BIČIULIS

Rita ŠČIGLINSKIENĖ

                      Užvenčio miestelio bendruomenė vasario 7-tąją, šviesios atminties šio krašto kraštotyrininko Vaclovo Rimkaus gimimo dieną, minėjo Užvenčio kraštotyros muziejaus įkūrėjo 90 metų sukaktį.

                      Negailestingas laikas nebūtin gramzdina datas, vardus, istorijos faktus. Tačiau yra, buvo ir bus žmonių skubančių įamžinti tai, ko gali rytoj ir nebelikti. Vienas tokių – į kraštotyros tyrinėtojų būrį 1964 m. įsijungęs Užvenčio krašto žmogus Vaclovas Rimkus. Apie Vaclovą Rimkų pilietinėje pamokoje kalbėjo Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos gimnazistai, kuriuos paruošė mokytojos Genovaitė Sungailienė ir Nemira Rimdeikienė.

                      Pasak renginio dalyvių, Vaclovas Rimkus buvo labai kuklus žmogus, kuris paliko daug rašytinės medžiagos apie visą Kelmės kraštą, tačiau apie save – tik sausus biografijos faktus. Jis yra sakęs, kad kaip kraštotyrininkas gimė 1957-aisiais, kada aptiko Minupių pradžios mokyklos, įsteigtos 1926-aisiais, archyvą. Tada sutvarkė, surūšiavo, ką radęs, po poros metų surengė šios mokyklos buvusių mokinių ir mokytojų susitikimą. Tai buvo pirmasis rimtas radinys ir pirmasis rimtas darbas.

                      Atsiminimais pasidalijo renginyje dalyvavusi Vaclovo Rimkaus žmona Valerija. Pasak jos, Vaclovas valandų valandas galėdavo išsėdėti Užvenčio kraštotyros muziejuje, rinkdamas istorijos faktus, ilgam prapulti Šiaulių ar Vilniaus archyvuose. Jis labai kruopščiai ir atsakingai rinko, rašė, dėliojo, tvarkė Kelmės krašto istoriją. Daug medžiagos surinko apie 1861-1863 m. sukilimą. Prisimindamas draugystę su Vaclovu Rimkumi, buvęs Užvenčio seniūnas Zonis Virbalas sakė, jog tai buvo toks žmogus, kuris visada padarydavo tai, ko buvo prašomas, ir nė vienam nėra atsakęs. Buvusi Užvenčio kultūros centro direktorė Irma Vaupšienė prisiminė, kaip kraštotyrininkas Vaclovas Rimkus labai išsamiai, su daugybe istorinių faktų parengdavo pranešimus, skirtus valstybinių švenčių minėjimams. O buvusi Minupių mokyklos mokytoja, Vaclovo Rimkaus kolegė Elena Katinienė priminė tą paprastumą ir šilumą, kurią skleidė bendravimas su Vaclovu ir jo šeima. Atsiminimais pasidalino Zenonas Mačernius. Renginio organizatorė Užvenčio kraštotyros muziejaus muziejininkė Milda Knyzelienė sakė, jog galvojant apie ekspozicijos, skirtos muziejaus įkūrėjui Vaclovui Rimkui, įrengimą, pamanė, jog bus prasminga stendinę medžiagą su Vaclovo Rimkaus portretu pakabinti įeinant į muziejų, kad duris pravėrus, kaip anksčiau, taip ir dabar, visus pasitiktų šio muziejaus įkūrėjas. Milda Knyzelienė sakė, jog kraštotyrininkas Vaclovas Rimkus paliko 120 bylų rankraštinės medžiagos, kuri yra didelis turtas visam Kelmės kraštui, liudijantys apie šio Užvenčio krašto šviesuolio didelę atsakomybę, laisvalaikio triūsą. Rinkdami Kelmės krašto istorijos faktus, ir dabar ne vienas naudojamės kraštotyrininko Vaclovo Rimkaus rašytais straipsniais.

                      Renginio dalyviai apžiūrėjo kraštotyrininko Vaclovo Rimkaus surinktų senų daiktų ekspoziciją. Po renginio aplankytas Vaclovo Rimkaus kapas, sukalbėta malda, uždegtos žvakelės, padėtos padėkos gėlės.

Atsiminimais dalijosi
šviesios atminties kraštotyrininko V. Rimkaus žmona Valerija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Sekantis įrašas
»
UAB ROSEBA