„Kad broliai pešasi ir nesutaria – stereotipas“,– teigia Irmantas ir Edvinas Buivydai
Benas MUSNECKIS
Irmantas ir Edvinas Buivydai – visiems Kelmės rajono gyventojams puikiai žinomi jaunieji ralio dalyviai. Jie užsiima automobilių sportu, dalyvauja įvairiuose Lietuvos automobilių ralio čempionato organizuojamuose etapuose. Ralis jaunų vaikinų gyvenime atsirado neatsitiktinai.
Irmantas teigė:
– Nuo vaikystės labai domėjausi automobiliais, pačiu automobilių sportu, o dar labiau mano pasirinkimui įtakos turėjo tai, kad vienas iš Žemaitijos ralio greičio ruožų vykdavo per mūsų kiemą.
Broliai neslepia, kad prie jų karjeros prisidėjo ir gyvenimas Karklėnų miestelyje, Kelmės rajone, kur turėjo visas galimybes savo vairavimo įgūdžius išbandyti šalia namų pačių įsirengtoje trasoje.
Karjeros pradžia ir užsispyrimas
Savo, kaip automobilių sportininko, karjerą Irmantas pradėjo vienas, tik kiek vėliau prisijungė ir jo vyresnysis brolis Edvinas. Pasak Irmanto, jis savo karjerą pradėjo keturiolikos metų, kai pirmą kartą sudalyvavo Lietuvos automobilių sporto federacijos organizuotame virtualiame ralio čempionate. Virtualus ralio čempionatas – tai ralio simuliatorius, kuris skirtas jauniems ir talentingiems ralio entuziastams, norintiems išbandyti savo jėgas ralyje.
Savo sėkmę išbandyti tikrame automobilių sporte Irmantas neskubėjo. Apie ketverius metus įgūdžius tobulino simuliatoriumi. Irmantas prisiminė:
– Kai man buvo tik dešimt metų, už savo pinigus nusipirkau simuliatorių. Prisimenu dar tūkstantį litų sumokėjau. Tai buvo labai dideli pinigai. Kasdien treniravausi, dalyvavau organizuojamose varžybose. Tai, manau, man ir Edvinui padėjo puikiai pasiruošti ralio varžyboms. Kai įlipome į automobilį, jau žinojome, kaip su juo reikia elgtis.
Po ilgų treniruočių bei puikių pasiekimų Lietuvos virtualaus ralio čempionate Irmantas įsigijo pirmąjį savo automobilį, kad galėtų dalyvauti varžybose. Tačiau automobilis buvo paprastas ir neskirtas dalyvauti profesionaliose varžybose.
– Vieną kartą sugalvojome, kad jau reiktų išbandyti savo jėgas varžybose. Kaip tik vyko varžybos ant Gailių ežero ledo. Nusipirkome paprastą automobilį. Išbandėme save mėgėjiškose varžybose. Visai neblogai sekėsi, todėl pradėjome dalyvauti mėgėjų varžybose,– prisiminė Irmantas.
Matydamas „Rally Žemaitija“ dalyvius, vaikinas pasvajodavo, kad vieną dieną ir pats norėtų dalyvauti tokio lygio varžybose. Todėl su broliu sugalvojo įsirengti automobilių trasą šalia savo namų. Irmantas neslepia, kad pradžia buvo sunki. Tačiau dalyvaujant mėgėjų varžybose, didelių finansų ir nereikėjo.
– Realiai pačioje pradžioje biudžetas buvo mažas, bet jo ir nereikėjo labai didelio, tiesiog nusipirkti paprastą automobilį, nusipirkti šalmą ir viskas. Kadangi gyvename kaime, šalia namų pasidarėme trasą, kur galėtume treniruotis. Norėčiau paminėti savo tėtį. Kadangi jis turi verslą, prekiauja automobiliais, tai suteikė tik dar didesnę galimybę dalyvauti varžybose ir tobulėti.
Artimųjų palaikymas ir rėmimas
Sportininkas neslėpė, kad šeimos palaikymas padėjo tęsti pasirinktą kelią. Tėvai prisidėjo finansiškai, palaikė varžybų metu, o aplinkybės leido dalyvauti varžybose, paruošti automobilį, jį prižiūrėti.
– Visa automobilio prižiūra vykdavo taip pat mūsų namuose, nes tėtis turėjo ir servizą, kuriame galėjome automobilį remontuoti. Visi įrankiai, visos galimybės būdavo ir yra. Žinoma, viskas atsiliepdavo šeimos biudžetui. Bet tėvai mane palaikė ir suprato, kad tai mano kelias. Todėl buvo labai lengva. Tiesiog atsakingai ruošiesi varžyboms bei bandai siekti rezultatų,– kalbėjo Irmantas.
Užsispyrimo dėka pati varžybų pradžia buvo sėkminga. Tėvų suteiktos galimybės, sunkus ir ilgas darbas tobulėjant simuliatoriumi atsiliepė ir jo rezultatams. Vos nuo trečių varžybų pasipylė prizinės vietos. Vienintelė kliūtis – automobilio gedimai, be kurių šiame sporte neapsieinama. Irmantas pasakojo:
– Ateidamas į pirmąsias varžybas, jau mokėjau gan gerai vairuoti, kadangi prieš tai daug laiko praleidau treniruodamasis simuliatoriumi. Jau trečiose savo varžybose užėmiau prizinę vietą. Ir vėliau pavykdavo užimti prizines vietas. Žinoma, pasitaikydavo, kad technika sugenda. Tai kėlė didelį pyktį, nes trukdė gerai pasirodyti. Dabar tai yra įprasta, nes žinai, kaip viskas vyksta. Dabar viskas tikrai yra paprasčiau
Idėja dalyvauti varžybose su savo broliu
Automobilių sportininko karjerą Irmantas pradėjo dar 2018 metais. Jaunasis vairuotojas savo jėgas išbandė įvairiose varžybose, tokiose kaip slalomas, autokrosas bei ralis. Tačiau, kaip pats Irmantas sako, atsibodo kiekvieną kartą po varžybų remontuoti automobilį, todėl pasirinko savo karjerą tęsti kartu su broliu ralio varžybose.
– Autokrosas – kontaktinis sportas. Trečiajame sezone, kai išvažiavau į autokroso aukščiausiąją lygą Lietuvoje, iš mano automobilių praktiškai neliko nieko. Įvykdavo labai daug avarijų, kiti vairuotojai apgadindavo automobilį. Dažnai tekdavo automobilį tvarkyti. Tiesiog, pasitarę su Edvinu, nusprendėme, kad reikėtų pabandyti dalyvauti ralio varžybose,– prisiminė Irmantas.
Abu broliai neslėpė, kad mintis dalyvauti varžybose kartu kilo spontaniškai. Pasak Edvino, jis pirmose Irmanto varžybose nedalyvavo. Vėliau prisijungė prie brolio. Padėdavo varžybų metu remontuoti automobilį ar tiesiog jį palaikydavo. Irmantas ir Edvinas Buivydai juokavo, kad įtakos tam, kad abu kartu pradėjo dalyvauti varžybose, galėjo turėti ir tai, jog slalomo varžybose vairuotojas galėdavo trasoje pavežti žiūrovą, o juo visada būdavo – brolis Edvinas.
– Pirmaisiais metais nelabai dalyvaudavau brolio varžybose, tačiau kiek vėliau vis dažniau padėdavau prie automobilio ar tiesiog vykdavau palaikyti varžybose. Kai nusprendėm dalyvauti ralyje, svarstėme, kas galėtų atlikti šturmano funkciją. Mąstėme apie tėtį, tačiau jis kategoriškai atsisakė. Na, o antrasis pasirinkimas buvau aš. Iš pradžių labai bijojau prisiimti tokią atsakomybę, nes per mano klaidą galėjo nukentėti brolio rezultatas. Kiek vėliau vis dėlto nusprendžiau pamėginti. Labai patiko ir visai gerai sekėsi mums kartu su broliu“,– prisiminė Edvinas.
– Manau, yra kažkoks stereotipas, kad jei jau broliai, tai jie pešasi ar nesutaria. Žinoma, vaikystėje buvo tų pykčių ar nesutarimų, tačiau abiem užaugus, galbūt tie bendri pomėgiai, dalyvavimas automobilių sporte, laisvalaikiu automobilio tvarkymas, užbaigė pykčius ir nesutarimus, – teigė Edvinas.
Jau pirmosiose Lietuvos mini ralio čempionato varžybose broliai užėmė trečiąją vietą. Antrosios varžybos, kuriose dalyvavo broliai, vyko Kelmėje, 2020 m. „Rally Žemaitija“ etape. Kaip patys sportininkai teigia, šis etapas jiems buvo labai sėkmingas, visą laiką pirmavo. Tačiau viename greičio ruožų gavo penkių sekundžių baudą, dėl kurių nukrito į trečiąją vietą ir galutinėje įskaitoje užėmė trečiąją vietą.
Savo pasiekimais galintys pasigirti broliai šiuo metu jau yra tapę Lietuvos automobilių sporto ralio sprinto vicečempionais, autokroso vicečempionais, 2022 m. – ralio sprinto čempionais, 2023 m. ؘ– Lietuvos ralio trečios vietos nugalėtojais R2 automobilių klasėje, na, o šiais metais ir „Rally Žemaitija 2024“ etapo savo klasės čempionais.
Nors patys broliai savo pasiekimų nesureikšmina, varžybose jiems sekasi puikiai: užimamos aukštos prizinės vietos. Dalyvauja visuose Lietuvos automobilių sporto organizuojamuose etapuose.
– Šiame sporte reikia patirties, reikia pradėti nuo pagrindų ir neskubėti dalyvauti aukšto lygio varžybose. Svarbu mokytis iš padarytų klaidų, nepasiduoti, jei sugenda technika ar kažkas nepavyksta, svarbiausia – turėti atkaklumo, nusiteikimo, kruopštumo ir tiesiog daryti, daryti, kol viskas pavyks,– pabrėžia Edvinas.
– Svarbiausia turi būti užsidegęs šia veikla, labai norėti tai daryti, tačiau nesitikėti, kad pirmose varžybose iškart bus prizinė vieta, nes per dideli lūkesčiai gali nuvilti, šiame sporte reikia įdėti labai daug darbo“, – prideda Irmantas.
Asmeninio archyvo nuotr.