S. Mockus pasitraukė iš valdančiųjų. Pastarieji prarado absoliučią daugumą
Rugsėjo 26 d. įvyko Kelmės rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jo pabaigoje valdančiajai daugumai, remiančiai merą Ildefonsą Petkevičių, priklausantis konservatorius-krikščionis demokratas Saulius Mockus paskelbė pareiškimą apie pasitraukimą iš Savivaldybės tarybos valdančios daugumos koalicijos bei jai priklausančios Mišrios frakcijos, kurioje iki šiol dirbo su Liberalų sąjūdžio atstovais Lina Milašauskiene ir Evaldu Kmitu. Priminsime, kad valdančioji koalicija apie jos susidarymą pasiskelbė 2023 m. balandžio 19 d.
Saulius Mockus, skaitydamas pareiškimą, teigė „…Nematau galimybės dirbti su Kelmės rajono savivaldybės koalicijos dauguma, kurios sudėtyje yra partijos „Nemuno aušra“ nariai. Jų partijos lyderio R. Žemaitaičio veiksmai, remiantis Konstitucinio Teismo išvada, pripažinti prieštaraujančiais Konstitucijai. Tuom Seimo narys R. Žemaitaitis šiurkščiai pažeidė Konstituciją ir sulaužė Seimo nario priesaiką. Abejones kelia ir „Nemuno aušros“ Kelmės skyriaus lyderio (Savivaldybės vicemeras Kęstutis Bilius – aut. pastaba) veiksmai kandidatuojant į LR Seimą dėl sąsajų su SSRS specialiosiomis tarnybomis. Mano, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos nario ir Kelmės skyriaus pirmininko, politinė atsakomybė ir įsitikinimai iš esmės prieštarauja šios partijos vadovo, tuo pačiu ir jos narių, politinėms vertybinėms nuostatoms bei valstybės vystymosi kryptims.
Tolimesnės narystės galimybes Kelmės rajono valdančios koalicijos daugumoje apsvarstėme su savo partijos TS-LKD Kelmės skyriaus tarybos nariais. Šis mano žingsnis sulaukė palaikymo ir pritarimo. Tikiu, kad bendrą darbą Kelmės rajono bendruomenės labui, tačiau kitokiu formatu, sėkmingai tęsime toliau.“
S. Mockus taip pat paskelbė, kad su bendrapartiečiu Tautvilu Putviu sudaro Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų tarybos narių grupę.
Priminsime, kad T. Putvis nuo šios kadencijos Savivaldybės tarybos veiklos pradžios dirbo opozicijoje ir vadovavo Etikos komisijai. S. Mockus paklaustas, ar konservatoriai-krikščionys demokratai jungsis prie dabartinės opozicijos, konkretaus atsakymo nepateikė ir sakė, kad pirmasis uždavinys buvo įkurti savos partijos grupę Savivaldybės taryboje. Nepaisant dešiniųjų galutinio sprendimo valdančioji dauguma prarado absoliučią trylikos balsų daugumą, nes tiek balsų reikia, norint priimti vieną ar kitą sprendimą.
Nuo 2023 m. balandžio 19 d. valdančiosios daugumos koalicijai priklausė penkiolika narių. Tačiau šių metų pradžioje valdančiuosius paliko pagal Žaliųjų partijos sąrašą į Savivaldybės tarybą išrinktos, o vėliau perėjusios į Regionų partiją Lina Samulytė ir Daiva Antanavičienė. Tad dabar valdantiesiems priklauso dešimt „Laisvės ir teisingumo“ frakcijos narių ir du minėti liberalsąjūdininkai L. Milašauskienė ir E. Kmitas. Mūsų žiniomis, E. Kmitas jau kelis mėnesius nebedalyvauja valdančiosios koalicijos posėdžiuose. Pastebėsime, kad frakcijos „Laisvė ir teisingumas“ pavadinimas nieko bendro nebeturi su „Laisvės ir teisingumo“ partija. Kai 2023 m. kovo mėnesį vyko Savivaldos rinkimai šios partijos pirmininku buvo Remigijus Žemaitaitis. Tačiau po jo antisemitinių pasisakymų partija „Laisvė ir teisingumas“ sustabdė šio politiko narystę partijoje. Parėjusių metų pabaigoje buvo įkurta partija „Nemuno aušra“, o jos pirmininku tapo R. Žemaitaitis, o vienu iš vicepirmininkų – K. Bilius. Mūsų Savivaldybės tarybos „Laisvės ir teisingumo“ keli frakcijos nariai įstojo į partiją „Nemuno aušra“, o kiti remia R. Žemaitaitį ir jo vadovaujamos partijos nuostatas.
Opozicijos lyderis Dainius Ivoškis klausė mero I. Petkevičiaus, kokį jis sprendimą priims dėl vicemero K. Biliaus, jei teismas paliks galioti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) nutarimą pašalinti K. Bilių iš kandidatų į Seimą Saulės vienmandatėje ir partijos „Nemuno aušra“ daugiamandatėje apygardose sąrašų. Priminsime, kad VRK pripažino, kad K. Bilius kandidato anketoje nenurodė, jog Lietuvos okupacijos metais bendradarbiavo su SSRS specialiosiomis tarnybomis.
I. Petkevičius atsakė, kad jokių skubotų sprendimų nepriims, nes Lietuva yra teisinė demokratinė valstybė ir teisingumą pas mus vykdo teismas. Tuo metu kai vyko posėdis Aukščiausiasis administracinis teismas, kuriam K. Bilius apskundė VRK nutarimą dar nebuvo paskelbęs savo sprendimo. Be to, rajono vadovas sakė, jog pats turi karčios patirties bei žinių, kokias pasekmes turėdavo įvairių komisijų sprendimai, nutarimai, dėl kurių žmonės būdavo pasmerkti net kančioms lageriuose.
Po posėdžio, kai kurie „Laisvės ir teisingumo“ frakcijos nariai „Bičiulio“ žurnalistui sakė, kad S. Mockus negali kaltinti K. Biliaus, kol nėra teismo sprendimo. S. Mockus šių eilučių autoriui sakė, kad jis kategoriškai K. Biliaus veiksmų nevertino, o pareiškime teigia, kad jam kelia abejonių vicemero veiksmai.
Tas Mockus nė žodžio neprataria per posėdžius, ką jis ten išvis veikia?
Tą patį ką ir Bilius ar idealfonsas.
O jums atrodo, kad tie, kurie daugiau liežuviu mala, tai jau kažką veikia? Tiek savivaldybių tarybų narių, tiek Seimo narių darbas – analizuoti teisės aktų projektus, tobulinti juos, siūlyti komitetuose keitimus ir t.t., ir pan. Klausimai paprastai išnagrinėjami dar komitetuose, tarybai dažniausiai juos pristato savivaldybės skyrių vedėjai. Aišku, yra politikierių, kurie nori pasireklamuoti, tai žūtbūt siekia pasisakyti, kad ir be naudos, tarybos ar Seimo posėdžiuose, nes taip gali atkreipti žiniasklaidos dėmesį. Geriausias to pavyzdys toks Gražulis, rėkaujantis bet ką ir bet kur. Taigi, p. Jurga, žodžių gausa, dar ne proto požymis.