BIČIULIS

<Alvydas GEŠTAUTAS>

Tokia replika vienas rajono tarybos narys apibūdino savivaldybės administracijos direktorės Irenos Sirusienės du įsakymus tuo pačiu pavadinimu „Dėl informacijos teikimo savivaldybės tarybos nariams nustatymo“.

Pirmąjį ji paviešino rajono tarybos posėdyje. Pirmiausia pateikiame jo nutariamąją dalį.

„Nustatau, kad:

1. Tarybos narys dėl pageidaujamos informacijos pateikimo savivaldybės administracijai pateikia prašymą raštu. Prašymas turi būti pagrįstas, nurodant kam ir kokiu tikslu bus naudojama informacija. Informaciją savivaldybės tarybos nariams savivaldybės administracijos kompetencijai priskirtais klausimais valstybės tarnautojai ir darbuotojai pranešę Savivaldybės administracijos direktoriui, teikia raštu.

2. Atsakymai į savivaldybės tarybos nario prašymus pateikiami savivaldybės administracijos direktoriaus vardu su jo parašu.

3. Informacija tarybos nariui pateikiama Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais.“ (Kalba netaisyta)

Net abiturientui, besidominčiam politologijos abėcėle, aišku, kad toks įsakymo turinys prieštarauja atstovaujamosios demokratijos principams. Ir, ko gero, svarbiausiems – rajono tarybos narių viršenybė prieš vykdomąją valdžią. Taigi savivaldybės administracijos vadovybė, skyrių vedėjai negali nustatyti politikams jokių tvarkų. Šiuo atveju direktorė, kurią į pareigas paskyrė, o paprasčiau kalbant, pasamdė rajono tarybos nariai, neturi teisės nurodyti savo darbdaviams, kokiu būdu gauti informaciją. Be to, tai prieštarauja ir rajono tarybos veiklos reglamentui, kuriame įteisinta ta pati rajono tarybos narių viršenybė prieš vykdomąją valdžią. Tuo pačiu šis įsakymas kelia grėsmę ir dar dviem vietos savivaldos principams: viešumui ir skaidrumui.

Valstiečių ir žaliųjų frakcijos seniūnas Gipoldas Karklelis, išgirdęs tokį direktorės komentarą, kreipėsi į Teisės ir personalo skyriaus vedėją Arūną Kasparavičių ir klausė, kaip galėjo dienos šviesą išvysti toks svarbiausiems vietos savivaldos teisės aktams prieštaraujantis dokumentas. Be to, G. Karklelis ir konservatorių–krikdemų partijos seniūnas Egidijus Ūksas kreipėsi raštu į Vyriausybės atstovą Šiaulių apskrityje Joną Novogreckį. Kitą dieną I. Sirusienė paskelbė naują įsakymą „Dėl informacijos teikimo savivaldybės tarybos nariams nustatymo“. Jame skelbiama:

„Nustatau, kad:

1. Tarybos narys dėl pageidaujamos informacijos pateikimo savivaldybės administracijos direktoriui pateikia prašymą raštu.

2. Atsakymai į savivaldybės tarybos nario prašymus pateikiami savivaldybės administracijos direktoriaus vardu.

3. Informacija tarybos nariui pateikiama Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais.“

– Man skambino Vyriausybės atstovas ir tikino, kad direktorė paskelbė naują įsakymą, kuriame netikslumai buvo ištaisyti, bei siūlė dėl šio įsakymo nebediskutuoti,- „Bičiuliui“ sakė G. Karklelis.– Bet tylėti negalima. Nors direktorė paskelbė, kad informacija tarybos nariams pateikiama Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka, bet pati jos nepaiso ir skelbia, kad politikai gaus informaciją, pateikę prašymą raštu. O ir Vietos savivaldos įstatyme, ir mūsų rajono tarybos veiklos reglamente parašyta, kad politikai turi teisę informaciją gauti, paprašę ne tik raštu, bet ir žodžiu. Ir ne tik iš administracijos, bet ir visų savivaldybės įstaigų, įmonių.

Be to, užvakar vykusiame pirmajame rajono tarybos narių posėdyje dėl šių metų rajono biudžeto projekto vėl kai kurie politikai skundėsi, kad jau ne vienas skyriaus vedėjas ar kitas savivaldybės tarnautojas atsisakė suteikti informaciją ir rajono tarybos nariams paaiškino, kad jiems to daryti neleidžia administracijos valdžia. G. Karklelis dėstė:

– Direktore, mes pagal jūsų nurodymus negalėsime normaliai analizuoti biudžeto projekto. Teisės aktuose yra įteisinta nuostata, kad valdininkas privalo atsakymą pateikti per 20 darbo dienų. Taigi, pridėjus poilsio dienas, turėsime laukti beveik mėnesį, tad informaciją gausime tada, kai jau bus patvirtintas biudžetas.

I. Sirusienė aiškino, kad pakeistame jos įsakyme dėl informacijos teikimo rajono tarybos nariams jokių neaiškumų nebeliko, bei pridūrė, kad kitose savivaldybėse yra dar griežtesnė tvarka. Ji ir meras Vaclovas Andrulis papildydami vienas kitą dėstė, kad taip savivaldybėse valdžia elgiasi, norėdama išvengti chaoso.

– Supraskite, politikai paprašo tokios informacijos, kuriai surinkti reikia laiko. O kiti politikai nori jos labai greitai,- aiškino V. Andrulis. – Būna atvejų, kai dėl kompetencijos stokos jie pateikia netikslią informaciją.

– Jei valdininkai yra nekompetentingi, tai kodėl jie dirba tokį atsakingą darbą?– stebėjosi šalia sėdėjęs vienas valdančiosios daugumos atstovas.

                                                           Visą straipsnį skaitykite vasario 6 d. „Bičiulyje“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
UAB ROSEBA