Maudymosi sezono pradžiai pasiruošta
Birželio 1 d. oficialiai prasidėjo maudymosi sezonas, nors vandens temperatūra maudyklose sušilo tik iki 13 laipsnių, pirmieji maudyklų vandens tyrimai atlikti šių metų gegužės 24 dieną.
Informuojame, kad stebimų maudymosi vietų vandens ir smėlio kokybė atitinka visus keliamus reikalavimus ir galima saugiai maudytis. Jei vanduo neatitiks higienos reikalavimų, gyventojus informuosime.
Ruošiantis maudymosi sezono atidarymui, paplūdimių aplinka tvarkoma ir maudyklų vandens ir smėlio kokybė stebima, atsižvelgiant į higienos normos HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus. Kelmės rajone yra 6 įteisintos maudyklos: Kražantės upės užtvanka Kelmėje, Giliaus ir Bridvaišio ežerai Tytuvėnuose, Gauštvinio ežeras Tytuvėnų apylinkių seniūnijoje, Šaukėnų tvenkinys Šaukėnų seniūnijoje, Girnikų kaimo tvenkinys Užvenčio seniūnijoje. Nuo 2021 m. rekreacinėmis zonomis patvirtintos 2 maudyklos Kražių seniūnijoje: Vėjinės tvenkinio ir Karklėnų ežero.
Vandens kokybė kiekviename paplūdimyje bus tikrinama kas dvi savaites – ne mažiau kaip 8 kartus per sezoną. Rekreacinėse zonose maudyklų vanduo bus tiriamas kartą per mėnesį.
Tyrimai atliekami, siekiant nustatyti vandens mikrobiologinę taršą (žarnyno eneterokokų; žarnyno lazdelių (E. coli) skaičių), taip pat stebima, ar nėra vandenyje nuolaužų, plūduriuojančių medžiagų, dervų likučių, stiklo, plastiko, gumos ir kitų atliekų. Paplūdimio smėlio tyrimai bus atliekami 1 kartą per mėnesį. Paplūdimio smėlis tiriamas, siekiant nustatyti, ar jame nėra kirminų kiaušinėlių ir lervų.
Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmens higienos reikalavimų ir elgesio kultūros. Gyventojus kviečiame sekti skelbiamą informaciją apie vandens kokybę rajoninėje spaudoje ir Kelmės rajono savivaldybės ir Visuomenės sveikatos biuro tinklapiuose.
Rekomenduojame gyventojams maudytis tiktai gerai žinomuose, oficialiuose vandens telkiniuose, kur vandens kokybė gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis.
2020 metais Lietuvoje nuskendo 140 žmonių (2019 m. – 137), Kelmės rajone 2020 m. nuskendo 2 žmonės, 2019 m. – 5. Dažniausiai žmonės nuskęsta, kai maudosi nežinomuose vandens telkiniuose, todėl rekomenduojame maudytis oficialiuose paplūdimiuose, kuriuose yra iškabinti informaciniai stendai: nurodytas telkinio gylis, pavojingos vietos, užterštumo laipsnis. Taip pat prie tokių telkinių būna plūdurais pažymėtos vietos, iki kurių galima plaukti, atitvertos saugios teritorijos plaukioti vaikams.
Patarimai, kad šis maudymosi sezonas būtų saugus tiek vandenyje, tiek prie vandens:
- Nepalikite prie vandens be priežiūros mažamečių vaikų.
- Nestovėkite ir nežaiskite ten, kur galima netikėtai įkristi į vandenį. Tai gali būti tiltas ar status krantas.
- Nesimaudykite nežinomose, nuošaliose vietose. Geriau pasirinkite paplūdimį arba vietą, kur maudosi daugiau žmonių.
- Neplaukite už plūdurų, nors ir esate geras plaukikas.
- Nešokinėkite į vandenį nežinomoje vietoje, nes galite susižaloti atsitrenkę į dugne esančius daiktus.
- Nesimaudykite iškart po valgio, išgėrę alkoholinių gėrimų.
- Perkaitę saulėje, nešokite staiga į vandenį, prieš tai juo apsišlakstykite.
- Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių.
- Jeigu pradėjote skęsti, pasistenkite įkvėpti kuo daugiau oro, o dėmesį į save atkreipkite mojuodami rankomis.
- Pamatę skęstantį žmogų, šaukdami mėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį ir iškvieskite gelbėjimo tarnybas tel. 112. Kol atvyks pagalba, gelbėti skęstantįjį gali padėti gelbėjimo (gelbėjimo ratas, valtis ir kt.) arba parankinės priemonės, kurios neskęsta (kamuolys, čiužinys ir t. t.).
- Jeigu įmanoma, pamėginkite pasiekti skęstantįjį ranka, lazda, stora medžio šaka arba numeskite jam virvę.
- Jeigu šalia daugiau žmonių nėra, pamėginkite gelbėti skęstantįjį, priplaukę prie jo su kokia nors plaukiojimo priemone (valtimi, vandens dviračiu), gelbėjimo ar parankine priemone, kuri neskęsta, ir paduoti ją skęstančiajam per saugų atstumą, kad jis negalėtų jūsų sugriebti.
- Įsidėmėkite, jog vandenyje gelbėti skęstantįjį gali tik geras plaukikas, kuris išmano gelbėjimo būdus ir moka tai atlikti praktiškai.
Lina BALČIŪNIENĖ
Kelmės visuomenės sveikatos biuro direktorė