BIČIULIS

<Alvydas GEŠTAUTAS>

Seimo rinkimų dviejuose turuose išrinkta 140 parlamentarų. 141-asis bus išrinktas po pusmečio, nes Zarasų-Visagino vienmandatėje apygardoje Vyriausioji rinkimų komisija panaikino balsavimo rezultatus jau po pirmojo turo.

21 seimūnas gimė Vilniuje ir jo rajone, 15 – Kaune ir jo apylinkėse, o trečiąją ir ketvirtąją vietas dalinasi mūsų ir Radviliškio rajonai, iš kurių kilo po penkis parlamentarus. Tiesa, tiek pat jų gimė ir Šiauliuose bei jų rajone. Bet Šiaulių miestas ir rajonas – atskiros savivaldybės. Iš mūsų kraštiečių ilgiausiai – nuo 1992 m. – Seime dirba socialdemokratė Irena Šaulienė. Ji gimė 1955 m. Kolainių kaime, ten baigė ir tuometinę aštuonmetę mokyklą. Vidurinį išsilavinimą įgijo šalia mūsų rajono tuomet buvusioje Pavandenės vidurinėje mokykloje. Vilniaus universitete su pagyrimu įgijo istorijos ir sociologijos mokslų dėstytojos specialybę, yra humanitarinių mokslų daktarė. I. Šaulienė buvo visų atkurtos Lietuvos Seimo kadencijų narė. Ji lapkričio 15–ąją kadenciją baigiančio Seimo Socialdemokratų frakcijos seniūnė.

Trečią kadenciją Seime dirbs ir vienintelė Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Rima Baškienė, kuri 1960 m. gimė Šaukėnų seniūnijos Kentrių kaime.

– Deja, Kentriuose gyvenau tik iki aštuonerių metų ir buvusioje Beinoravos pradinėje mokykloje baigiau tik pirmąją klasę. Bet įspūdžiai iš gyvenimo Kentriuose liko visam gyvenimui. Ir dabar pamenu, kad nuo stogo matydavau Šatrijos kalną,– „Bičiuliui“ sakė Rima Baškienė. – Prisimenu ir pirmąją savo mokytoją Bitkevičienę. Neseniai ją buvau sutikusi.

Parlamentarė baigė 1978 m. buvusią Kuršėnų 1–ąją vidurinę mokyklą, Kauno politechnikos institute įgijo inžinieriaus technologo specialybę. Dirbo Plungėje, Šiaulių rajono vykdomajame komitete, Seimo nario Ramūno Karbauskio padėjėja, o 2000–2004 m. – Šiaulių rajono vicemere.

Beje, šiuose Seimo rinkimuose Šiaulių rajone už Valstiečių ir žaliųjų sąjungą balsavo apie tris tūkstančius, o už R. Baškienę – jau pirmajame ture apie penkis, o antrajame – beveik septyni tūkstančiai rinkėjų.

– Gal ir nelabai patogu kalbėti, bet faktas lieka faktu. Už mane balsavo kaip už žmogų, o ne politinės sąjungos atstovę,– šių eilučių autoriui sakė R. Baškienė.

Ir Darbo partijos atstovas Saulius Bucevičius, 1967 m. gimęs Užvenčio seniūnijos Pavandenės kaime, būdamas metukų su tėvais išvyko gyventi į Naująją Akmenę. Ten baigė vidurinę mokyklą, Kūno kultūros akademijoje įgijo turizmo ir sporto vadybos specialybę. Dirbo visuomeninio maitinimo įmonėje, turėjo individualią įmonę. Nuo 2003 m. Darbo partijos Akmenės skyriaus pirmininkas. Jo bendrapartietis Vydas Gedvilas gimė Užvenčio seniūnijos Užgirių kaime.

– Užgiriuose tik gimiau, o iki penkerių metukų gyvenau Užventyje. Vėliau tėvai apsigyveno Telšių rajone, netoli Luokės, kurios vidurinę mokyklą ir baigiau,– „Bičiuliui“ sakė vėl į Seimą išrinktas kraštietis.

V. Gedvilas, kaip ir S. Bucevičius, baigė Kūno kultūros akademiją, tapo krepšinio treneriu. Kaip treneris didžiausią laimėjimą pasiekė 1997metais. Jo treniruojama Lietuvos moterų krepšinio rinktinė pirmą kartą tapo Europos čempione. Tai svariausias Lietuvos moterų krepšininkių laimėjimas. O politikoje aukščiausias pasiekimas – 2004–2008 m. Seimo vicepirmininko postas. Tiesa, 2006 m. vieną dieną laikinai ėjo Seimo pirmininko pareigas, t.y., kai parlamentarai iš jų atleido Artūrą Paulauską ir kol parlamento vadovu išrinko Viktorą Muntianą. Kai kurių šaltinių teigimu, V. Gedvilas gali būti paskirtas švietimo ir mokslo ministru.

Įdomu, kad V. Gedvilas ir R. Baškienė yra giminės. V. Gedvilas – vienas iš 36 Seimo milijonierių, bet turi 720 tūkst. Lt negrąžintą paskolą.

Penktasis kraštietis naujajame Seime – kol kas mūsų rajoną atstovaujantis konservatorius–krikdemus (anksčiau buvęs Liberalų sąjungos narys) profesorius Kęstutis Masiulis. Jis 1957 m. gimė Kelmėje, 1975 m. baigė tuometinę Kelmės vidurinę mokyklą. Po to Vilniaus universitete baigė fizikos studijas. Prieš darbą Seime buvo M. Romerio universiteto fakulteto dekanas, katedros vedėjas.

Politinę veiklą pradėjo nuo Vilniaus miesto vicemero pareigų. Dar 2004 m. pagal konservatorių partijos sąrašą buvo išrinktas į Seimą, bet mandato atsisakė. Yra dirbęs dviejų premjerų – A. Kubiliaus ir R. Pakso, bei Valstybės saugumo departamento patarėju.

Su mūsų rajonu susiję ir dar keli parlamentarai.

Būsimo Seimo narė Alma Monkauskaitė gimė Mažeikių rajone, bet 1987 m. baigusi Vilniaus universiteto Medicinos fakultete studijas, atvyko į mūsų rajoną ir iki šiol dirbo visuomenės sveikatos sistemoje, nuo 1995 m. renkama rajono tarybos nare.

Nuo 2004 m. Seime dirbantis Edvardas Žakaris gimė 1951 m. Pagėgiuose, bet vėliau su tėvais atvyko gyventi į Kelmę. Čia baigė vidurinę mokyklą, joje mokytojavo, penkerius metus vadovavo Aklųjų ir silpnaregių sąjungos Kelmės rajono skyriui. Vėliau išvyko gyventi į Šiaulius. Buvusioje Žemės ūkio akademijoje baigė ekonomikos, o Šiaulių universitete – tiflopedagogo studijas. E. Žakaris Seime pirmauja pagal pateiktų įstatymų ar jų pataisų projektų skaičių.

Aukščiausioje Taryboje – Atkuriamajame Seime dirbo Kovo 11–osios akto signatarai – mūsų kraštiečiai: prof. Egidijus Jarašiūnas (buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas), Eimuntas Grakauskas, gimęs ne mūsų rajone, bet Kelmės vidurinę mokyklą baigęs Jurgis Jurgelis, nuo 1968 m. rajone gyvenantis ir dirbęs Antanas Račas.

Anksčiau Seimo nariai buvo mūsų kraštiečiai iš Dievonių kaimo kilęs išeivijos atstovas, buvęs finansų ministras, kaip ir A. Račas, rajono garbės pilietis Vytautas Dudėnas, dabar klaipėdiškis Rimas Valčiukas, plungiškis Visvaldas Nekrašas, buvęs Kauno meras Vytautas Šustauskas, kadenciją baigiančio parlamento narys Jonas Jagminas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Sekantis įrašas
»
UAB ROSEBA