Kaip Jums sekasi?
TV laida „Labas iš Kelmės“, tęsdama rubriką „Bendravimas ir bendradarbiavimas“, kartu su Kelmės rajono verslininkų asociacija šiais metais kvies susipažinti su Kelmės krašte gyvenančiais ir verslą kuriančiais jaunais žmonėmis
Visais laikais baimė padaryti klaidą stabdydavo žmones nuo savo verslo kūrimo. Tačiau visuomet laimėdavo tie, kurie išdrįsdavo rizikuoti ir sutelkdavo visą savo energiją ir žinias tikslui pasiekti.
„Jaunimas puikiai jaučia šiandienos darbo rinkos pulsą ir aiškiai supranta, jog reikia būti kūrybiškam, mokėti generuoti idėjas, mokėti identifikuoti problemas ir jas spręsti. Šiandienos verslo pasaulyje jau būtinas ir įgūdis suprasti vartotoją, gebėti matyti į priekį ir tam ruoštis,– sako Kelmės rajono verslininkų asociacijos pirmininkas Vytautas Sirusas.
Su klausimu „Kaip Jums sekasi?“ pas jaunus šeimos restoranėlio verslą kuriančius kelmiškius Simoną ir Edgarą Jasulaičius užsuko Kelmės rajono verslininkų asociacijos nariai Vytautas Sirusas, Lina Milašauskienė ir Dainius Zaloga. Kelmės sporto centre šeimos restoranėlį kurianti jaunų verslininkų šeima orientuojasi į azijietišką virtuvę. „Lietuviai nėra linkę ilgai darbuotis virtuvėje – maistas turi būti greitai paruošiamas, bet skanus. Azijietiškos virtuvės išskirtinumas – šviežumas, todėl Azijos šalių virtuvė tikrai gali tapti viena mėgstamiausių“,– sako Simona Jasulaitė. „COSMO WOK“ kavinukėje patiekalai gaminami „greito kepimo“ metodu. Šis gaminimo būdas pasižymi itin didele kaitra (daugiau nei 200 laipsnių), kurioje gaminamos daržovės ir mėsa iškepa daug greičiau. Apdorojimas trunka vos 2–3 min. Tokio tipo patiekalai gali būti priskiriami sveikesnei mitybai, nes gaminimo proceso metu nenaudojama daug aliejaus, padažai nėra riebūs, o dėl itin trumpo apdorojimo laiko maistas išlaiko maistingąsias savybes. „COSMO WOK“ maistas gaminamas čia ir dabar“,– sako Edgaras ir Simona Jasulaičiai. Verslą kuria ir visus darbus dirba šeimos nariai. Prieš pradėdama kurti šeimos restoranėlį, patirdama pandemijos „kirčius“, Jasulaičių šeima azijietiškos virtuvės patiekalus gamindavo išsinešimui, taip kviesdami kelmiškius išeiti iš savo komforto zonos, bei tradicinės lietuviškos virtuvės. Kurdami verslą jaunieji Kelmės verslininkai kuria ir verslo aplinką, tradicijas. Viena jų –rytinės kavos ritualas su Kelmės sporto centro kolektyvu, kurio metu pasidalijama džiaugsmais ir rūpesčiais, kuriami nauji planai, aptariamos idėjos. „Pradedant savo verslą svarbu turėti aiškią viziją ir tikslą. Taip pat būtina suprasti ir apgalvoti galimą riziką,– sako verslininkas Dainius Zaloga. – Džiugina Simonos ir Edgaro Jasulaičių pasirinka verslo idėja ir ryžtas kurti verslą bei savo ateitį ne kur nors kitur, o būtent gimtojoje Kelmėje“.
Kelmės rajono verslininkų asociacija pasiruošusi padėti, patarti, palaikyti verslo keliu pradedančius žingsniuoti jaunuosius kelmiškius.
Dar viena pažintis vyko su individualios įmonės „Akolatorija“ savininku ir įkūrėju Aurimu Goriu. „Akolatorija“ – tai muzikos instrumento akordeono remonto dirbtuvės. Aurimą Gorį kelmiškiai pažįsta kaip puikų muzikantą, kurį akordeonu groti mokė Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokyklos mokytoja Vaiva Bukantienė. Po to sekė mokslai Šiaulių S. Sondeckio menų gimnazijoje, dar vėliau muzikos atlikimo specialybės studijos University of West London. Pabaigęs universitetą, Aurimas kurį laiką toliau puoselėjo atlikėjo karjerą, dalyvavo įvairiuose projektuose, o akordeonus taisyti mokėsi supirkdamas senus, nebenaudojamus instrumentus. Italijoje atradęs akordeono meistro akademiją studijavo trejus metus, lankėsi fabrikuose, kur gaminami akordeono aksesuarai ir medžiagos šio instrumento gamybai. Ta patirtis ir pažintys labai pravertė Lietuvoje kuriant verslą. Trečius metus verslą plėtojantis Aurimas Goris sako, jog verslo pradžia buvo sunki, nes teko visus pirmuosius verslo žingsnius tiksliai apskaičiuoti, pasverti galimas sėkmes ir nesėkmes, stiprybes ir silpnybes. „Mano tikslas ne tik taisyti akordeonus, bet ir šviesti žmones. Muzikos instrumentų taisymas, gamyba – ne paprastas amatas, o kūryba, atliekama kruopščiai ir su meile muzikai, kuri bus atliekama tuo muzikos instrumentu, prie kurio skambesio yra prisilietęs meistras,– sako Aurimas.– Tad drąsiai sakau, jog mano kelias į šią meistrystę prasidėjo kai pirmą kartą paėmiau akordeoną, kai pradėjau juo groti“.
Aurimas Goris sako, jog žavinga akordeono meistravimo tradicija yra lobis, sukurtas iš aistros menui ir technologijų tobulinimo pastangų: „Savo darbu siekiu, kad kiekvienas artistas ar muzikos mėgėjas turėtų galimybę naudotis naujausiais pasiekimais, siekiant aukščiausios kokybės garso, akordeono skleidžiami garsai kuo geriausiai perteiktų turimą muzikinę patirtį“.
Kurti verslą Kelmėje Aurimą Gorį paskatino galimybė parašyti projektą Užimtumo tarnybai ir gauti paramą reikiamai įrangai.
„Jeigu darbą atliksi puikiai, tai nesvarbu kur gyvensi, atlikėjai tave suras“-sako jaunasis verslininkas.Tokių dirbtuvių – vos keletas, tad atvažiuoja iš visų Lietuvos kampelių. Profesionaliam akordeonistui Aurimui muzikantai jau patiki ir koncertinius akordeonus, kainuojančius dešimtimis tūkstančių eurų. Kelmės rajono verslininkų asociacijos nariai Vytautas Sirusas, Lina Milašauskienė ir Dainius Zaloga sveikino Aurimą Gorį su sėkmingu verslo startu ir žadėjo visokeriopą paramą ir pagalbą įveikiant kliūtis.
Puiki verslo idėja gali atverti duris į verslo pasaulį, tačiau nuoseklus, kruopštus kasdienis darbas gali padėti sėkmingai žengti į priekį.
Kelmės rajono verslininkų asociacijos nariai sako, jog mūsų visų siekiamybė turi būti, jog jauno verslo atsiradimas taptų ne atsitiktinumas, o dėsningumas.
Smagu, kad jaunimas verslus, bet liūdna, kad prarandame lietuvių kalbą. Kodėl užrašai, kavinės pavadinimas – anglų kalba?