Šiauliuose aptarta sveikatos stiprinimo politika
Šiaulių teritorinė ligonių kasa (TLK) kartu su Nacionaline sveikatos taryba (NST) Šiauliuose 2015-05-27 aptarė svarbius klausimus, susijusius su savivaldybių bendruomenių sveikatos tarybų vaidmens stiprinimu formuojant savivaldybių visuomenės sveikatos politiką.
Daugiau kaip 50 atstovų iš Lietuvos savivaldybių Bendruomenės sveikatos tarybų (BST), asmens sveikatos priežiūros įstaigų, tarp kurių dauguma buvo iš Šiaulių TLK aptarnaujamos zonos, dalyvavo Šiaulių TLK ir NST organizuotame renginyje, kuris buvo skirtas savivaldybių bendruomenių sveikatos tarybų vaidmens stiprinimui formuojant savivaldybių visuomenės sveikatos politiką.
Renginyje dalyvavo SAM viceministrė Jadvyga Zinkevičiūtė, NST nariai – pirmininkas prof. Juozas Pundzius, prof. Irena Misevičienė, prof. Artūras Razbadauskas ir kiti, taip pat VLK, Šiaulių TLK, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro atstovai.
Į renginį susirinkusiuosius pasveikino Šiaulių m. savivaldybės vicemeras Stasys Tumėnas, NST pirmininkas prof. Juozas Pundzius.
Susitikime buvo pristatyti NST nario, Klaipėdos miesto savivaldybės BST pirmininko prof. Artūro Razbadausko ir Šiaulių TLK direktoriaus pranešimai. A. Razbadauskas apžvelgė Lietuvos bendruomenės sveikatos tarybų patirtį ir problemas, pasidalino Klaipėdos miesto BST veiklos patirtimi.
Šiaulių TLK direktorius Remigijus Mažeika savo pranešime “Ar tinkamai išnaudojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo galimybės bendruomenių sveikatinimo srityje?“ išryškino keletą svarbių probleminių sričių. Šiaulių TLK atlikta analizė parodė, kad ypač didelė problema yra vaikų antibiotikų vartojimas. Lietuvoje stebimi ženklūs regioniniai antibiotikų vartojimo skirtumai. Šiaulių TLK veiklos zonos savivaldybėse didžiausias skaičius vaikų, gydytų vienu, trimis ir daugiau antibiotikų, yra Šiaulių mieste, Akmenės, Radviliškio, Šiaulių ir Plungės rajonų savivaldybėse. Ypač didelį nerimą kelia tai, kad kūdikių gydymas antibiotikais neatitinka racionalios farmakoterapijos principų – dažniausiai vartojami plataus spektro penicilinai, makrolidai ir tik 4 vietoje yra pirmo pasirinkimo vaistas – siauro spektro penicilinas. 2014 m. tik 8,8 proc. vartojusių antibiotikus vaikų buvo gydyti Phenoxymethylpenicillinum, t. y. pirmo pasirinkimo vaistu, plataus spektro penicilinais net 78 proc. Ar tik pinigų trūkumas yra didžiausia problema, kai kalbame apie kompensuojamus vaistus? Kokias neracionalaus antibiotikų vartojimo pasekmes lems toks gydymas ir kiek kainuos gydymas ateityje? Kokiais medikamentais gydysime dabartinius naujagimius/vaikus po „n“ metų? Šie ir kiti aktualūs klausimai buvo keliami susitikime.
Šiaulių TLK šios analizės duomenis, išvadas, racionalaus antibiotikų skyrimo principus ir rekomendacijas pateikė asmens sveikatos priežiūros įstaigoms (ASPĮ). Probleminės ASPĮ buvo įpareigotos atlikti vidaus auditus, jose Šiaulių TLK 2015 m. planuoja kontrolės procedūras. Vaistų vartojimo analizės rezultatai paskelbti TLK internetinėje svetainėje www.siauliutlk.lt
Šiaulių TLK pateikė pasiūlymus, kurie galėtų padėti vaistus vartoti racionaliau: pirmiausia – labai svarbu yra parengti ir patvirtinti vaikų kvėpavimo sistemos ligų diagnostikos ir gydymo metodikas/protokolus, kuriais turi būti privalomai naudojamasi; patvirtinti antibiotikų skyrimo kokybės rodiklius bei organizuoti nepriklausomą nuo farmacijos kompanijų gydytojų kvalifikacijos kėlimą racionalaus antibiotikų skyrimo temomis, dalyvaujant klinikiniams farmakologams. Ne mažiau aktualu aktyviai skiepyti vaikus nuo bakterinių infekcijų, kurioms yra skiepai (nuo 2014 m. spalio mėn. PSDF biudžeto lėšomis skiepijama pneumokokine vakcina). Kitas svarbus dalykas – tinkama diagnostika: antibiotikus skirti tik atlikus C-reaktyvaus baltymo (CRB) tyrimą bei kompensuoti Streptokoko antigeno tyrimą (Strep A tyrimas). Streptokoko A tyrimas yra patikimas, greitai atliekamas (jam atlikti pakanka keletos minučių), streptokokai – jautrūs penicilinui, todėl antibakterinį gydymą galima pradėti nedelsiant, jei tik tyrimas yra teigiamas.
Kita svarbi problema, kurią iškėlė Šiaulių TLK direktorius, buvo prevencinių programų, finansuojamų iš PSDF biudžeto, veiksmingumas. Šiuo metu stebimos nepakankamos mirtingumo dėl gimdos kaklelio piktybinių navikų, širdies kraujagyslių ligų mažėjimo tendencijos. TLK duomenimis, prevencinėse programose dalyvauja nepakankamas tiriamos populiacijos skaičius ir vienas iš svarbiausių uždavinių – įtraukti į prevencines programas ženkliai daugiau negu 40 proc. tikslinės populiacijos grupės. Buvo pabrėžta, kad ne mažiau aktualu ir tinkama paslaugos kokybė, ir pakankamas visuomenės informavimas nacionaliniu lygmeniu, ir pakankamas savivaldybių indėlis į bendruomenės švietimą ir motyvavimą.
Šiaulių TLK taip pat pristatė savo veiklą bendruomenių sveikatinimo srityje. Siekiant informuoti ir paskatinti bendruomenę dalyvauti prevencinėse programose, ugdyti atsakomybę už savo sveikatą, vyksta nuolatinis ryšių su visuomenės sveikatos biurais, savivaldybėmis palaikymas. TLK kartu su VSB organizuoja išvažiuojamuosius susitikimus su bendruomenėmis TLK veiklos zonos savivaldybėse: vyksta diskusijos seniūnijose, mokyklose, bibliotekose, bendradarbiaujama su nevyriausybinėmis organizacijomis, trečiojo amžiaus universitetais, rengiama ir platinama informacinė medžiaga bendruomenėms. Tik dirbdami visi kartu galime pasiekti geresnės bendruomenės sveikatos.
Šiaulių TLK