BIČIULIS

<Alvydas GEŠTAUTAS>

Tokį pasiūlymą savivaldybės Narkotikų kontrolės komisija, kuriai vadovauja Alma Monkauskaitė, pateikė rajono tarybai kartu su Narkotikų kontrolės ir narkomanijos prevencijos programa 2012–2014 metams. Įdomu, kad politikų būryje yra rūkalių, tačiau nė vienam iš jų nei rajono tarybos, nei komitetų posėdžiuose šis punktas neužkliuvo. Gal ne visi šį dokumentą atidžiai skaitė, o kai kas, ko gero, žvilgtelėjo tik į pavadinimą. Dabar laukia nemažas darbas seniūnijoms, nes jos visose viešose vietose turės iškabinti skelbimus, informuojančius apie draudimą rūkyti, t.y. pradedant gatvėmis, aikštėmis, parkais ir baigiant autobusų stotimis bei stotelėmis. Tiesa, Narkotikų kontrolės komisijos nariai diskutavo apie tai, kad gal ne abstrakčiai rašyti apie viešas vietas, bet įvardinti konkrečias. Galiausiai tai buvo palikta politikams spręsti. Bet jie šio klausimo nenagrinėjo, o tik balsavo.

Programos įgyvendinimo plane yra ir daugiau priemonių: gerinti asmenų (ypač vaikų ir jaunimo bei transporto priemonių vairuotojų) apsvaigimo nuo narkotinių, psichotropinių ir kt. psichoaktyviųjų medžiagų nustatymo galimybes; remti narkomanijos prevencijos ir sveikos gyvensenos programavimo projektus; konsultuoti visus besikreipiančius asmenis žalingų priklausomybių prevencijos klausimais; supažindinti mokinius su teisės aktais, kurie numato atsakomybę už narkotinių ir psichotropinių medžiagų vartojimą, platinimą; teikti informaciją žiniasklaidai ir savivaldybės interneto puslapyje narkomanijos prevencijos ir narkotikų kontrolės temomis; užtikrinti reabilitacijos ir integracijos į visuomenę paslaugų kokybę ir prieinamumą asmenims, neteisėtai vartojantiems narkotines ir psichotropines medžiagas; plėtoti bendrąją, atrankinę ir tikslinę narkomanijos prevenciją areštinėje; nustatyti asmenis, platinančius narkotines, psichotropines medžiagas; rengti policijos reidus į jaunimui skirtus renginius; rinkti, kaupti ir analizuoti informaciją, susijusią su narkotinių ir psichotropinių medžiagų įsigijimu, laikymu, prekyba, gaminimu; atlikti Kelmės rajono suaugusių žmonių gyvensenos tyrimą ir t.t.

Programoje yra ir daug aktualios faktinės medžiagos.

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, daugiausia alkoholio – 18,22 litro vienam gyventojui per metus – tenka Moldovoje, 16,45 – Čekijoje, 16,27 – Vengrijoje. Vyno daugiausiai išgeriama Prancūzijoje – 8,14 l vienam gyventojui, ir Portugalijoje – 6,65 l vienam gyventojui, stipriųjų alkoholinių gėrimų – Pietų Korėjoje (9,57 l vienam gyventojui) ir Estijoje (9,19 l vienam gyventojui).

Statistikos departamento duomenimis, nuo 2006 m. vienam Lietuvos gyventojui suvartojamo alkoholio kiekis didėja: 2006 m.– 11 l; 2007 m. – 11,4 l; 2008 m. – 11,4 l; 2009 m. – 10,9 l; 2010 m. – 12,8 l. Dar didesnis alkoholio kiekis tenka vienam 15 m. ir vyresniam mūsų šalies gyventojui – vidutiniškai – 13,3 l.

Kelmės rajone 2010 m., Kelmės rajono psichikos sveikatos centro duomenimis, buvo 474 alkoholikai, iš jų 59 moterys, 294 kaimo gyventojai. Nuo narkotikų priklausančių asmenų registruoti 2.

Kelmės rajono visuomenės sveikatos biuro atlikto atrankinio suaugusių žmonių gyvensenos ir sveikatos netolygumų tyrimo duomenimis, 90 proc. apklaustų rajono gyventojų vartojo alkoholį ir tik dešimtadalis apklaustųjų iš viso nevartojo alkoholio. 15 proc. apklaustųjų alų (sidrą) gėrė 2–3 kartus per savaitę. Vyrai dažniau gėrė alų, moterys – vyną ir šampaną. Įdomu tai, kad kas antras respondentas visai arba beveik visai nesirūpino dėl alkoholio padarinių savo sveikatai. Nuolat arba retkarčiais rūko beveik ketvirtadalis respondentų. Daugiausiai rūko jaunesnio amžiaus asmenys, iki 39 metų – 35 proc., iš jų vyrų – 38 proc.

2011 m. Šiaulių apskrities Vyriausiojo policijos komisariato Kelmės rajono policijos komisariate pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas dėl neteisėto narkotinių priemonių įsigijimo ir laikymo, surašyti trys administracinių teisės pažeidimų protokolai dėl jų vartojimo. Pastebėta, kad į Kelmės rajoną patenka lengvi narkotikai – kanapės, amfetaminas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
UAB ROSEBA