BIČIULIS

Loreta DIRBANAUSKAITĖ

Pasirodo Kelmė pastaruoju metu Lietuvą stebina ne tik originalia Kalėdų eglute, bet ir originaliai išspręsta benamių apgyvendinimo problema.

Jau rašėme apie tai, kaip savivaldybės vicedirektorius Vincas Metrikis gruodžio 30 dieną lankėsi Klaipėdoje, UAB „Londera“, kur apžiūrėjo nestandartinius mobilius namelius. Vieną jų planuojama greitu metu pastatyti Kelmėje ir taip išspręsti asocialių asmenų, neturinčių namų, apgyvendinimo žiemą problemą.

Jau ne vienerius metus Kelmėje buvo bandoma spręsti benamių problemą. Tačiau tai ir liko tik kalbomis. Iki šiol benamius žiemą apgyvendindavo ligoninėje ar senelių namuose.

Artėja rinkimai į rajono tarybą, todėl nuspręsta gerų darbų sąraše pasidėti dar vieną pliusą. Viskas būtų gerai, jei tai būtų daroma viską apmąsčius, apskaičiavus. Tačiau dėl rinkimų galima ir paskubėti. Ko nesugebėta padaryti per dešimtmečius, nutarta atlikti per pusę mėnesio.

Straipsnyje „Mobilus konteineris benamiams“, išspausdintame sausio 7 d. „Bičiulyje“, pateikta informacija susidomėjo Kontrolės komitetas. Kontrolės komiteto posėdyje, kuris vyko sausio 19 dieną, jo narys S. Lekšas pateikė informaciją ir prašė savivaldybės vadovų pasiaiškinimo.

Pasirodo mobiliam konteineriui-nameliui pirkti rajono taryba gruodžio 19 dieną skyrė 12000 Lt (3475 eurus). Tačiau viešieji pirkimai paskelbti gruodžio 16 dieną, t. y. dar net nežinant, ar bus skirta pinigų. Po to dar įdomiau. Nors taryba skyrė 12000 Lt (3475 eurus), paslauga nupirkta už maždaug 8700 eurų (ankščiau vicedirektorius V. Metrikis tvirtino, kad su atvežimu ir pastatymu vietoje toks namelis kainuos 27830 Lt (8060 eurų).

Kontrolės komiteto posėdyje dalyvavusi savivaldybės kontrolierė Daiva Bružienė, išklausiusi S. Lekšo informacijos, pasakė, kad tai biudžeto sandaros įstatymo pažeidimas, nes savivaldybės vadovai, neturėdami finansavimo, prisiima įsipareigojimus.

Kontrolės komiteto posėdyje taip ir neteko išgirsti savivaldybės vadovų pasiaiškinimų.

Tačiau kitą dieną (sausio 20 d. – aut. pastaba) po Lietuvą pasklido žinia apie tai, kaip originaliai Kelmės rajonas sprendžia benamių apgyvendinimo problemą. Pirmiausia pasirodė Daivos Baronienės straipsnis „Kelmės benamius apgyvendins vagonėlyje“ interneto portale lzinios.lt, po to su nuoroda į šį straipsnį ir kituose interneto portaluose, net TV3 žiniose bėganti eilutė skelbė apie tai. Savivaldybės vadovai, nesugebėję pasiaiškinti Kontrolės komiteto posėdyje, kodėl, vykdydami viešuosius pirkimus, darė pažeidimus, nutarė imtis kitos taktikos. Juk geriausia gynyba – puolimas, t. y. apie tai, kaip sprendžia benamių problemas, paskelbė visai Lietuvai, ir visai nesvarbu, kad tos problemos sprendžiamos, nusižengiant įstatymams. Dar įdomiau, kai savivaldybės valdininkai tvirtina, kad mobilaus namelio prižiūrėtojo etato nebus steigiama. Sutarta, kad jei namų neturinčiam žmogui prireiks skubios pastogės naktį, jį vagonėlyje apnakvindins Socialinių paslaugų tarnybos darbuotojai. Už sugaištą laiką bus mokama kaip už papildomą darbą. Galima tik spėlioti, kas po vienos nakties ten dėsis, jei apnakvindinto asocialaus asmens niekas neprižiūrės, o tik jį įleis. Įdomu, ar kitą rytą neteks kreiptis į policijos pareigūnus dėl dingusios patalynės, virtuvės įrangos ir kt. Apie higieną nebėra net ko kalbėti, nes namelyje bus tik kriauklė. Kur dušas, tualetas?

Apie savivaldybės valdininkų svajones ištikus nelaimei mobilų namelį nugabenti į bet kurią rajono vietą ir jame laikinai apgyvendinti padegėlius ar dėl kitų priežasčių benamiais tapusius žmones – kita kalba. Visų pirma, ar po asocialių žmonių gyvenimo be priežiūros tokiame namelyje, dar bus ką gabenti? Antra, tame namelyje bus pajungta elektra, atvestas vandens ir kanalizacijos įvadas. Kiek kainuos šių įrenginių atjungimas ir pajungimas kitoje vietoje? Trečia, tas namelis nestovės ant žemės. Jam pastatyti reikės paruoštos vietos, t. y. pamatų. Ketvirta, mobilus konteineris – ne vagonėlis ant ratų. Jam pergabenti į kitą vietą reikės specialaus transporto. Kiek tai kainuos? Ar šis namelis yra gabaritinis krovinys? Nes gabenant negabaritinius krovinius reikalingi specialūs leidimai. Ar Kelmė turi transporto įmonę, užsiimančią negabaritinių krovinių pervežimu? Kiek tokios transporto priemonės užsakymas iš kito miesto kainuos?

Lietuvių patarlė sako, kad dviejų sėdynių vienais marškiniais neuždengsi. Pasirodo, kad savivaldybės vadovai sugebės originaliai tai išspręsti. Bus ir namelis benamiams, o kai reikės tarnaus ir kaip laikina gyvenamoji vieta padegėliams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
UAB ROSEBA