BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

Tokią abejonę sustiprino Socialdemokratų partijos mūsų rajono skyriaus ataskaitinė-rinkiminė konferencija. Kai 2011 m. šios politinės organizacijos rajono padaliniui pradėjo vadovauti tuomet dar Kražių seniūnijos seniūnas, o dabar meras Vaclovas Andrulis, viskas vyko sklandžiai, atrodė, kad kairiųjų kelias į sėkmę – lyg sviestu pateptas. 2012 m. Kelmės vienmandatėje rinkimų apygardoje pergalę pasiekė socialdemokratė Alma Monkauskaitė. Rinkimų laimėtoja džiaugėsi nuoširdžia naujojo rajono socdemų lyderio parama. Daugiamandatėje rinkimų apygardoje didžioji dalis mūsų rajono žmonių balsavo irgi už socialdemokratus. 2015 m. pirmuosius tiesioginius mero rinkimus laimėjo V. Andrulis, o socdemai iš viso pelnė devynis mandatus. Tai geriausias rezultatas rajono socialdemokratų istorijoje. Tiesa, 1997 m. tuometinė rajone įtakingiausia kairioji Demokratinė darbo partija (jos nariai vėliau tapo socialdemokratais) gavo net 10 iš 25 mandatų, bet liko opozicijoje.

Tačiau 2016 m. Seimo rinkimus Kelmės-Šiaulių vienmandatėje apygardoje laimėjo „valstietis“ Juozas Rimkus, antrajame ture įveikęs A. Monkauskaitę. Be to, „valstiečiai“ buvo nenugalimi ir daugiamandatėje apygardoje.

Nors iš 60-ties skyrių pagal Seimo rinkimų rezultatus Kelmės rajono socialdemokratai užėmė 9-ąją vietą Lietuvoje, tačiau tai jų šalininkų paguosti negali. Politikoje sėkmę ir laurus garantuoja tik pirmoji vieta. Likusios vietos, skirtingai nei sporte, yra bevertės. Nei mandatų, nei medalių už jas niekas neduoda. Apie rinkimų rezultatus ataskaitinėje-rinkiminėje konferencijoje trumpai užsiminė tik V. Andrulis. Rinkimų štabo vadovė Lina Balčiūnienė sakė, jog rinkimų rezultatai buvo aptarti 29 partinėse grupėse. Be to, ji rinkimų analizę pristatė ir Šiaulių krašto socialdemokratų sueigoje.

– Ten įvardijau stipriąsias ir silpnąsias mūsų puses,– „Bičiuliui“ sakė L. Balčiūnienė. – Tačiau iš stipriųjų pusių galėjau paminėti vienintelį momentą – stiprią mūsų kandidatę A. Monkauskaitę. Žinoma, klaidų darė ir mūsų skyrius. Tačiau didžiosios mūsų partijos problemos buvo susijusios su įvykiais sostinėje – Seime, Vyriausybėje, centriniame rinkimų štabe. Bendrapartiečių skandalai skandalėliai pasiekė ir mūsų rajono rinkėjus. Be to, Seimas, Vyriausybė neįvykdė visų programinių pažadų. Pensininkus nuvylė konservatorių nurėžtų pensijų vėluojantis kompensavimas.

– Mes seniai galėjome kompensuoti pensijas,– rajono socdemų konferencijoje kalbėjo kandidatas į partijos pirmininkus, Seimo narys Andrius Palionis. – Valdymo srityje buvo neužimti 9 proc. etatų, t. y. beveik dešimtadalis. Valdymui išleidome apie dešimt milijardų eurų. Jei sutaupytas lėšas, t. y. apie milijardą eurų, būtume skyrę pensijoms kompensuoti, ši aktualija jau būtų užmiršta. Be to, ir prieš rinkimus, ir dabar mus žmones prie sienos kala už „auksinių šaukštų“ istoriją, kitus mažesnius skandalus.

Kritikos nusipelno ir Socialdemokratų partijos centrinis rinkimų štabas, kuriam vadovavo ir dabar į Seimą pagal partijos sąrašą išrinktas Algirdas Sysas. Mūsų žiniomis A. Monkauskaitė iš centrinės partijos būstinės dviem rinkimų turams gavo 1,9, o visas jos rinkimų biudžetas buvo 4000 eurų. Tuo tarpu „valstiečių“ rinkimų biudžetas Kelmės-Šiaulių rinkimų apygardoje buvo 6,5 karto didesnis. Kai kurie socialdemokratai-Seimo veteranai iš partijos gavo net po 19-26 tūkst. eurų, tačiau vienmandatėse apygardose „krito“ jau pirmajame ture ir į Seimą pateko pagal partijos sąrašą. Pavyzdžiui, Socialdemokratų frakcijos seniūnė, mūsų kraštietė Irena Šaulienė net nuo 1996 m. pralaimi Seimo rinkimus vienmandatėje apygardoje, o pinigų rinkimų štabas negaili. Taigi, ir socdemų stovykloje egzistuoja dvi Lietuvos.

Andrulis pripažįsta ir savo kaltę. Bet jos kažkodėl nekonkretizuoja. Net paprastam rinkėjui buvo akivaizdu, kad partijos skyriaus ir rajono vadovas nebuvo toks aktyvus, kaip 2012 m. Socdemai jo pasigedo ir per rajono kairiųjų rinkimams skirtą sueigą Medžiokalnyje, žmonės jo nematė ir prie socdemų palapinės Kelmėje vykusiame jomarke. Prisipažinsiu, kad ir mane kaip rinkėją nustebino V. Andrulio išvyka į Lenkiją tarp pirmojo ir antrojo Seimo rinkimų turų. Juk meras yra politikas. Jis gali kiek tik širdis geidžia agituoti po darbo, ne darbo dienomis, netgi turi teisę atostogauti. Tokie dalykai V. Anduliui kaupia minusus ir kitiems mero rinkimams.

Konferencijoje nustebino ir rajono tarybos Socialdemokratų frakcijos seniūno Ramūno Baranausko ataskaita. Jis tik išvardijo frakcijos narius, kas iš jų vadovauja komitetams, komisijoms, taryboms. Tokia ataskaita pateisinama kadencijos pradžioje, bet ne jos viduryje. Manau, ne vienas bendrapartietis laukė, kol Ramūnas, beje, gaunantis atlygį už skyriaus atsakingojo sekretoriaus pareigas, pradės analizuoti kaip valdančioji dauguma, kurioje ir dominuoja socdemai, vykdo kadencijos darbų programą. Bet apie tai pranešėjas neužsiminė nė žodžiu. Gal ir neturėjo ką pasakyti? Juk programa yra perpildyta bendromis frazėmis, neįpareigojanti. Tiesa, R. Baranauskas paminėjo, kad frakcija teikia alternatyvius sprendimų projektus. Prisipažinsiu, tai išgirdęs – suglumau. Jei taip kalbėtų opozicinės frakcijos atstovas, būtų normalu. Bet dabar kalbėjo valdančiųjų politikas. Pastarieji ir turi teikti sprendimų projektus, dėl jų kalbėti su opozicija. Akivaizdu, valdantieji patys, be retų išimčių, spendimų projektų nekuria. Tai daro savivaldybės administracijos darbuotojai. Politikai apsiriboja tik nedideliais bakstelėjimais į valdininkų parengtus dokumentus. Apskritai, 11 šios frakcijos narių (prie jos yra prisidėję Laisvės sąjungos atstovas Kęstutis Bilius ir „darbietis“ Rimas Bertašius) rajono tarybos ir komitetų posėdžiuose yra žymiai pasyvesni už konservatorius ir liberalus, kurie savo frakcijose turi vos po tris narius.

Nuo Seimo rinkimų „miega“ ir Kelmės rajono socialdemokratų interneto svetainė. Nuo spalio joje nepasirodė nė viena informacija. Tik kovo pradžioje pasirodė žinutė apie vykusią ataskaitinę rinkiminę konferenciją. Bet tik žinutė. Analizė šioje informacijoje – nulinė. Šaltiniai rajono socialdemokratų stovykloje dėl to baksnoja į žmones, gaunančius pinigus iš partinės kasos.

Jei socialdemokratai kaip meškos ir toliau tęs žiemos miegą, gali kituose savivaldos rinkimuose ir nusvilti. Apie tai turi pagalvoti ir socialdemokratų socialdemokratas, meras V. Andrulis, jei mąsto apie dar vieną rajono vadovo kadenciją.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Sekantis įrašas
»
UAB ROSEBA