Verslo be investicijų nebūna

Taip teigia Kelmės Kražantės gatvėje sulčių spaudyklą turinti Nijolė Tumynienė. Individualios įmonės „Raudoni obuoliukai“ savininkė, rodydama ką tik įdiegtą naujausią sulčių spaudimo įrangą, džiaugiasi, kad dabar daugumą darbų atlieka mechanizmai. Tai leido sumažinti sunkų rankų darbą ir sutaupyti brangų laiką.
Nijolė – ilgametę patirtį turinti verslininkė. Užaugusi Šiauliuose ir įgijusi medikės specialybę, baltą chalatą vilkėjo vos penketą metų, nes greitai suprato, kad ne tą pasirinko kelią. Veikliai moteriai patiko verslas ir norėjosi dirbti savarankiškai. Jaunos žmonos minčiai pritarė ir vyras Algis. Du sūnus auginantys sutuoktiniai verslo pradžiamokslį išėjo ne Lietuvoje, o kaimyninėje Latvijoje. Apsigyvenusi Jūrmaloje, prie Baltijos jūros, šeima netrukus įkūrė savo įmonę, kuri aštuoniolika metų vykdė sėkmingą prekybą maisto produktais. Gal ir toliau būtų likę gyventi kaimyninėje šalyje, jei vieną dieną nebūtų supratę, kad visi baigia pamiršti gimtąją kalbą, kurią baigia išstumti rusų kalba. Ja buvo mokomi lietuvių vaikai, o ir patys verslininkai su klientais bendravo rusų kalba. Nijolė ir iš Alytaus kilęs jos vyras Algis dažniau ėmė galvoti apie grįžimą į Lietuvą ir savo ateities planais pasidalino su šeimai gerai pažįstamu kelmiškiu Algirdu Kazlausku. Buvęs Kelmės meras A. Kazlauskas atvykęs, paatostogauti į Latviją, dažnai aplankydavo Tumynų šeimą, o kai šie pradėjo ruoštis grįžimui į Lietuvą, patarė rinktis Kelmę.
– Ir niekada dėl to nepasigailėjome. Mes nenorėjome didmiesčio triukšmo ir dulkių, o Kelmėje – tokia ramybė. Mūsų nusipirktas namas stovi priešais Tūkstantmečio parką, kur geras oras ir daug žalumos,– džiaugiasi Nijolė.
Kai sutuoktiniai atsikėlė gyventi į Kelmę, elektriko specialybę turintis šeimos vyras ir tėtis užsiėmė automobilių poliravimu. Tik tai truko neilgai. Prieš aštuonerius metus Nijolė šeimos namo garaže sugalvojo atidaryti sulčių spaudyklą. Kai verslininkė savo sumanymą įgyvendino ir gerai padirbėjusi reklamos srityje aplinkiniams paskelbė apie naujos įmonės veiklos pradžią, jau pirmaisiais metais spaudykloje klientų netrūko. Išsispausti šviežių sulčių panoro ne tik vietiniai, bet ir Raseinių, Tauragės, Tytuvėnų, Bazilionų, Šiaulių gyventojai. Į šį darbą Nijolė įtraukė ne tik vyrą, bet ir vaikus. Ir tai tapo šeimos verslu. Nijolė prisimena, kad pradžioje klientai sulčių gamybai naudojo tik obuolius, todėl patiems teko siūlyti ir kitus vaisius bei daržoves. Greitai išpopuliarėjo obuolių-morkų, svarainių, pomidorų sultys… Užsakovai į spaudyklą dabar dažniau atveža burokėlių, mat pridėjus aromatingų vaisių išeina gardžios sultys. Sultis pasterizuojant iki 80 laipsnių karštyje, išlieka dauguma vitaminų ir mikroelementų, todėl ekologiškas produktas žiemos ir pavasario sezonu stiprina kiekvieno žmogaus organizmą ir imunitetą. Verslininkė sakė, kad klientai ne tik sau pasigamina reikalingą kiekį sulčių. Kai soduose ir daržuose jų užauga daug, nemažai žmonių obuolius ar kitas gėrybes atveža ir padovanoja sulčių spaudyklos savininkams. Vėliau jos atsiranda Krizių centre ar ant valstybės globojamų vaikų ir senelių pietų stalo. Nijolė rodė ką tik vienos geradarės į jos sodybą atvežtus ir padovanotus moliūgus. Kai sulauks obuolių ir prie jų pridės moliūgų, kažkas ir šį rudenį sulauks vitaminingų sulčių…
Verslininkė sakė, kad šiemet obuolių derlius mažesnis nei ankstesniais metais, todėl žmonės stengiasi juos visus surinkti ir atvežti į sulčių spaudyklą. Šiemet sulčių perdirbimo sezonas vėlavo beveik pora savaičių. Liepos ir rugpjūčio mėnesiais spaudykloje netrūko pomidorų. Ir braškių augintojai nepraleido progos išsispausti gardžių sulčių. Rudenį ėmė vežti obuolius. Bet prieš tai, nutaikę laisvesnę progą N. ir A. Tumynai savo spaudyklos patalpose pastatė naują įrangą. Dabar daugelį iki šiol rankomis dirbtų darbų atlieka technika. Ant transporterio patekusios daržovės ar vaisiai dabar be žmogaus pagalbos yra nuplaunami, sutarkuojami ir išspaudžiami. Pasterizuotas sultis į norimą tarą išpilsto automatinis pilstytojas. Ir pabaigus darbą nebereikia rūpintis mašinos plovimu. Kompiuteryje reikia užprogramuoti mašinos plovimą ir tam reikalingą vandens kiekį, o toliau viskas atliekama automatizuotai. Visa ši nauja įranga verslininkus išvaduoja ne tik nuo sunkaus rankų darbo, bet ir ženkliai padidina jo našumą. Ir ne tik per didįjį darbymetį, kai daugumas klientų vos ne tuo pačiu metu pageidauja išspausti šviežių sulčių. Visą naują įrangą už savo pinigus įsigiję verslininkai darbo turi ne tik šiuo laikotarpiu. Kelmiškių sulčių spaudyklos paslaugomis naudojasi ne tik pavieniai gyventojai, bet ir daržovių bei vaisių prekyba užsiimančios Vilniaus ir Klaipėdos urmo bazės. Žiemą jos rūšiuoja saugyklose laikomus vaisius ir daržoves, o po to veža į Kelmę perdirbimui. Tiek vienai, tiek kitai pusei tai labai apsimoka. Nijolė mano, kad šį rudenį ir žiemą, sulaukus didesnio užsakymo, nebereiks pagalbon kviestis savarankiškai gyvenančių sūnų, nes daugumą darbų sulčių spaudykloje dabar atliks naujausia ir moderniausia technika.
Tikra tiesa, sapne verslas negimsta. Galbūt idėja gali gimti, tačiau sėkmingam verslui reikia daugybės pastangų, žinių ir įdirbio. Net ir sėkmingai vystant veiklą, visuomet verta tobulėti bei pasiekti vartotoją jiems priimtiniausiais būdais, nes rinka tikrai konkurencinga.
Sulčių spaudyklos yra nepaprastai naudingas daugeliui lietuvaičių. Juk obuolių derlius gausus, tačiau tinkamų sąlygų ilgai išlaikyti vaisius mažai kas turi. Mes kasmet darome tikrai didelį kiekį sulčių spaudyklose. Labai mėgstame ir šviežiai spaustas sultis iš įvairiausių vaisių-daržovių derinių.