Ar viešasis transportas bus nemokamas?
Alvydas GEŠTAUTAS
Kelmės rajono savivaldybės taryba gruodžio 17 d. tvirtins 2021 metams UAB „Kelmės autobusų parkui“ vieno kilometro įkainį. Sprendimo projekte siūloma jį palikti tokį patį kaip ir šiemet, t.y. 10 ct už kilometrą. Bendrovės skaičiavimais, ji nuostolių nepatirtų, jei toks įkainis būtų 12 ct. Kelmės autobusų parko administracija pripažįsta, kad toks įkainis nerealus, nes kaimyninių savivaldybių giminingų įmonių įkainiai yra mažesni ir siekia 8 arba 9 centus.
Suprantama, kad mūsų rajono gyventojai, kur bus galimybė, rinksis kaimyninių rajonų bendroves, teikiančias viešojo transporto paslaugas. Dabar Kelmės autobusų parko maršrutai pirmiausia derinami su mokinių pavėžėjimu, o kai yra pastarųjų atostogos ar dėl pandemijos ugdymo procesas vyksta nuotoliniu būdu, daugelis maršrutų nutraukiama. Pavyzdžiui, vasarą kai kuriomis dienomis iš Kelmės autobusų stoties į kitas rajono vietoves autobusai išvyks vos penkiais maršrutais. Iškyla dar viena problema su mokyklų uždarymu. Kai pastarosios nutraukia savo veiklą, sumažėja ir autobusų parko maršrutų. Todėl garbaus amžiaus, vargingiau gyvenantys žmonės, neturintys nuosavų automobilių, priversti samdyti kaimynus arba taksi. Tai brangiai kainuoja. Pavyzdžiui, kaip žmogui, gyvenančiam Vašilėnuose, Šedbaruose ar Vidsodyje, kasdien atvykti į Kelmės ligoninę, jei jis dvi savaites joje turi atlikti gydytojų paskirtas procedūras?
Apie tai plačiai diskutuota rajono tarybos Biudžeto ir investicijų komiteto, kuriam vadovauja Ramūnas Baranauskas, posėdyje. Komiteto narė Janina Skeberdienė kvietė kolegas pamąstyti, kad galbūt tokias paslaugas galėtų teikti ir nuosavų lengvųjų automobilių savininkai, o jiems dalį išlaidų kompensuotų savivaldybė iš savo biudžeto. Juk ir dabar savivaldybė Kelmės autobusų parkui kasmet skiria apie 200 tūkst. eurų nuostolingų maršrutų išlaidoms kompensuoti. Jei atsirastų privačių vežėjų, tuomet lėšos, skirtos nuostolingų maršrutų kompensavimui, atitektų ne tik autobusų parkui, bet ir lengvųjų automobilių savininkams. Savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jokubauskas pastebėjo, kad taip pasielgti nėra paprasta, nes tai susiję su žmonių saugumu, todėl privačių automobilių savininkai turėtų gauti specialias licencijas ir pan.
Komiteto narys Ildefonsas Petkevičius pastebėjo, kad jau yra savivaldybių, kur keleiviai, važiuojantys vietinio susisiekimo maršrutais, t.y. rajono teritorijoje, pinigų nemoka. Politikas kėlė klausimą, gal tokią praktiką reikėtų įgyvendinti ir Kelmės rajone, tik tuomet savivaldybė iš savo biudžeto turėtų skirti daugiau pinigų šios paslaugos kompensavimui.
– Apie tokią galimybę jau mąstome,– sakė S. Jokubauskas. – Žinoma, į kiekvieną kaimą ar gyvenvietę mes finansiškai nepajėgsime atidaryti autobusų maršrutų. Gal pirmiausia galvokime apie tai, kad Kelmės autobusų parko autobusai keleivius nemokamai vežtų iki seniūnijų centrų. Jei mes turėsime reisą Kelmė-Karklėnai, tuomet pašiaušiškiai ar minupiškiai priekaištaus, kodėl jie nuskriausti. Galime į atokesnes vietas atidaryti reisus vieną ar du kartus per savaitę. Patirtis liudija, kad ir dabar, jei autobusas į vieną ar kitą vietovę kursuoja ketvirtadienį, atsiranda nepatenkintų žmonių, nes vieniems patogiau būtų, pavyzdžiui, trečiadienis, kitiems patogesnė diena penktadienis, ir t.t. Jei pustuščiai autobusai vos su keliais keleiviais pradėtų kursuoti kasdien, iš savivaldybės biudžeto nepajėgtume Autobusų parkui kompensuoti patiriamų nuostolių. Šiuo požiūriu sudėtinga ir mūsų rajono geografinė padėtis. Pavyzdžiui, Akmenės rajone keleivių pervežimo paslaugas teikianti bendrovė įsikūrusi rajono pakraštyje – Naujojoje Akmenėje. Tenykštė bendrovė turi maršrutą, į kurį patenka Akmenė, Venta, Papilė, t.y. visi svarbiausi šio rajono centrai, kuriuose yra ir daugiausia darbo vietų. Kelmė yra rajono viduryje, ir mums nepavyktų atidaryti maršruto, kuris iš karto apimtų Tytuvėnus, Užventį, Kražius, kitus miestelius bei didesnes gyvenvietes. Mums nemokamas keleivių vežimas kainuotų gerokai brangiau nei akmeniškiams.
– Manau, kad pirmiausia turime padaryti studiją, o svarbiausia – nustatyti tikslus, dėl kurių įgyvendintume nemokamą keleivių pavėžėjimą,– teigė UAB „Kelmės autobusų parkas“ direktorius Arūnas Butkus. – Jei šią paslaugą nemokamai teiktume visiems rajono gyventojams, besinaudojantiems mūsų bendrovės paslaugomis, tuomet įgyvendintume lygiavą. Yra kita galimybė – nemokamai vežti tik žmones, gaunančius minimalias algas, apskritai, vargingai besiverčiančius. Tokių žmonių nemažai dirba privačiame sektoriuje. Tokiu atveju savo maršrutus turėtume derinti su įmonių darbo laiku. Šilalės rajono savivaldybė jau įgyvendino nemokamą rajono gyventojų pavėžėjimą vietiniais maršrutais. Ten mūsų kolegos kas trečią dieną vyksta į vieną ar kitą kaimyninio rajono vietovę. Bet yra ir nepatenkintų, kadangi ne visus gyventojus tenkina tos dienos, kuriomis autobusai kursuoja. Aišku viena, kad mūsų rajone gyventojų mažėja, o tuo pačiu mažėja ir mūsų bendrovės pajamos. Nemokamo žmonių vežimo idėja gyvybinga, tik reikia nustatyti tvarką, kaip ji bus įgyvendinta.
Tikrai ne vienoje savivaldybėje jau taikomas nemokamas viešasis transportas tiek mieste, tiek priemiesčio reisuose. Manau tai tikrai ganėtinai didelė paskata ir palengvinimas. Kai mano automobilis buvo autoservise, taip pat naudojausi autobuso paslaugomis, tačiau pripažinsiu – tai varžo, tad nekantravau, kad greičiau atgaučiau savo automobilį.