BIČIULIS

Ona PETRAVIČIENĖ

                      Pirmadienio dieną į redakciją paskambinusi moteris pranešė, kad Pakražančio seniūnijos Valpainių kaimo pakraštyje gyvenanti D. ir A. Zakarų šeima pavogė Valpainių gyvenvietės tvenkinyje gyvenusią gulbę su jaunikliais ir paliko vienišą gulbiną. Tokia istorija mums pasirodė mažai įtikėtina. Bet kai telefonu susisiekėme su ilgamete Valpainių kaimo bendruomenės pirmininke ir gulbės vagyste apkaltinta Dalia Zakariene, pastaroji nė kiek nenustebo:

                      – Mano marti dirba pardavėja Valpainiuose ir ten atėjusi vietinė pirkėja pareikalavo grąžinti iš tvenkinio pavogtą gulbę su gulbiukais…

                      Dėl kokių priežasčių ši netikėta viešnia atsirado Zakarų šeimos tvenkinyje, Daliai ir dabar sunku suprasti. Bendruomenės pirmininkė patvirtino, kad gulbių pora ne vienerius metus gyveno Valpainių tvenkinyje, o beveik už kilometro esančiame jų vandens telkinyje kasmet tik antys perėdavo. D. Zakarienė prisimena, kaip liepos vienuoliktąją, šeštadienį, namuose suskambo telefonas. Apie dešimtą valandą paskambinusi kaimynė paklausė, ar Dalia laikanti žąsis, nes netoli vandens telkinio matanti suaugusį paukštį su jaunikliais… Nebebuvo tuokart laiko patikrinti tai, ką sakė kaimynė. Bet šeima nustebo, kai vakare, grįžę po šventės į namus, savo tvenkinyje rado plaukiojančią gulbę su šešiais gulbiukais. Dalia nežino, dėl kokių priežasčių gulbė su vaikais paliko įprastą vietą ir apsigyveno privačiame tvenkinyje. Sodybos šeimininkė sakė, kad vieną kartą matė ir šeimos aplankyti atskridusį gulbiną, tačiau patinas netrukus ir vėl grįžo į senąjį tvenkinį.

                      – Gal dėl to, kad vietiniai gulbių šeimyną net ir vasaros metu nuolat maitindavo grūdais ar vietos parduotuvėje pirktais batonais? O kas senoje vietoje neramino motiną gulbę, kad ji ryžosi skristi nemokančius jauniklius paskui save vestis į kitą vandens telkinį, lieka tik spėlioti: gal ir paukščių šeimose kartais įvyksta skyrybos?– pusiau juokais kalbėjo D. Zakarienė.

                      Valpainiškė sakė: gulbei su gulbiukais apsigyvenus jų tvenkinyje, pasikeitė ir jų šeimos įprastinis gyvenimas. Anksčiau vaikaičiai su meškerėmis mėgo ištisas valandas sėdėti prie tvenkinio, o dabar į žvejybą eina tik lydimi suaugusių – pamačiusi artėjančius žmones gulbė bematant atsiiria prie kranto ir pasiruošia aršiai ginti savo jauniklius. Dalia teigė, kad ne tik vaikaičiai prisibijo šio gražaus ir rūpestingai mamos pareigas atliekančio paukščio. Moteris sako, kad ir į daržą dabar nėra jauku eiti, nes išlipusi iš vandens gulbė mėgsta palesti jaunos sodrios žolės…

                      – Nežinau, kiek laiko gulbė su šešiais jaunikliais glausis mums priklausančiame tvenkinyje, tačiau mūsų šeima jų papildomai nemaitins. Žiūrint į dar jaunus, bet žmonių nupenėtus jauniklius, jau dabar darosi neramu, ar šie paukščiai sugebės laiku išmokti skraidyti, kad atėjus rudeniui kartu su savo tėvais galėtų išskristi į šiltus kraštus? Šiems didingiems paukščiams nereikalingas perdėtas mūsų rūpestis,– teigė Valpainių kaimo bendruomenės pirmininkė.

Lauros Kalvaitytės nuotrauka 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA