Gydymo įstaigų skaudulys – jaunų specialistų stygius
Mūsų rajono Savivaldybės tarybos jungtiniame Socialinių klausimų ir sveikatos bei Švietimo kultūros ir teisėtvarkos komitetų posėdyje išklausytos asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovų veiklos ataskaitos. Pastebėsime, kad visose ataskaitose keliama bendra problema – didelė dalis gydytojų ir slaugytojų pensijinio amžiaus arba artėja prie šios ribos, o jaunų specialistų pakviesti yra sunku, nes jie pirmiausia renkasi darbovietes Vilniuje, Kaune, t.y., ten, kur studijavo, arba netoli šių didmiesčių. Šia problemą vien gydymo įstaigos spręsti nepajėgios, todėl prie to bando prisidėti ir Savivaldybės taryba bei administracija. Dar praėjusios kadencijos taryba priėmė sprendimą, kuriame numatyta trimetė programa. Pagal ją numatyta finansinė parama mediciną studijuojantiems bei nusprendusiems po studijų dirbti mūsų rajone. Kadangi nemaža dalis gydytojų atvažiuoja į mūsų rajono sveikatos įstaigas dirbti iš Kauno, Šiaulių, Raseinių, Tauragės, kitų vietovių, jų kelionės išlaidų apmokėjimui taip pat skiriama lėšų iš Savivaldybės biudžeto. Pernai visos asmens sveikatos priežiūros įstaigos nepatyrė nuostolių ir dirbo pelningai.
Ligoninės tikslas – išlaikyti dabartines struktūras
Kelmės ligoninės direktorė Edita Brazienė kalbėjo, kad praėjusiais metais įvairiose diskusijose buvo bandoma įtikinti, kad po sveikatos apsaugos reformos ši gydymo įstaiga teiktų tokias pat paslaugas, kokias teikia iki šiol, ir pagal galimybes jas plėstų. Pasak direktorės, viskas tarpusavyje glaudžiai susiję. Pavyzdžiui, jei neliktų Chirurgijos, traumatologijos ir operacinės skyriaus, iškiltų grėsmė ir Intensyvios terapijos, reanimacijos skyriaus likimui, Konsultacijų poliklinikai, nes chirurgai ieškotų darbo kitose įstaigose ir gali nebelikti specialistų, konsultuojančių poliklinikoje. Be to, pastaruoju metu chirurgijos paslaugų spektras plečiasi. Jau atliekamos venų, hemorojaus bei kitos operacijos. Ligoninėje dirba keturi urologai ir pas juos patekti problemų nėra. Ilgiausiai – mėnesį, o kai kada ir ilgiau, reikia laukti neurologo konsultacijos.
Jau keliolika metų ligoninėje teikiamos ambulatorinės reabilitacijos paslaugos ir pacientai nebūtinai turi vykti į šalies kurortuose esančius reabilitacijos centrus, sanatorijas. Tačiau ambulatorinei reabilitacijai pernai buvo iškeltas naujas reikalavimas – turėti baseinėlį su vertikalia vonia. Jo įrengimui lėšų skyrė ir Savivaldybė.
Jau gautas Sveikatos apsaugos ministerijos sutikimas, kad iš Klaipėdos universitetinės ligoninės veltui būtų mūsų ligoninei perduotas naudotas kompiuterinis tomografas. Dabar tereikia surasti patalpas, kuriose jis būtų pastatytas. Tam reikia rajono politikų sprendimo dėl patalpų susikeitimo su Pirminės sveikatos priežiūros centru.
Ligoninės administracija savo iniciatyva, kai iškyla būtinybė, kreipiasi į Savivaldybės tarybą dėl struktūros pakeitimų. Visi rodikliai liudijo, kad ligoninei netikslinga tolesnė Vaikų ligų skyriaus veikla. Politikų sprendimu jis buvo uždarytas. Tačiau vaikai paslaugas gali gauti dienos stacionare. Pastarajame plečiamos paslaugos ir suaugusiems.
Dabar ligoninėje įvairias krūviais dirba 71 gydytojas, iš jų net 51 atvažiuoja iš kitų Lietuvos vietovių. Kelmės ligoninėje už etatą gydytojas vidutiniškai uždirba 4750 Eur iki mokesčių, bendrosios praktikos slaugytojas – 1634 Eur. E. Brazienė atkreipė dėmesį, kad yra didelė medikų kaita, nes jų trūksta ir aplinkiniuose rajonuose. Todėl gydytojai, atvykstantys dirbti iš kitų gydymo įstaigų, didelį dėmesį kreipia į tai, kokios jiems sudaromos darbo, kelionių išlaidų kompensavimo sąlygos. Mūsų Savivaldybė taip pat prie to prisideda. Pasak direktorės, be rajono politikų užtarimo ir jų priimtų spendimų būtų sunku išlikti konkurencingiems dėl aukštos kvalifikacijos specialistų.
Praėjusiais metais stacionare gydėsi 564 ligoniais daugiau, o ambulatoriškai aptarnauta 1035 daugiau, nei 2021 m. Taip atsitiko dėl to, kad užpernai dėl siautusios pandemijos buvo apribotos įvairios paslaugos.
Pirminėje grandyje mažėja prisirašiusiųjų
Mūsų rajone pirminio lygio medicinos paslaugas teikia Kelmės rajono ir Tytuvėnų pirminės sveikatos priežiūros centrai (PSPC), Kelmės rajono bendrosios praktikos gydytojų centras (BPGC), įsikūręs Kelmėje, A. Mackevičiaus gatvėje, Šaukėnų ambulatorija bei Psichikos sveikatos centras (PSC). Ataskaitas politikams pateikė šių asmens sveikatos priežiūros įstaigų direktoriai Vaiva Krasauskaitė, Vida Pikutienė, Rima Radzevičienė, Dalė Leliukienė bei Rokas Laurinaitis. Šių įstaigų vadovai, išskyrus R. Laurinaitį, mažiau dėmesio skyrė aštresnėms problemoms, o savo veiklos pristatymuose sutelkė dėmesį į ambulatorinę slaugą namuose, kuri padidino pirminio lygio gydymo įstaigų pajamas, skatinamąsias paslaugas, prevencines programas. Beje, vadovai iš politikų klausimų beveik nesulaukė. Kilo mintis: gal šių įstaigų direktoriai, norėdami lengviau „prasmukti“, naudojosi politikų nepatyrimu? Juk baziniame Socialinių klausimų ir sveikatos komitete dirba nauji politikai, iki šiol šiame komitete nedirbę arba pirmą kartą išrinkti į Savivaldybės tarybą.
Ir pirminio lygio grandyje didžioji šeimos gydytojų dalis jau yra pensijinio amžiaus. Kiek geresnė situacija su specialistais yra Tytuvėnų PSPC, o pastaruoju metu ir BPGC. Kadangi rajone mažėja gyventojų, sumažėjo ir prie gydymo įstaigų prisirašiusių žmonių skaičius. Tačiau apsilankymų skaičius padidėjo. Tam vėl reikšmės turėjo atlaisvinti per pandemiją buvę įvairūs ribojimai. Gyventojų senėjimo tendencija mūsų rajone ypač pastebima, todėl gyventojų apsilankymų pas medikus skaičius ir dėl to didėja. Kai kurių šio profilio gydymo įstaigų išlaidos pernai sumažėjo, nes buvo uždaromi medicinos punktai, Tytuvėnuose uždarytas Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius. Tačiau buvo ir objektyvių priežasčių, kur sąnaudos padidėjo. Tai susiję su elektros energijos, degalų brangimu.
Pagal sveikatos reformos kryptis didelis dėmesys skiriamas šeimos gydytojo komandai, nes permainos nukreiptos yra į tai, kad vieni ar kiti negalavimai būtų nustatyti kuo anksčiau, o tuo pačiu nereikėtų sveikatos stiprinti stacionare, kuriame gydymas brangus.
Permainos laukia ir PSC, nes šiai įstaigai jau yra numatytos lėšos naujo pastato statybai ir kai atsiras geresnės sąlygos, žmonėms, turintiems psichikos sveikatos problemų, paslaugos bus teikiamos dienos stacionare.