Socialinis būstas – už 40 tūkst. eurų
Alvydas GEŠTAUTAS
Artimiausiais metais Kelmėje šalia statomo daugiafunkcio sporto centro turėtų iškilti naujas šiuolaikiškas keturių aukštų dvylikos butų namas. Kiekvienas butas turės individualius balkonus arba lodžijas. Daugiabutyje turėtų atsirasti po keturis, vieno, dviejų ir trijų kambarių butus. Vieno buto vertė, jei skaičiuotume vidutinę kainą, sudarytų 40 tūkst. eurų. Ši planuojama statyba nieko bendro neturi su atsigaunančiu statybų sektoriumi. Mūsų savivaldybei pavyko gauti pusę milijono eurų socialiniam būsto fondui plėsti. Tad jame apsigyvens žmonės, kuriems reikia socialinės paramos. Meras Vaclovas Andrulis džiaugiasi, kad ši ES parama gauta palankiomis sąlygomis. 85 proc. skirs ES, o 15 proc. – mūsų savivaldybė.
Kada prasidės statybos, kol kas dar neaišku. Dabar vyksta viešieji pirkimai dėl techninio projekto parengimo.
– Mes diskutavome, ką daryti – pirkti socialinį būstą ar statyti. Likome prie pastarojo varianto,– „Bičiuliui“ sakė V. Andrulis. – Kelmėje kažkodėl parduodami butai brangūs. Prašomos kainos panašios į tas, kurių prašo šiauliškiai. Mes norime padidinti butų pasiūlą ir tikimės, kad atpigs anksčiau statyti ir dabar parduodami būstai. Be to, vienas verslininkas ruošiasi šalia planuojamo statyti daugiabučio, skirto turintiems teisę į socialinį būstą, statyti parduotuvę.
Meras kalba apie tai, kad padidės pasiūla ir atpigs butai. Bet kalbinti politikai seniai bepamena atvejį, kai Kelmėje dviejų ar trijų kambarių butas būtų nupirktas už 40 tūkst. eurų. Paprastai kainos svyruoja nuo 13-18 iki 22-26 tūkst. eurų. Kita vertus, kyla abejonės, ar 12 butų turės esminės įtakos Kelmės mieste būsto rinkai.
Kai kurie politikai neprisimena, ar rajono taryba balsavo už tokio objekto statybą. Meras patikslino, kad gruodžio 22 dieną rajono taryba patvirtino strateginės plėtros planą 2016-2018 metams, kuriame numatyta šio daugiabučio statyba, tad atskirų sprendimų dėl kiekvienos statybos ar kito darbo priimti nebereikia. Iš kalbintų politikų tik Savivaldybės turto valdymo ir komunalinio ūkio komiteto pirmininkas Zenonas Mačernius girdėjo apie žadamą statyti tokį daugiabutį, tačiau planuojamos kainos nežinojo, nors už mero minėtą strateginį planą balsavo.
– Aš siūlau neužmiršti ir kaimo žmonių. Tuo labiau, kad jame gyventi vargingiesiems yra geresnės sąlygos. Žinoma, dirbti reikės. Esu siūlęs tokiems teikti paramą iš Smulkių ir vidutinių ūkių rėmimo programos,– kalbėjo Z. Mačernius. – Gerai, kad apie tai priminei. Savivaldybė jau yra įrengusi Kelmėje socialinius būstus. Šią savaitę komitetui teks pasižiūrėti, kaip jie prižiūrimi.
Deja, kas matė prieš kelerius metus pastatytus būstus, dėl jų priežiūros buvo pakraupę. Žinoma, socialiniuose būstuose gyvena ir kelios tvarkingos šeimos.
Tokiais būstais turėtų domėtis ir Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos komitetas. Jo pirmininkė Ona Granickienė atsakė:
– Netikėtai užklupai mane su tokiu klausimu. Prisipažinsiu, į strateginį planą dėmesio neatkreipiau, o savo nuomonės dėl tokio būsto neturiu.
– Pirmą kartą apie tai girdžiu. Matyt, skaitydamas tarybos posėdžio medžiagą, į šį daugiabutį neatkreipiau dėmesio,– prisipažino O. Granickienės pavaduotojas Vincas Metrikis. – Nesąmonė statyti tiek kainuojantį namą ir jį skirti socialinėms reikmėms. Kai tokie žmonės bus atskirti lyg rezervate, jie vieni iš kitų mokysis ne dirbti, o tinginiauti.
Beje, prieš keletą metų Socialinių reikalų ir darbo ministerija rekomendavo savivaldybėms vienoje vietoje neapgyvendinti ir neizoliuoti socialiai remtinų žmonių, o juos integruoti į aktyviąją visuomenės dalį.
– Aš irgi pirmą kartą girdžiu apie šią prašmatnią statybą,– sakė dar vienas šio komiteto narys Stasys Lekšas ir pridūrė, kad už minėtą strateginį planą nebalsavo. – Man keista, kodėl mes komitete nenagrinėjome Strateginio plano? Nereikia kiekvienam komitetui aiškintis visą turinį, tegul kiekvienas pasižiūri į dokumentą pagal savo kompetenciją.
Ne kartą dalyvavau komitetų posėdžiuose ir įsitikinau, kad jie dažnai nekreipia dėmesio į savo nagrinėjamų klausimų kompetenciją. Į tai pirmiausia dėmesį turi atkreipti komitetų pirmininkai, kuriuos į šį postą meras rekomendavo ne dėl garbės, o veiklos organizavimo.
Be to, S. Lekšas pridūrė, kad, jo nuomone, geriausia būtų,jei šeimos, turinčios teisę į socialinį būstą, pačios nesėdėtų rankos sudėjusios. Jos turėtų išsinuomoti būstą, o savivaldybė kompensuotų nuomos išlaidas. Bet ne visas. Dalį nuomos mokesčio turėtų mokėti ir pačios šeimos, turinčios teisę į socialinį būstą. Kai ir jos prisidėtų prie buto ar namo išlaikymo savais pinigais, tuomet ir turtą galbūt tausotų.
– Jei ieškome pinigų brangaus socialinio būsto statybai, tai pirmiausia statykime naujus daugiabučius ir registruokime juose butus kaip tarnybinius. Juk skundžiamės, kad rajone trūkstame kai kurių sričių specialistų. Tarnybinis būstas būtų savotiškas motyvas,– kalbėjo rajono tarybos narys Egidijus Ūksas. – Tokie žmonės, gavę tarnybinį butą ir mokėdami nuomą, per kokį dešimtmetį jį išsipirktų, ir būstas taptų jų nuosavybe.
Kai kas teigia, kad žmonės nori pirmiausia socialinio būsto Kelmėje. Bet, pasak savivaldybės Turto valdymo skyriaus vyr. specialistės Aldonos Kučinskienės, iš 156 asmenų ir šeimų, laukiančių socialinio būsto, nemaža dalis gyvena kaime. Tačiau ponia Aldona sakė, kad, kai savivaldybė paskelbia apie socialinio būsto pirkimą, net už prastos kokybės butus pardavėjai užsimano solidžios kainos. Kita vertus, savivaldybė organizuoja lyg ir konkursą bei turi teisę įvertinti, kiek jai kainuos remontas.
Kelmėje už 22-25 tūkst. eurų galima nupirkti 2 ar 3 kambarių butą, kuriam reikėtų nebent kosmetinio remonto. Kalbėjau su ekspertais. Jie tik pasišaipė iš mero motyvų, kad sumažės butų kainos Kelmėje. Pasak jų, pati savivaldybė šių butų parduoti negalės. Galės tik skirti. Taigi už pusę milijono eurų bus pastatyta 12 butų. Jei savivaldybė pirktų 1-3 kambarių butus ir vidutiniškai išleistų po 20 tūkst. eurų ir butai būtų neblogos būklės, už 0,5 mln. eurų nupirktų maždaug 25 butus. Tarkime, reikės šiokio tokio remonto. Tuomet nupirks 20-22 butus. Ir tokiu atveju džiaugsis daugiau bedalių, nei už pusę milijono eurų pastačius prašmatnų namą.