BIČIULIS

Rita ŠČIGLINSKIENĖ

Žemaitijos Romuvos žynys Kęstutis Juškys sako, jog mūsų protėvių žyniai stebėjo tuos pačius Saulužės rato žvaigždynus, kaip kad ir Rytų žyniai, tik iš kito taško (kitu požiūrio kampu). Jie matė mūsų teritorinei energetikai bei gyvijai būdingus bruožus. Darė kitas jungtis tarp žvaigždžių ir rinkosi simboliais kitas gyvijos rūšis, kurių savybės būdingos mūsų aplinkai, prigimtinėms savybėms, tradicijoms, pasaulėjautai bei pasaulėžiūrai. Pagal Rytų kalendorių sutiksime 2021-uosius Jaučio metus, o pagal Baltų 32 metų kalendorių pasitiksime Veršiuko arba Jautelio metus.

Liaudies patarlė sako, kad veršiu nebliovęs, jaučiu nebaubsi. Šis gyvulys buvo prijaukintas labai seniai. Remiantis archeologiniais duomenimis, naminio jaučio ir karvės pėdsakų aptinkama dar ankstyvajame neolite. Jaučių auginimas, vartojimas maistui buvo gana plačiai paplitęs visame pasaulyje. Šeima, turinti karvę, buvo laikoma turtinga. Karvė maitino, jaučiai padėdavo ūkyje įdirbant laukus, vežant krovinius. Liaudies patarlė teigia, jog jautis sako: „Tik mane priganyk, ilgų varstų nedaryk, tai ark, nors pakark“. Pirmoji autentiška žinutė apie jautį lietuvių papročiuose atsekama iš XIV a. istorinių šaltinių. Dubnicos kronikoje (1351) minima, jog, norėdamas sutvirtinti Vengrijos karaliaus Liudviko ir Lietuvos sudarytą taiką, Lietuvos Didysis kunigaikštis Kęstutis, atlikdamas savitus ritualinius veiksmus, paaukojo žalą jautį. Etnografiniai duomenys liudija, jog XVI a. jaučiai pradėti naudoti žemei arti, ir tai užtruko iki pat XIX a. pabaigos, kai juos nukonkuravo arkliai.

Tikėjimai į gyvūnų nepaprastas savybes yra paplitę viso pasaulio tautose. Gyvūnams suteikiamos įvairios galios, o jų elgsena ir mąstymas neretai prilyginami žmogiškiesiems. Taigi, pasvarstykime, ką mums žada 2021-ieji – Veršiuko ar Jautelio metai. Mūsų protėviai Jautį siejo su derlingumu ir vaisingumu. Sakoma: dirbau kaip jautis, o penėtas jautis veislei netinka, o lepintas žmogus – darbui. Tad galima teigti, jog ateinančiais metais būsime darbštūs ir ištvermingi. Taip pat sakoma, jog sveikata – kaip jaučio ir dar sakoma, jog stiprus kaip jautis, kvailas kaip avinas. Tad turtingų, darbščių ir ištvermingų, sveikų ir pastovių, ramių ir niekur neskubančių ateinančių 2021-ųjų – Veršiuko ar Jautelio metų!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
Sekantis įrašas
»
UAB ROSEBA