Baigėsi sodybų ir vienkiemių apžiūra–konkursas
Šiemet sukanka 30 metų, kai, atkūrus Lietuvos valstybę, mūsų rajone rengiami gražiausiai tvarkomų sodybų ir vienkiemių apžiūros–konkursai. Pirmąjį konkursą 1992 m. organizavo tais laikais egzistavusios Žemės ūkio darbuotojų profesinės sąjungos Kelmės rajono skyrius, kuriam tuomet vadovavo dabartinė mūsų rajono savivaldybės Tarybos narė Aldona Kvintufelienė. Vėliau šią tradiciją perėmė mūsų rajono savivaldybė. Per tuos metus keitėsi konkursų sąlygos, periodiškumas, netgi nugalėtojų ir prizininkų pagerbimas. Buvo apžiūrų ir konkursų kuomet Kelmėje, Tytuvėnuose ir Užventyje konkursui reikėjo pristatyti ir gražiausiai prižiūrimus daugiabučius namus, kiekviena seniūnija pristatydavo gražiausiai tvarkomą įstaigos ar įmonės teritoriją ir t.t. Kol egzistavo Šiaulių apskrities viršininko administracija, rajoninio etapo nugalėtojai patekdavo į regioninę apžiūrą. Šiaulių apskrities gražiausiai tvarkomų sodybų ir vienkiemių nugalėtojais ne kartą tapo ir mūsų rajono atstovai. Pastaruosius keliolika metų tokie konkursai rajone vyksta kas antrus metus, nors kartą buvo ir ilgesnė pertrauka. Taip pasielgta dėl to, kad seniūnijos rajoniniam etapui pradėjo kasmet pristatinėti tų pačių sodybų ir vienkiemių šeimininkus, nes per vienerius metus mažai atsirasdavo naujų kandidatų. Pirmųjų konkursų nugalėtojai buvo skatinami daiktiniais prizais – šaldytuvais, skalbimo mašinomis, dulkių siurbliais ir t.t. Buvo ir tokių pabaigtuvių, kai visi rajoniniame konkurse dalyvavusieji vykdavo apžiūrėti visų šiam renginiui pristatytų sodybų ir vienkiemių. Buvo organizuotos ekskursijos po Lietuvą ar Latviją. Pastaraisiais metais nugalėtojai ir prizininkai gauna piniginius prizus.
Pagal šių metų apžiūros–konkurso nuostatus buvo vertinamos miestų ir gyvenviečių sodybos bei vienkiemiai. Vertinimo komisijai vadovavo savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Danutė Laivienė, o jos pavaduotoja buvo Visuomenės sveikatos biuro direktorė Lina Balčiūnienė.
Komisijos nariai – rajono savivaldybės Tarybos Kaimo reikalų ir verslo komiteto pirmininkas Zenonas Mačernius, Turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Raimonda Parnarauskienė, savivaldybės vyr. architektas Vitalijus Kupreščenko, Bendrojo–priėmimo skyriaus vyr. specialistė Vaida Sutkienė ir Kelmės miesto seniūnijos želdinių tvarkytoja Audronė Šetkienė.
Seniūnijos apžiūrai–konkursui pristatė šias sodybas ir vienkiemius (rajoninio konkurso dalyvius skelbiame pagal seniūnijų pateiktus duomenis): Kelmės miesto seniūnija: V. ir G. Valantiejai (Lauko g. 18), L. ir A. Pluščiauskai (Ryto g. 13); Tytuvėnų miesto seniūnija: Irma ir Romas Ridikai (Lauko g. 7), Renaldas Kalasauskas (J. Basanavičiaus g. 34); Užvenčio miestas: Roma ir Zenonas Cvikai (Kolainių g. 12); Kelmės apylinkių seniūnija: gyvenvietės sodyba – Genė ir Kazimieras Demskiai (Uosių g. 13, Naudvaris), Giedrė Lopetaitienė (Putinų g. 13, Naudvaris), vienkiemis– G. Šatkauskas (Kubiliškių viensėdis 3); Liolių seniūnija gyvenvietės sodyba – Vida ir Petras Augiai (Pako g. 20, Maneikiai), vienkiemis – Irena ir Romualdas Sungailai (Rozų g. 2, Rozų k.); Tytuvėnų apylinkių seniūnija: gyvenvietės sodyba – Jadvyga Rudaitienė (Draugystės g.44 Kiaunoriai); vienkiemis – Gintarė ir Rimantas Lialiai (Sedulos g. 41, Skogalio k.); Kukečių seniūnija: gyvenvietės sodyba – Saida Kančiauskytė (Mokyklos g.7, Vijurkai), vienkiemis – Nerijus Jonkus (Gardelių k. 6); Kražių seniūnija: gyvenvietės sodyba – Ona ir Algimantas Trikšiai (Šviesos g. 17, Butkiškės k.), vienkiemis – Juliana Baškienė (Burbiškės k. II); Pakražančio seniūnija: gyvenvietės sodyba – Genovaitė Jucienė (Parko g. 2, Valpainių k.), vienkiemis – Ramūnas ir Kristina Lukoševičiai (Pluskių k. 12); Vaiguvos seniūnija: gyvenvietės sodyba – Darius ir Virginija Baužai (Užgirių g. 3, Vaiguva), vienkiemis – Sandra ir Agnius Gedvilai (Taršiškių k. 2); Užvenčio seniūnija: gyvenvietės sodyba – Vanda ir Juozas Stankai (Kražių g. 48, Želvių k.), vienkiemis – Rima ir Robertas Rimdeikai (Šatrijos g. 16, Žeberių k.); Šaukėnų seniūnija: gyvenvietės sodyba – Irena ir Arvydas Kazlauskai (Spaudžių k. 13), vienkiemis – Lina ir Rimantas Bajarskiai (Giriškių k. 6).
Komisija nutarė, kad visų kategorijų nugalėtojai ir prizines vietas iškovojusių sodybų savininkai bus paskelbti, kai vyks apdovanojimai, jų pagerbimui skirtas renginys. Kadangi jis greičiausia vyks tada, kai bus prasidėjusi „Bičiulio“ laikraščio prenumerata 2023 metams, mes savo įsteigto prizo laimėtoją turime įvardinti dabar. Taigi, mes „Bičiulio“ leidėjai laikraščio prenumeratą 2023 metams skyrėme Julijanai Baškienei.
Kai kuriems vertinimo komisijos nariams buvo kilusi mintis, ar verta viešinti seniūnijų pristatytų sodybų šeimininkus, nes esą seniūnai labai daug vargo, kol prišnekino žmones dalyvauti šiame konkurse. Pasak seniūnų, dalis gražiai besitvarkančių sako, kad tai daro ne dėl parodos, o dėl savęs. Be to, mūsų rajono kaimiškose gyvenvietėse, vienkiemiuose jau yra daug gražiai besitvarkančių. Užmarštin nuėjo laikai, kai fasadinę pusę „puošdavo“ pasodintos bulvės ar runkeliai. Dabar ten žydi gėlės, auga medeliai ar tiesiog žaliuoja žolė. Pasak ilgiau seniūnijose dirbančių darbuotojų, keičiasi ir žmonių požiūris į valdžios organizuojamus renginius. Užaugo nauja karta, kurią beveik nedomina valdžios kabinetuose priimami sprendimai, politikų ir valdininkų skelbiamos akcijos ar iniciatyvos. Pasak ilgametės vienos seniūnijos darbuotojos, anksčiau žmonės, jei seniūnija ar rajono valdžia pakviesdavo dalyvauti tokiame konkurse, laikė tai ir garbe, ir pareiga, nes iš sovietmečio laikų dar buvo susiformavęs požiūris, kad valdžios nurodymai – privalomi.
– Labai pasikeitė per tuos metus visuomenė. Vis daugėja žmonių, kurie vengia bendrauti, nori kuo didesnio privatumo. Mūsų seniūnijos komisija net nekalbino tų sodybų savininkų, kurie apsitvėrę sodybas pusantro ar dviejų metrų aukščio tvoromis. Mano nuomone, tokiems konkursams reikia pristatyti tų sodybų savininkus, kurie grožio neslepia tvora, o juo dalinasi su kitais, – sakė Pakražančio seniūnijos seniūnas Alfonsas Sakalauskas.
Mūsų žiniomis, ir savivaldybėje irgi buvo diskutuojama, ar nereikia dar rečiau organizuoti tokių apžiūrų, o kai kas kėlė mintį, ar iš viso jos reikalingos. Tačiau dėl tokios apžiūros–konkurso organizavimo ypač didelį atkaklumą rodė politikos patriarchas rajono savivaldybės Tarybos Kaimo reikalų ir verslo komiteto pirmininkas Z. Mačernius. Jis „Bičiulio“ žurnalistui sakė, kad tokie konkursai reikalingi, nes paskatina žmones apsišluoti. Kyla klausimas, ar šiam konkursui pristatytų sodybų savininkai tvarkosi tik dėl konkursų?
– Malonu, kad buvome pastebėti. Tačiau gal reikėtų seniūnui pirmiausia prie apsileidusių šeimininkų trobų pakabinti šluotas, –replikavo I. Kazlauskienė iš Šaukėnų seniūnijos.
Ankstesniuose konkursuose būdavo daugiau pristatytų sodybų, kurių šeimininkus konsultuodavo landšafto specialistai. Dabar tik vienos sodybos šeimininkai sakė jog juos konsultavo specialistė iš Šiaulių. Kiti šeimininkai, kuriuos pavyko pakalbinti, teigė jog tvarkosi taip, kaip jiems atrodo gražiau, geriau ir patogiau.
Seniūnijų atstovai minėjo, kad konkursui pristatė tas sodybas, kuriuose daug darbo į jų gražinimą įdeda patys šeimininkai. Nesistengia pirmenybės teikti tiems, kurie turi galimybių investuoti solidžias pinigų sumas.
Buvo pristatyti ir tokių sodybų šeimininkai, kurie padirbėjo užsienyje ir pirmiausia uždirbtus pinigus investavo į grožį. Pavyzdžiui, Sandra ir Agnius Gedvilai 20 metų gyveno Londone, prieš du metus grįžo į gimtinę. Sutuoktiniai šalia Sandros tėvų nusipirko apleistą sodybą ir per pusantrų metų ją prikėlė naujam gyvenimui. Beje, Sandros tėvai – Danutė ir Virmantas Kriskai – taip pat yra dalyvavę tokio konkurso rajoniniame etape.
– Nors tėveliai, kiek prisimenu, visada mėgo grožį, tačiau man didžiausią įtaką turėjo močiutė Onutė. Ji mane užprogramavo, kad namai ir kiemas neturi būti muziejus. Neperku daiktų, kuriuos bijočiau prarasti. Taip ir su augalais. Nuglostytos pas mane tik rožės ir levandos. Daugiau viskas savaime žaliuoja ir žiedus krauna. Mūsų kiemas pritaikytas būriams vaikų ir suaugusių. Todėl norime, kad visi pas mus laisvai jaustųsi, – sakė S. Gedvilė.
Ir tą dieną, kai vertinimo komisija lankėsi Gedvilų vienkiemyje, ten sutikome kelias dešimtis stovyklaujančių vaikų.
Tėvų pėdomis eina ir Nerijus Jonkus iš Kukečių seniūnijos. Tiesa, jo tėtis Romaldas Jonkus yra dalyvavęs „Metų ūkio“ konkurse. Nerijus taip pat ūkininkauja, tačiau nepagailėjo žemės vejai, medeliams. Jo sodybą galima vadinti perspektyvia, nes dabar pastebimos tik pirmosios grožio užuomazgos.
Mūsų laikraščio prizą pelniusi J. Baškienė vienkiemį pamiškėje už Butkiškės gyvenvietės nusipirko 1991 m.
– Sunku buvo. Bet tvarkytis padėjo tuomet dar keturi vaikai. Ir dabar jie padeda, kai grįžta. Pas mane yra 41 krūmas raudonų rožių, auga daug daugiamečių gėlių, – pasakojo J. Baškienė.
Dabar jai lengviau, nes gyvena su draugu Algimantu. Vyriškų rankų nuolat reikia, nes vienkiemio teritorija užima apie 70 arų. Joje yra ir sodas, kuriam taip pat reikia priežiūros.
Vaidos Sutkienės nuotraukos
Sveiki. Straipsnyje yra įsivėlusi klaida. Turi būti Irena ir Romualdas Sungailai, Arozų 1,Arozų kaim. (straipsnyje Rozų).