BIČIULIS

Rita ŠČIGLINSKIENĖ

Siekiant išsaugoti ir atkreipti dėmesį į akmentašių patriarcho Juozo Liaudanskio kūrybinį palikimą ir Kelmės miesto unikalumą, kas antri metai rengiamos Juozo Liaudanskio vardo akmentašių kūrybinės stovyklos. Šiais metais akmentašių kūrybinėje stovykloje darbavosi ir Kelmei akmens ženklus paliko šiauliškis skulptorius Kazys Bimba, Šiaulių rajone (Ginkūnuose) gyvenantis skulptorius Jonas Vaicekauskas, kelmiškis meno kūrėjas, akmentašys Valdas Bandza, Klaipėdoje gyvenantis skulptorius Jonas Virbauskas ir kelmiškis, skulptorius Adolfas Teresius, šiuo metu gyvenantis Kauno rajone (Garliavoje). Kūrybinės stovyklos uždarymo dieną pristatytos dar penkios Kelmę papuošusios skulptūros. Visi darbai skirti Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui. Pradėdamas kūrybinės stovyklos uždarymą Kelmės kultūros centro direktorius Arnas Arlauskas padėkojo Kelmės rajono tarybos nariui Petrui Račkauskui už simpoziumui dovanotus riedulius iš kurių gimė kūriniai.

Skulptoriaus Jono Virbausko skulptūra „Susimąsčiusi“ surado vietą netoli savivaldybės. Kaip sakė skulptūros autorius, „pakankamai ilgai mąsčiau, žiūrėdamas į akmenį ir galvodamas apie Lietuvos valstybės šimtmetį, per kurį būta ir džiaugsmų, ir rūpesčių. Karai, tremtys, netektys. Netektys susijusios ne tik su žūtimis, bet ir emigracija. Tad ir mano sumanymas buvo akcentuotas į pamąstymus, apmąstymus, susimąstymus. Labai džiaugiausi suradęs du beveik identiškus savo struktūra akmenis“. Dar dvi skulptūros taip pat įkurdintos savivaldybės teritorijoje. Kazys Bimba, pristatydamas savo skulptūrą „100 atkurtai Lietuvai“ sakė: „Sukūriau angelą, kuris saugos mus skubančius ir kuriančius kitą Lietuvos valstybės šimtmetį“. Jonas Vaicekauskas sukūrė skulptūrą „Atgimimas“, kurios atsiradimą padiktavo pats akmuo. Kaip sako skulptūros autorius, iš apvalaus lauko riedulio kalasi, atgimsta, tiesiasi naujos idėjos, naujas laikas.

Prie Kelmės parapijinės bažnyčios nutūpė kelmiškių skulptorių Valdo Bandzos ir Adolfo Teresiaus skulptūros. Valdo Bandzos skulptūra „Lietuvos globėjas“, kaip sakė renginį vedęs Kelmės kultūros centro direktorius Arnas Arlauskas, tai didesnė autoriaus sertifikuoto tautinio paveldo produkto – rūpintojėlio kopija. Valdas Bandza, kalbėdamas apie kūrybinę stovyklą Kelmėje pasidžiaugė, jog pati didžiausia stovyklos vertė yra tos pamokos, kurias išmoksti bendraudamas ir kartu dirbdamas su patyrusiais skulptoriais. Skulptorius Adolfas Teresius, pristatydamas savo skulptūrą „Lietuva – mūsų namai“, kalbėjo, jog sugrįžti į namus ir palikti Kelmei akmens ženklą buvo labai atsakinga ir prasminga. „Su akmeniu esu dirbęs prieš 30 metų, Viliaus Orvido sodyboje. Labai jaudinausi, rinkdamasis darbui akmenį, paskui žiūrėjau, kas gi jame slepiasi. Dirbau Juozo Liaudanskio darbo stiliumi, kai akmuo diktuoja savo sąlygas, ir nereikia labai daug jo išgraužti, nukalti, o tik palikti kuo natūralesnės formos“,– sakė A. Teresius.

Už skulptūras VIII akmentašių simpoziumo dalyviams dėkojo ir padėkos raštus įteikė Kelmės rajono mero pavaduotojas Albertas Brazas, Kelmės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Genutė Laivienė, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė Laima Kelmelienė. Akmentašių simpoziumo uždaryme dalyvavo ir daug gražių padėkos žodžių išsakė Kelmės rajono savivaldybės administracijos švietimo, kultūros ir sporto vedėjas Stasys Jokubauskas ir šio skyriaus specialistės Sonata Venckienė bei Rima Rimdeikienė, Kelmės miesto seniūnas Romas Atkočaitis, Kelmės kultūros centro direktorius Arnas Arlauskas ir Etninės kultūros ir tradicinių amatų skyriaus vedėja Nomeda Jokubauskienė. Galime visi tik pasidžiaugti, jog nuo 2004 m. organizuojamuose akmentašių simpoziumuose sukurta ir Kelmei palikta 40 akmens skulptūrų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA