…

Vertinimas pagal užsakovą

Girkalnio seniūnijos Pakalniškių kaime milijonieriaus Jono Jagmino atžala Darius Jagminas užsimojo statyti paukštyną, kuriame per metus būtų užauginama pusantro milijono broilerių. Tačiau sukilusi miestelio bendruomenė pasipriešino tokio objekto kaimynystei.

Apie ketinimus Pakalniškių kaime statyti paukštyną vietiniai gyventojai plačiau sužinojo užpraeitą vasarą, kai D. Jagmino užsakymu buvo parengta ir visuomenei pristatyta Poveikio aplinkai vertinimo programa (PAV). Žmonės puikiai suvokė, kad greta jų gyvenamosios vietos atsirasiąs taršos objektas kenks sveikatai, nuvertins nekilnojamąjį turtą bei gražias ir turizmui patrauklias vietas padarys atgrasias. Girkalniškiai pirmiausia kreipėsi į „Mūsų Raseiniams“ redakciją, o mes pasistengėme parodyti žmonėms kryptį, kuria reikėtų eiti.

Žmones glumino ir piktino viešame dokumente pateikta tendencinga informacija. PAV programoje į esminius klausimus buvo atsakyta taip, kad visuomenė negautų jokios konkrečios informacijos. Trumpiau tariant, kas pinigus mokėjo, to ir muzika skambėjo…

Žmonės sujudo

Taigi, Girkalnio žmonės, susipažinę su PAV, įvairiausiom institucijom išsiuntinėjo savo pastabas, teigdami, kad šis dokumentas neatitinka tikrovės: neteisingai nurodomi atstumai nuo paukštyno iki gyvenvietės objektų, vandens telkinių, viešosios paskirties objektų bei rekreacinės zonos. Atkreipė dėmesį, kad aplink Girkalnį jau dabar yra pakankamai taršos šaltinių – be 36 gyvulininkystės ūkių, vos 2,5 km už miestelio veikia Girkalnio kiaulių kompleksas, o pačiame Girkalnyje – miestelio nuotekų valymo įrenginiai. Žmonėms grėsmingai atrodė, kad planuojamos ūkinės veiklos organizatorius nenumato naudoti išmetamųjų dujų valymo įrenginių ar kitokių taršos bei jos poveikio mažinimo priemonių, kad dezinfekcijai bus naudojami sveikatai žalingi biocidai, kurie po aerozolinio išpurškimo veiksmingi ir tuo pačiu – pavojingi išlieka net 7 dienas, kad amoniako kiekiui mažinti bus naudojamas probiotikas, kad visiškai neįvertintos paukščių ligų sukeltos ekstremalios situacijos ir t. t.

Skaudžiai žmonės sureagavo ir į pasisakymą dėl jų galimo turto nuvertėjimo: girdi, „galimas nereikšmingas nekilnojamojo turto kainų sumažėjimas – dėl psichologinio poveikio, nemalonios asociacijos su paukštyno veikla“. „Tačiau žodis „nereikšmingas“ turi reliatyvią reikšmę: milijonieriui ir šimto tūkstančių praradimas nežymus, o paprastam žmogui, visą gyvenimą investavusiam į turtą, ir keliasdešimt eurų yra dideli pinigai“,– guodėsi žmonės.

Buvau ir mačiau

Pati buvau poveikio vertinimo svarstyme. Apsilankiau ir toje vietoje, kur Jagminai ketino broilerius auginti. Už tai atsakingai sakau: kiek reikia sąžinės neturėti, kad projektuotum paukščių fermą su vaizdu į Girkalnio bažnyčią, kuri iš tos vietos, kur ketinta vištides statyti, atsiveria kaip ant delno? Tėtis kolūkiams vadovavo tuomet, kai „ant kalnelių prie upelių“ fermas statė, tai kuo sūnus prastesnis?

Panašu, kad įstatymo reikalaujamas ataskaitos svarstymas turėjo būti „prastumtas“ it buldozeriu. Kalbėtojai D. Jagmino buvo grubiai nutraukinėjami, net nesistengiama išgirsti žmonių nuomonės, ir pan.

Kaimynų patirtis

Teko prisiminti, kad Jagminų paukštynų dvoko girkalniškiai baikštėsi ne pirmieji. Ne vienas jų buvo girdėjęs, skaitęs, ką išgyvena žmonės, jau atsidūrę Jagminų paukštynų kaimynystėje. Dar prieš dešimt metų Micaičių (šalia Kuršėnų) bendruomenė, nebeapsikęsdama Seimo nariui Jonui Jagminui priklausančio paukštyno skleidžiamo dvoko, šaukėsi žurnalistų pagalbos. Micaitiškiai žurnalistams guodėsi, jog „esant ramesniam orui arba pučiant rytų, pietryčių vėjui nuo paukštyno dvokas sklinda visoje gyvenvietėje, net negali praverti namų langų. Stiprus dvokas jaučiamas ir per gyvenvietę važiuojant automobiliu, garbaus amžiaus gyventojai medikams skundėsi apsinuodijimui būdingais reiškiniais. Micaitiškiai žurnalistams sakė, kad verslininkų žodžiais negalima tikėti. Antai ir Jonas Jagminas, kai jie su juo susitiko, tikino, jog gauti visi leidimai, kad paukštynas pradėtų veiklą. Vėliau paaiškėjo, kad leidimas veiklai pradėti nėra gautas. Bendrovės savininkui paskirta 2250 litų administracinė bauda. Tik tada pasirūpinta leidimu. „(…) Grupė bendruomenės narių vyko į Seimą, jo nariui J. Jagminui įteikė kreipimąsi, kuriame nurodė gyvenvietei jo paukštyno keliamas bėdas. Micaitiškių teigimu, jie nei atsakymo, nei pažadėtų skydų, oro valymo filtrų nesulaukė. (…) Micaičių, kuriuose gyvena apie 900 žmonių, bendruomenė parengė kreipimąsi į šalies Prezidentą, Vyriausybę bei kitas valdžios institucijas. Kreipimesi pabrėžiama: „Mūsų protestas ir nepasitenkinimas peržengė visas ribas, kad Seimo narys Jonas Jagminas kraunasi milijonus Micaičių žmonių sveikatos sąskaita“. Ir tai – tik vieno laikraščio publikacijos citatos. Pats J. Jagminas, tuokart Seimo narys, situaciją komentuoti atsisakė.

Pasipriešino referendumu

O dabar apie tai, nuo ko pradėjau, nuo neva „biurokratiško“ referendumo. Deja, ne vietos valdžia referendumu užkirto kelią Jagminų vištinyko atėjimui į Girkalnį, o tokia buvo vietos gyventojų valia. Jie pareikalavo referendumo išsakyti savo nuomonei, o vietos valdžia tam neprieštaravo. Taigi, įvyko referendumas, ir gyventojai tarė NE milijonierių taršos šaltiniui gražiame miestelyje. Beje, Raseinių rajone dar yra apgriuvusių fermų, apleistų kitokių pastatų, kurie yra atokiau nuo žmonių. Jagminai galėtų ten kurtis. Bet jie nori į miestelį, kur yra puiki infrastruktūra, kur geri keliai. Bet prieš įsileidžiant tokius investuotojus į konkrečią teritoriją, reikia labai gerai iš visų pusių tai įvertinti. Kaip, beje, ir suteikiant garbės piliečių vardus… Bet čia jau kelmiškiams spręsti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
UAB ROSEBA