Ar politikai nepavėluos į sveikatos apsaugos pertvarkos traukinį?
Rašėme, kad pagal sveikatos apsaugos pertvarkos kryptis savivaldybei pavaldžių gydymo įstaigų vadovai kartu su Savivaldybės tarybos Socialinių klausimų ir sveikatos komiteto nariais gegužės mėnesį aptarė rajone esančių medicinos įstaigų pertvarkos klausimus. Kiekviena savivaldybė gali pasirinkti vieną iš dviejų Sveikatos centro steigimo modelį – struktūrinį, t. y. sujungiant pirminės grandies asmens sveikatos priežiūros įstaigas bei Kelmės ligoninę į vieną viešąją įstaigą, arba funkcinį, kai lieka visos savarankiškos gydymo įstaigos ir jos dirba sutarčių pagrindu, o viena jų paskiriama koordinatore. Šalia jų išlieka ir Visuomenės sveikatos biuras (VSB). Priminsime, kad mūsų asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovai pasisakė už funkcinio centro steigimą.
Gegužės mėnesį vykusiame Savivaldybės tarybos posėdyje šias aktualijas politikams pristatė savivaldybės gydytoją pavaduojanti Reda Každailienė.
Nors daugelis šalies savivaldybių jau priėmė sprendimus dėl Sveikatos centrų steigimo iniciajvimo, mūsų politikai iki šiol mintyse apdoroja dar gegužės mėnesį gautą informaciją. O laikas bėga. Pagal sveikatos apsaugos pertvarkos terminus jau rugpjūčio mėnesį naujai įsteigti minėti Sveikatos centrai turės teikti paraiškas finansinei paramai gauti. R. Každailienė mums sakė, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) mūsų savivaldybės pateiktiems pasiūlymams pritarė gegužės mėnesį. Pasak R. Každailienės, ji prieš išeidama atostogauti paliko du pirmiausia reikalingus priimti sprendimų projektus, t.y. dėl Sveikatos centro steigimo inicijavimo ir dėl leidimo savivaldybei pavaldžių gydymo įstaigų bei VSB jungimosi į tokį centrą. Tačiau meras Ildefonsas Petkevičius šių klausimų į birželio mėnesį vykusį Savivaldybės tarybos posėdį neįtraukė.
Minėtų dviejų sprendimų neužtenka. Juos priėmus, reikia viešai informuoti visas rajone veikiančias privačias gydymo įstaigas ir pasiteirauti, ar šios nori dalyvauti steigiamo Sveikatos centro veikloje. Po to savivaldybės gydytojas turi organizuoti visų juridinių asmenų, norinčių dalyvauti šio centro veikloje, susirinkimą. Jame kiekviena įstaiga turi pateikti informaciją, kokias paslaugas teiks. Svarbu, kad rajone būtų bent viena asmens sveikatos priežiūros įstaiga, teikianti būtiniausias medicinos paslaugas visą parą. Rajone tai nuo seno daro Kelmės ligoninė. Be to, dalyvaujančios sveikatos priežiūros įstaigos Sveikatos centro veikloje turi nuspręsti, kuri iš jų penkerius metus vykdys koordinatorės funkcijas. Jei dėl koordinatoriaus nepavyktų susitarti, tuomet jį paskirtų Savivaldybės taryba. Po šio medicinos įstaigų susirinkimo taryba turi priimti sprendimą dėl Sveikatos centro steigimo ir patvirtinti jo veikloje dalyvaujančių juridinių asmenų sutartį bei koordinatorių.
Dabar I. Petkevičius atostogauja. Vykdomojoje valdžioje už sveikatos apsaugą atsakingas vicemeras Kęstutis Bilius. Jis „Bičiuliui“ sakė, kad liepos mėnesį planuojamas neeilinis Savivaldybės tarybos posėdis, bet valdininkas pastebėjo, kad jo balsas nelemia posėdžio darbotvarkės sudarymo, pastarosios projektą rengia meras arba jį pavaduojantis tarybos narys. Priminsime, kad politikai tai daryti įgaliojo Albertą Brazą.
Konkretesnis buvo Socialinių klausimų ir sveikatos komiteto pirmininkas Vytautas Barkauskas. Jis sakė, kad neeilinis Tarybos posėdis greičiausiai vyks liepos 20 d. ir jame bus siūloma politikams priimti sprendimus, kurių projektai nebuvo nagrinėjami birželio mėnesį.
Tačiau ar neteks verstis kūlversčiais. Juk pirmiausia reikės viešai paskelbti informaciją apie Sveikatos centro steigimo inicijavimą, kad su šia idėja susipažintų ir privačios sveikatos priežiūros įstaigos, organizuoti jau minėtą susirinkimą ir dar politikams priimti spendimą dėl tokio centro steigimo. Ar neprireiks dar vieno neeilinio Savivaldybės tarybos posėdžio? Eilinis numatomas tik rugpjūčio pabaigoje, t.y. jau po to, kai naujai įsteigti Sveikatos centrai teiks paraiškas SAM dėl finansavimo.
Kadangi mūsų rajone beveik subrendo idėja, jog Sveikatos centras bus funkcinis o ne struktūrinis, mūsų asmens sveikatos įstaigos negaus dalies pinigų, kuriuos gautų, jei būtų steigiamas struktūrinis centras. Dabar aišku, kad pirminės grandies medicinos įstaigos gaus bazinę dalį – 274 tūkstančius eurų ir neteks 785 tūkstančių eurų papildomos dalies. Kelmės ligoninė taip pat gaus tik bazinę dalį – 652 tūkstančius eurų ir negaus papildomos dalies – 1,489 mln. eurų. Priminsime, kad mūsų rajonui dar skirta 570 tūkstančių eurų psichikos sveikatai. Šie pinigai bus skirti naujo Psichikos sveikatos centro pastato statybai.
Tačiau sveikatos priežiūros įstaigų vadovai turi savų argumentų. Pirmiausia joje kelia klausimą, iš kur reikėtų gauti lėšų išeitinėms kompensacijoms mokėti. Jei būtų įsteigtas struktūrinis Sveikatos centras, būtų suformuota viena administracija vietoj dabar esančių šešių. Juk nebereikėtų direktorių, buhalterių kitų administracinį darbą dirbančių žmonių. Be to, nepatogumų patirtų ir mūsų rajono gyventojai, nes Kelmės ligoninėje nebeliktų Chirurgijos-traumatologijos bei Intensyvios terapijos ir reanimacijos skyrių. Ligoninės stacionare tebūtų gydomi ligoniai, sergantys vidaus organų ligomis, bei išliktų Slaugos ir palaikomojo gydymo skyrius. Šie argumentai ir lėmė mūsų savivaldybei pavaldžių gydymo įstaigų vadovų nuomonę dėl funkcinio, o ne struktūrinio Sveikatos centro steigimo.
Kolūkiečiai savoje stichijoje su idealiu alfonsu (galimai alfa patinu) priešakį 😀