J. Liaudanskio galerijoje – keturių kūrėjų darbai
Romantiškai jaunųjų pianisčių iš Kelmės A. Lipeikos menų mokyklos Paulinos Keitlin Razminaitės ir Aistės Jasulaitytės (mokytoja Irena Leskauskienė) atliekamai muzikai skambant, Kelmės Juozo Liaudanskio galerijoje atidaryta keturių meną kuriančių moterų darbų paroda. Kelmiškė „Bičiulio“ redakcijos darbuotoja Inga Urbelienė žiūrovams pristato papuošalų parodą „Pievoje (ne)įdomu“, kaunietė Milda Kiaušaitė – fotografijų ciklą „Beveidžiai, arba intensyvios mintys“, šiaulietė Nijolė Sitonytė savo tapybą ant šilko ir lino, pavadintą „Švelnios ribos. Linas. Šilkas“, o Kelmėje gimusi ir augusi, Šiauliuose gyvenanti dailininkė Audronė Katiliūtė, kurios darbai jau puošia Kelmė, savo paveikslų parodą „Varnos“.
Kelmės kultūros centro parodų ir tradicinių amatų koordinatorės Eugenijos Buivydienės pristatytos, kūrėjos pasakojo gausiam kelmiškių būriui apie savo kūrybą, atsakė į klausimus.
Dailininkų sąjungos narė, nuo 1992 m. dalyvaujanti parodose A. Katiliūtė sakė, kad „Varnos“ gimė, įkvėptos kovido pandemijos, kai visi „pasipuošė“ kaukėmis ir pirštinėmis, nors ir seniau kaukių tema jai buvusi artima. Snapai, apsigyvenę Audronės paveiksluose, savotiška aliuzija į viduramžius, kai per maro epidemiją to meto gyventojai nešiojo panašias kaukes. Taip atsirado paukščiai ir kiti paveikslų personažai su snapais. Kūrėja naudoja autorinę grotažo techniką.
„Visuomenei šis poros metų laikotarpis buvo nemalonus ir varginantis. Man jis buvo kūrybiškas ir produktyvus“,–pristatydama „Varnas“, teigia dailininkė.
Kiaušaitė, negalėjusi atvykti į parodos atidarymą, šiuo metu dirba „Nemuno“ žurnale. Fotomenininkų sąjungos narė, nuo 2009 m. dalyvaujanti parodose Lietuvoje ir užsienyje, surengusi dešimtis personalinių parodų, Kauno meno kūrėjų asociacijos premijos laureatė. Apie parodą „Beveidžiai, arba intensyvios mintys“ rašoma: „Tai tamsos, nerimo, vilties, dvejonių ekspresija. Pasitelkdama autorinę techniką, jungiančią fotografiką su tapyba, autorė tyrinėja ribinių būsenų proveržius, sugrįžta prie pačių kūrybos ištakų – introspekcijos. Iš kasdienybės pasiskolintos scenos tampa vidinio pasaulio atspindžiais, pabrėžiant skirtis bei jungtis tarp to, kas regima, ir to, kas patiriama“.
Šis Mildos fotografijų ciklas Tarptautiniame jaunimo fotografijos konkurse „Jaunas žmogus XXI amžiuje“ laimėjo „Grand Prix“, Lietuvos fotomenininkų sąjungos konkurse „Debiutas – 2012“ užėmė antrąją vietą. O dabar atnaujintas „Beveidžių“ ciklas tęsia kelionę po Lietuvą.
Šiaulietė Dailininkų sąjungos narė Nijolė Sitonytė tapo ant šilko ir lino audinio tekstiliniais dažais. Kaip parodos atidaryme sakė iš Kelmės kilęs jos kolega dailininkas Kornelijus Užuotas, rėmų galėtų ir nebūti, nes įdomi ir kita audinio-paveikslo pusė, galima įsivaizduoti tuos audinius plazdant vėjyje. „Tai tapyba ar tekstilė, kur ta riba?..“ – lyg savęs, lyg savo meno žiūrovų klausia dailininkė, tapymą teptuku derinanti su dažymu augaliniais dažais ir šibori technikomis. Darbai atlikti autorine technika, tapant smulkiais brūkšneliais – lyg audžiant teptuku. Pagrindinė darbų tema – gamta, įsipina į paveikslus ir šilko bei lino kilmės istorija, nes tai vieni seniausių pluoštų. „Šiame projekte jie jau kitame amplua: tai tarsi spalvų ir minčių talpyklos, bendraujančios su žiūrovu“,– savo ciklą „Švelnios ribos. Linas. Šilkas“ apibūdina autorė.
Ingos Urbelienės papuošalų paroda „Pievoje (ne)įdomu“ buvo suplanuota dar prieš pandemiją. Autorė savo subtilius papuošalus sako kūrusi apie ketvertą metų. Kai kuriais galima pasipuošti, kiti skirti gyvenimui parodose. Papjė mašė technika, kuria sukurti darbai, nėra palanki smulkutėms detalėms, iš kurių skrupulingai, įkvėptai „nuaustas“ mažų žiedelių, netgi kiaulpienės pūkelių lengvumas ir grožis.
„Atsigulkite ant žolės (ji gali būti nenušienauta, dar įdomiau) ir pajauskite, kur žvelgia jūsų akys, ką jos mato, kur lekia jūsų širdis bei kūnas, ir ką jaučia? O tada pasukite galvą į šoną… Jūs pamatysite, kiek daug mažų, keistų savo forma, gyvavimo būdu dalykų, kuriais galima žavėtis, stebėtis, grožėtis, rūpintis ir net susidraugauti, supa jus“,– apie savo kūrybos terapiją pasakoja Inga.
Išskirtinius kalėdinius žaislus, papuošalus ir kitus mažosios plastikos darbus kurianti autorė sakosi nesanti aktyvi parodų dalyvė. Galbūt gausybė gėlių ir kitų dėmesio ženklų paskatins ją dažniau eksponuoti savo darbus?
Keturių talentingų moterų kūrinių paroda J. Liaudanskio galerijoje veiks iki lapkričio 9 dienos.