Politikų ir Savivaldybės darbuotojų turizmas – be Tarybos palaiminimo?
Skaitant rugsėjo mėnesio Tarybos sprendimų projektus už akių užkliuvo sprendimo projektas „Dėl komandiruotės į Reunjoną (Prancūzija)“. Įdomu, kur Reunjonas randasi? Ir čia tenka nustebti. Reunjonas (pranc. La Réunion), net ne miestas, o sala Indijos vandenyne, netoli rytinio Afrikos kranto, Prancūzijos užjūrio regionas. Reunjonas yra maždaug 800 km į rytus nuo Madagaskaro ir kartu su Mauricijumi bei Rodrigeso salomis priklauso Maskarenų salų grupei, kurias 1511 m. atrado Pedro Mascarenhas.
Šios netikėtai atrastos geografinės žinios priverčia pasidomėti, o kokių žinių ten vyksta pasisemti tarybos narė L. Milašauskienė? Kas šiame projekte dalyvauja (Savivaldybių asociacija, Savivaldybė, tarybos nariai, ar panašiai)? Su kokiomis šalimis pasirašytos sutartys dėl bendradarbiavimo projekte ir kada? Kokia šio projekto nauda Kelmės rajonui? Koks šio projekto tikslas, uždaviniai, laukiamas rezultatas? Kaip žinia, Reunjonas (pranc. La Réunion) – sala Indijos vandenyne, Prancūzijos užjūrio regionas. Kiek kainuos lėktuvo bilietai pirmyn ir atgal? Kiek bus išmokėta komandiruotpinigių tarybos narei? Kas suteiks apgyvendinimą ir maitinimą? Kas už tai apmokės? Kurie Savivaldybės darbuotojai skris į Reunjono salą, jei bendradarbiavimo sutartį pasirašė Kelmės rajono savivaldybė? Kiek jiems bus išmokėta komandiruotpinigių? Kiek kainuos kelionė į/iš oro uosto? Be to, pasirašant sutartį su užsienio partneriais reikalingas Tarybos pritarimas. Tokio Tarybos sprendimo nepavyko rasti. Ar jis yra?
Į šiuos klausimus paprašėme atsakyti Kelmės rajono mero I. Petkevičiaus ir Savivaldybės administracijos direktorės D. Laivienės.
Atsiųstame rašte, kurį ruošė Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Ramunė Piniauskaitė, rašoma: „Šiame projekte partnerio teisėmis dalyvauja Kelmės rajono savivaldybės administracija. Kitos šalys – projekto partnerės, su kuriomis pasirašytos bendradarbiavimo projekte sutartys yra šios: Prancūzija, Italija, Estija, Rumunija, Ispanija, Lenkija, Graikija, Malta, Kroatija, Portugalija, Vengrija, Slovakija, Belgija, Kipras, Čekija.
Pritarimas dėl dalyvavimo projekte pasirašytas 2022 m. kovo 10 d., Partnerystės sutartis dėl projekto „New European ways from North to South“ pasirašyta 2023 m. rugpjūčio 1 d., Nr. SŽ1-15.
Projekto nauda Kelmės rajonui numatoma dvejopa: praktinė – vieni iš 5 planuojamų mainų, 2024 m. vyks Lietuvoje, Kelmėje, todėl praktinės naudos turės Kelmės rajone veikiantys verslo subjektai, teikiantys apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas. Ne mažiau svarbi ir kita naudos pusė – kultūrinė, kuomet skatinamas skirtingų kultūrų pažinimas, kuriamas bendrumo jausmas, didinant tarpusavio pažinimą, supratimą ir draugystę tautų lygmeniu. Taip pat kiekvienų mainų programose numatytos konferencijos, kurių metu bus diskutuojama ir ieškoma sprendimų tokiomis temomis, kaip Covid-19 pandemijos poveikis visuomenei, informuotumo apie turtingą kultūrinę ir kalbinę aplinką didinimas, kova su dezinformacija, Europos integracija, paremta solidarumo jausmu, buvimo europiečiais jausmo stiprinimas.
Projekto tikslai: suteikti miestams ir savivaldybėms galimybę gilinti ir intensyvinti bendradarbiavimą ir diskusijas, kurti ilgalaikę Europos integracijos ateities viziją.
Šiems tikslams įgyvendinti užsibrėžtos tokios užduotys kaip: surengti 5 mainus skirtingose šalyse projekto partnerėse, kiekvienoje jų organizuojant konferencijas, debatus aukščiau minėtomis temomis.
Laukiamas rezultatas: įgyvendinant šį projektą skatinamas ir didinamas piliečių tarpusavio supratimas ir draugystė; priklausymo ES jausmo stiprinimas; skatinami ilgalaikiai ryšiai tarp savivaldybių ir piliečių.
Į Reunjoną (Prancūzija) keliaus tarybos narė L. Milašauskienė, Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė Ramunė Piniauskaitė.
Lėktuvų bilietų kaina mums, kaip partneriams projekte, nėra žinoma. Visas su projekto įgyvendinimu susijusias išlaidas dengia projektą koordinuojančioji šalis – organizacija „Uniao de Freguesias de Melres e Medas“ (Portugalija).
Nustatyto dydžio dienpinigių norma keliaujant į Prancūzijos respubliką yra 69 Eur/d., dienpinigių suma kartu su transporto išlaidomis į/iš oro uosto (Vilnius) bus apmokama savivaldybės biudžeto lėšomis. Transporto išlaidos į/iš oro uosto (Vilnius) pagal preliminarų skaičiavimą 83,64 Eur.
Apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas suteiks priimančioji projekto partnerė – šiuo atveju Reunjonas (Prancūzija). Minėtos paslaugos bus apmokamos iš projekto lėšų, kurias valdo projektą koordinuojančioji šalis – organizacija „Uniao de Freguesias de Melres e Medas“ (Portugalija).
Informuojame, kad Kelmės rajono savivaldybės 2022-2024 m. strateginiame veiklos plane numatytas dalyvavimas Europos švietimo ir kultūros vykdomosios įstaigos (angl. European Education and Culture Executive Agency – EACEA) tarptautinių programų projektuose. Strateginius veiklos planus tvirtina Kelmės rajono savivaldybės taryba“.
Iš atsakymo aišku, kad Kelmės verslininkai patirs labai didelę praktinę naudą, kai savaitei į Kelmę atvyks projekto partneriai. Manau, praktinė nauda bus tokia didelė, kad verslininkai, teikiantys apgyvendinimo ir maitinimo paslaugas, metus galės net nedirbti.
Kita nauda, pasak atsakymo autorės, – kultūrinė, kuomet skatinamas skirtingų kultūrų pažinimas, kuriamas bendrumo jausmas, didinant tarpusavio pažinimą, supratimą ir draugystę tautų lygmeniu. Ar skaitytojams tai neprimena pažintinių ekskursijų, į kurias „paprasti mirtingieji“ vyksta už savo pinigus?
O dabar apie konferencijas. Koks Covid-19 pandemijos poveikis visuomenei, patyrėme patys, informacijos galima rasti spaudoje ir internete net niekur neišvykus iš namų, kaip ir apie informuotumo apie turtingą kultūrinę ir kalbinę aplinką didinimą. Na, o noras dalyvauti konferencijoje apie Europos integraciją, paremtą solidarumo jausmu, buvimo europiečiais jausmo stiprinimu, verčia susimąstyti, gal mūsų tarybos nariai ir Savivaldybės administracijos darbuotojai turi silpną buvimo europiečiais jausmą ir jį pajus tik prie Afrikos krantų? O kuo jie tada save iki šiol laikė? Manau, vertėtų aplankyti ir Grenlandiją. Šaltis gal greičiau sustiprins buvimo europiečiais jausmą?
Komandiruotpinigiai tarybos narei L. Milašauskienei ir Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausiajai specialistei R. Piniauskaitei iš mokesčių mokėtojų kišenės kainuos 1104 Eur (2 projekto dalyviai x 69 Eur x 8 dienos). Pagal Kelmės rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamentą „Tarybos nariui, kuris Tarybos sprendimu atstovauja Savivaldybei už Savivaldybės ribų ar užsienio valstybėje, Administracija Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka apmoka komandiruotės išlaidas. Grįžęs iš komandiruotės, Tarybos narys arba Tarybos narių delegacijos vadovas per 3 darbo dienas pateikia ataskaitą, kuri registruojama Administracijos dokumentų valdymo sistemoje“. „Erasmus+“ yra Europos Sąjungos rėmimo programa, suteikianti mokymosi ir tobulėjimo galimybių įvairaus amžiaus, statuso, profesijų asmenims bei galimybę įvairioms organizacijoms, įstaigoms, institucijoms įgyvendinti programos kriterijus atitinkančius projektus. Įdomu, kaip tarybos narė L. Milašauskienė atstovaus Savivaldybei Reunjone? Tarybos sprendimo aiškinamajame rašte rašoma, kad tarybos narei L. Milašauskienei komandiruotpinigiai mokami pagal priemonę „Tarptautinių ryšių plėtojimas ir turizmo programos įgyvendinimas“. Tai ko tarybos narė į Reunjono salą vyksta: mokytis ir tobulėti, megzti tarptautinių ryšių ar turistauti?
Suma gal ir nedidelė, tačiau pasirašant bendradarbiavimo sutartis su užsienio šalies partneriais reikalingas Tarybos pritarimas. Mero I Petkevičiaus atsakyme, kurį ruošė Savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vyriausioji specialistė R. Piniauskaitė, rašoma: „Kelmės rajono savivaldybės 2022-2024 m. strateginiame veiklos plane numatytas dalyvavimas Europos švietimo ir kultūros vykdomosios įstaigos (angl. European Education and Culture Executive Agency – EACEA) tarptautinių programų projektuose. Strateginius veiklos planus tvirtina Kelmės rajono savivaldybės taryba“. Paklausime buvo prašoma nurodyti konkretų Tarybos sprendimą. Atsakyme jis ir liko nenurodytas. Beje, Strateginiame plane yra tik planuojamos priemonės, o konkrečiai sutarčiai su konkrečiomis sąlygomis turi būti Tarybos pritarimas. Pagal mero logiką, įrašei priemonę ir toliau darai, ką nori ir už kiek nori? Tai gal Taryba rajonui nė nereikalinga? Visus sprendimus priims meras?
hahaha, Vaclovas tyliai rūko kamputyje kol alfonsas kolūkį melžia.
Tai vadinasi savivaldžiavimas!!!