BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

Užvakar Kelmės kultūros centre įvyko Kelmės rajono savivaldybės 9-ojo šaukimo tarybos pirmasis posėdis. Jo pradžioje buvo sugiedotas Lietuvos himnas. Posėdį pradėjo Kelmės rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkė Nijolė Šaltmerienė. Ji priėmė kovo 3 d. išrinktų rajono tarybos narių priesaikas. Prisiekė 23 rajono tarybos nariai bei meras – rajono tarybos narys Vaclovas Andrulis. Šiame posėdyje nedalyvavo ir neprisiekė pagal Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašą rajono tarybos nariu išrinktas Romas Docius. Naująją savivaldybės tarybą sveikino Seimo narys Juozas Rimkus, Vyriausybės atstovė Šiaulių apskrityje Asta Jasiūnienė, Kelmės policijos komisariato vadovas Dalius Prakuraitis, Mokesčių inspekcijos, rajono ugdymo, kultūros įstaigų atstovai, o muzikos kūrinius skyrė Algirdo Lipeikos menų mokyklos mokiniai.

Pozicija ir opozicija, frakcijos ir komitetai

Po politikų priesaikų ir sveikinimų posėdžiui pirmininkavo meras V. Andrulis. Jis paskelbė, kad rajono taryboje susibūrė šešiolikos jos narių valdančioji dauguma. Ją sudaro pagal Socialdemokratų partijos, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) bei Visuomeninio rinkimų komiteto „Už vieningą Kelmę“ sąrašus išrinkti politikai. Opozicija pasiskelbė Valstiečių ir žaliųjų bei Liberalų sąjūdžio frakcijos. Valdantiesiems oponuos kol kas aštuoni politikai, nes, kaip minėjome, R. Docius dar neprisiekė.

Rajono taryboje suformuotos šios frakcijos: Socialdemokratų (seniūnas Dainius Ivoškis), Valstiečių ir žaliųjų (seniūnė Reda Mažonavičienė), Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (seniūnas Egidijus Ūksas), Liberalų sąjūdžio (seniūnas Petras Račkauskas) bei Mišri (seniūnas Albertas Brazas). Pastarąją sudarys Visuomeninio rinkimų komiteto „Už vieningą Kelmę“ ir Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) atstovai.

Kaip ir praėjusią kadenciją sudaryti šeši komitetai: Biudžeto ir investicijų, Kaimo reikalų ir verslo, Savivaldybės turto valdymo ir komunalinio ūkio, Socialinių klausimų ir sveikatos apsaugos, Švietimo, kultūros ir viešosios tvarkos bei Kontrolės komitetai. Pagal rajono tarybos veiklos reglamentą pastarajam, kaip ir Antikorupcijos bei Etikos komisijoms, vadovaus opozicijos atstovai. Opozicija Kontrolės komiteto pirmininke pasiūlė „valstietę“ Reginą Musneckienę, Antikorupcijos komisijai turėtų vadovauti taip pat „valstietė“ Janina Skeberdienė, o Etikos – liberalsąjūdininkė Dalia Balčiūnienė. Beje, dar praėjusios kadencijos paskutiniame posėdyje buvo pakeisti rajono tarybos veiklos reglamento straipsniai, susiję su Kontrolės komitetu ir Antikorupcijos bei Etikos komisijų veikla. Jų posėdžiai turės būti įrašyti ir transliuojami internetu. Be to, Kontrolės komiteto pirmininkas siūlomas, kai jo kandidatūrą remia du trečdaliai opozicijos atstovų.

Vicemeras vėl bus etatinis

Meras V. Andrulis savo pavaduotoju pasiūlė skirti E. Ūksą. Pastarasis prisistatydamas sakė, jog jam teks kuruoti švietimo, kultūros, jos paveldo, sporto, turizmo sritis, jaunimo politiką, smulkaus ir vidutiniojo verslo rėmimą bei vykdyti įvairius mero nurodymus.

Andrulis paviešino Valstiečių ir žaliųjų frakcijos pareiškimą, kuriame siūloma dėl įtemptos finansinės situacijos mero pavaduotoju skirti visuomenininką. „Valstiečių“ teigimu, savivaldybės įsiskolinimas viršija milijoną eurų, o atsisakius etatinės vicemero pareigybės per ketverius kadencijos metus būtų sutaupyta apie 124 tūkst. eurų. Tam pritarė ir P. Račkauskas, priminęs, kad praėjusioje kadencijoje paskutiniuosius metus vicemeras-visuomenininkas A. Brazas sėkmingai atliko šias pareigas.

– Praėjusioje kadencijoje A. Brazui patikėjimas eiti mero pavaduotojo pareigas visuomeniniais pagrindais buvo logiškas, nes iki kadencijos pabaigos buvo likę ne metai, o mėnesiai. Tačiau darbų yra daug ir vienam merui atlaikyti visą politinės valdžios naštą būtų labai sudėtinga. O kai kurie veiklos barai būtų apleisti.

Tam pritarė ir A. Brazas, socialdemokratė Emilija Kvietkuvienė, atkreipusi dėmesį, kad E. Ūksas yra aktyvus kultūrininkas-visuomenininkas. Socialdemokratas Zenonas Mačernius, pats dirbęs mero pavaduotoju, sakė, kad šiai pareigybei teks daug iššūkių. Jis siūlė pretendentui, jei bus išrinktas, atkreipti dėmesį į kaimą, kuriam pastaruoju metu politikai skiria mažai dėmesio, į ryšius su bendruomenėmis. Pasak kairiųjų patriarcho, pastaruoju metu valdžios atstovų ir bendruomenių bendradarbiavimas apsiribojo tik politikų apsilankymais įvairių švenčių ar jubiliejų progomis. Liberalsąjūdininkas Tomas Savickas teiravosi, ar Kelmėje bus statomas baseinas. E. Ūksas atsakė, kad šis klausimas valdančiojoje koalicijoje aptariamas bei pridūrė, kad šioje kadencijoje reikės spręsti Tytuvėnų kultūros centro perkėlimo į naujas patalpas, mokyklų modernizavimo klausimus. R. Musneckienė teiravosi, ar pretendentas turi seliamonišką sprendimą, kuris atvertų galimybes išlaikyti kaimo mokyklų tinklą. E. Ūksas atsakė, kad jaunesnio amžiaus mokinukai turėtų mokytis kuo arčiau namų, o vyresniesiems geriau mokytis modernesnėse ugdymo įstaigose bei pridūrė tikįs, jog po ketverių metų mūsų rajonas nebebus kritikuojamas už prastokus mokinių pasiekimų vertinimo rezultatus. P. Račkauskas priminė Ūksui, kad šis, dar kandidatuodamas į merus, teigė, jog jo tikslas – užarti ir užakėti raudonus dirvonus. Pretendentas į vicemerus atsakė, kad kalbų apie spalvas nepamena, o kad pajudinti kai kuriuos dirvonus, pirmiausia susijusius su jaunimo politika, turizmu, reikia.

Po to vyko slaptas balsavimas dėl E. Ūkso paskyrimo į mero pavaduotojo pareigas. Balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas Stasys Lekšas pranešė, kad už E. Ūkso skyrimą mero pavaduotoju balsavo 16, o prieš – 8 tarybos nariai. E. Ūksas paskirtas mero pavaduotoju.

***

Ūksas gimė 1970 m. lapkričio 2 d. Kelmėje. 1989 m. baigė Kelmės 1-ąją vidurinę mokyklą. Vilniaus pedagoginiame institute baigė istorijos, politologijos ir visuomeninių mokslų bakalauro bei socialinės pedagogikos magistro studijas. 26-erius metus dirbo vienoje pagrindinėje darbovietėje – Kelmės J. Graičiūno gimnazijoje istorijos, pilietinio ugdymo mokytoju.

Ūksas Kelmės rajono savivaldybės taryboje dirba nuo 2008 m., 2015-2019 m. vadovavo jos Kontrolės komitetui.

Jis yra Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Kelmės rajono skyriaus pirmininkas.

1 Komentaras

  • ..... parašė:

    Anot VPT, konkursą galima nutraukti, jei atsirado nenumatytų aplinkybių. Tuo metu Kelmės savivaldybė rėmėsi kitomis aplinkybėmis, todėl pažeidė skaidrumo principą. Savivaldybė nurodo, kad reikėjo tvarkyti elektros kabelines linijas, o tai nebuvo numatyta konkurso sąlygose. Anot jos, neatnaujinus tinklų, dėl jų gedimų naujieji šviestuvai tiesiog nešviestų. Anot VPT, savivaldybė turėjo numatyti, kokios investicijos būtinos į infrastruktūrą, įvertinti galimybes pirkti elektros taupymo priemones ir tik tuomet priimti racionaliausią sprendimą. „Toks elgesys, kuomet pirkimas nutraukiamas dėl aplinkybių, kurias sąžininga ir apdairi perkančioji organizacija žinojo ir turėjo iš anksto numatyti, yra laikytinas nepriimtinu, pažeidžiančiu skaidrumo principą. (…) Nenumatytos aplinkybės, dėl kurių pirkimo procedūros nutrauktos, buvo iš anksto žinomos, o perkančioji organizacija netinkamai planavo pirkimą“, – rašoma VPT išvadoje. VPT nuomone, savivaldybė pirmiausia turėtų atlikti išsamią analizę ir skaičiavimus, kad galėtų nuspręsti, kiek atskirų konkursų jai reikia.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA