BIČIULIS

Ona PETRAVIČIENĖ

Pernai rudenį Liolių seniūnijos Maironių kaime šiuolaikišką paukščių dedeklių ūkį įkūręs dvidešimt šešerių metų Ovidijus Jonutis gali būti pavyzdys ir kitiems savo bendraamžiams. Kaimyninio Šilalės rajono Kaltinėnų seniūnijos ūkininkų sūnus, Klaipėdoje įgijęs baldų gaminimo paslapčių, savo ateities nesieja su miestu, o liko ištikimas kaimui. Ir kad paties užaugintus kviečius nereiktų pigiai parduoti, įkūrė verslą.

Gerų kiaušinių nėra per daug

Nors Kaltinėnus nuo Maironių skiria ne viena dešimtis kilometrų, Ovidijus sako, kad arčiau tėviškės niekur neradęs paukščių laikymui tinkamų patalpų. Kai prieš gerus metus internete pamatė skelbimą apie Maironių kaime parduodamą buvusią kolūkio fermą, kurios savininkai paskutiniu metu čia laikė triušius, šilališkis susisiekė su pastato pardavėjais. Išsinuomojęs patalpas ir gavęs paramą verslo pradžiai, Ovidijus iš Olandijos nusipirko nedideliam dedeklių ūkiui reikalingą įrangą. Baigus jos montavimo darbus, pernai rugsėjo mėnesį į Maironių kaimą atsivežė du tūkstančius trijų mėnesių rudų dedeklių.

– Kodėl nusprendžiau kurti tokį ūkį? – klausimu į klausimą atsakė guvus jaunas vyras. – Todėl, kad Lietuvos rinkoje mėsos ir pieno pakanka, o kaimiškai laikomų vištų kiaušinių nėra per daug. Juk daugelis mūsų šį produktą naudojame ne vien pusryčiaudami. Gerų kiaušinių pageidauja ne tik konditeriai, bet ir restoranų, kitų maitinimo įmonių savininkai. Palaidus laikomus paukščius lesinu tik savo paties ekologiškai užaugintais kviečiais bei vienoje Alytaus firmoje pagamintais pašarais. Vietinės moters gerai prižiūrėtos jaunos vištos deda sveikus kiaušinius. Kaip toje reklamoje: „Laimingų vištų kiaušiniai“,– rodydamas savo ūkį juokavo Ovidijus.

… Jauno ūkininko mintys sukasi ne tik apie tai, kaip greičiau šį pastatą nusipirkti iš fermos savininkų, bet ir kaip tobulinti pasirinktą ūkininkavimo kryptį. O. Jonutis planuoja sutvarkyti ne tik seno pastato vidų, bet ir aplinką, kad atėjus vasarai vištas galėtų laikyti ne fermoje, o lauke. Ovidijus neturi ir kiaušinių rūšiavimo patalpos. Didelius rudus kiaušinius iš Maironių kaimo perka verslininkai. Likusius nuo jų kiaušinius pagal sutartį iš vietos pasiima viena Žemaitijos bendrovė.

Sektinas pavyzdys

Taip apie O. Jonučio Maironių kaime įkurtą paukščių dedeklių auginimo ūkį kalba Kelmės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Arūnas Vileikis. Viršininkas pastebi, kad tai jau trečias jų tarnyboje registruotas paukščių ūkis. Didžiausią ir vienintelį rajone mėsinių paukščių ūkį Kelmės apylinkių seniūnijos Verpenos kaime yra įkūręs Ričardas Lapinskas, laikantis apie 29500 broilerių. Pirmąjį vištų dedeklių ūkį Užvenčio seniūnijos Kunigiškių kaime įkūręs šio krašto ūkininkas ir verslininkas Ričardas Petrikas laiko apie 6000 vištų. Liolių seniūnijos Maironių kaime Kaltinėnų ūkininko Ovidijaus Jonučio dedeklių skaičius tris kartus mažesnis nei užventiškio. Kalbėdamas apie paukščių auginimo ūkius, A. Vileikis sakė, kad visi jie yra kontroliuojami ir atitinka VMVT keliamus reikalavimus. Paukščiai pastatuose yra laikomi laisvai, ant kraiko. Kalbėdamas apie O. Jonučio įkurtą ūkį, šios Tarnybos viršininkas džiaugėsi, kad šilališkis daug dėmesio skiria gyvūnų gerovei ir sveikatingumo reikalavimams.

– Nors šio ūkininko fermoje nedideliam paukščių būriui pakanka erdvės, dedeklėms papildomai pastatyta daugybė medinių laktų. Ant jų sutūpusios vištos gali bet kada ramiai pailsėti. Tokie pavyzdžiai ir parodo žmogaus požiūrį į jo augintinius,– teigė specialistas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Sekantis įrašas
»
UAB ROSEBA