Tytuvėnuose „sušaudytas“ sovietinio kario paminklas

Rugpjūčio 24-ąją sukako pusė metų, kai Rusija niekšingai užpuolė Ukrainą. Rugpjūčio 24-ąją Ukraina šventė ir savo Nepriklausomybės dieną. Ta proga juos sveikino viso demokratinio pasaulio lyderiai, žadėdami remti jų kovą iki pergalės. Tytuvėniškiai gi, panašu, ta proga „sušaudė“ Tytuvėnų karių kapinėse stovėjusią ginkluoto kario skulptūrą.
Per ilgai stovėjo
Tytuvėnų seniūnas Romas Čerkauskas dėl šio incidento sakėsi manąs, kad šis paminklas tiesiog per ilgai užsibuvo. Jei tapo akivaizdu, kad skulptūros turi nebelikti, tai ir reikėjo ją nukelti. Tą patį sakė ir Tytuvėnų krašto bendruomenės pirmininkas Vytautas Mačiūnas: šiam ginkluotam kariškiui Tytuvėnuose tikrai ne vieta, ir jo turės nebelikti. Seniai turėjo nebelikti. Pasak bendruomenės pirmininko, jei anksčiau, taikos metais skulptūra kaip ir neberėžė akies, buvome susigyvenę it su karpa ant nosies, tai dabar, įvykių Ukrainoje kontekste, ji užkliūva net tiems, kurie anksčiau į ją nekreipdavo dėmesio. „Tik norėjosi, kad skulptūros nuėmimas vyktų civilizuotai. Deja, nepavyko, pernelyg ilgai buvo tempiama guma.“ Viena Tytuvėnų gimnazijos pedagogė dėl incidento irgi kaltina tik vietos valdžią: „Jei nežinočiau viso konteksto, jei nematyčiau visos geopolitinės situacijos, tai sakyčiau, kad tai – chuliganizmas, vandalizmas, kurio pateisinti negalima. Tačiau šioje situacijoje, kai šalia mūsų vykdomas kitos tautos genocidas, kai naikinama nacija nepasigailint net kūdikių, kasdien matyti ginkluotą agresoriaus stabą… Atsiprašau… Nejaugi rajone nebeliko įgalios valdžios?“
Kažko laukiame?
Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų Kelmės skyriaus pirmininkė Asta Zavadskienė apgailestavo, kad Kelmės rajonas su sovietiniais balvonais kažkodėl nenori atsisveikinti, randa priežasčių kažko laukti. „Jau ankstyvą pavasarį mes su Sąjūdžio taryba ir Lietuvos dailininkų sąjungos nariu A. Seselsku inicijavom sovietinio stabo iškėlimą – paminklo keturiems tankistams, buvusio Kelmėje prie Kražantės tilto, du performansus „Amžiams išlydėkim sovietmečio stabus“. Iš pirmo karto nebuvo sureaguota. Meno pagalba norėjome parodyti, kad tokiems paminklams jau seniai ne vieta nei Kelmėje, nei Lietuvoje. Dėl kitų paminklų sovietinei armijai, esančių Kelmės rajono karių kapinėse, rajono valdžios buvo nutarta kreiptis į Kultūros paveldo departamentą dėl išvados dėl nukėlimo. Nors paveldotvarkininkai buvo parengę rekomendacijas, kaip sklandžiai demontuoti paminklus Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietose laikantis teisinio reglamentavimo. Be to, balandį kultūros ministras Simonas Kairys pasirašė įsakymą, atvėrusį galimybes šiuos paminklus nukelti. Kultūros paveldo departamentas parengė ir Lietuvos savivaldybių administracijoms pateikė išsamias rekomendacijas dėl Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietų ir jose esančių paminklų. Apmaudu, kad visa tai neatvėrė galimybių Kelmės rajone šiuos paminklus nukelti.“
Tytuvėniškių rinktas Seimo narys Antanas Čepononis dėl sovietinės baibokų kariaunos saugojimo Kelmės rajone kaltina tik rajono valdžią: „Jei rajono valdžia dar laukia kažkokio išaiškinimo, tai jie yra tiesiog minkštakūniai. Tuo metu, kai šalimais šitaip žudomi žmonės, kai nuo žemės paviršiaus bandoma nušluoti taikią tautą, dar laukti kažkokių išaiškinimų dėl agresoriaus stabų… Kokių dar išaiškinimų? Reikia turėti savo proto. Mano požiūriu, čia yra vietos valdžios nesusitarimas patiems su savimi. Jei visi mes būtume buvę tokie bailūs, tai nebūtų ir Kovo 11-osios, ir Baltijos kelio – nieko nebūtų. Jau trisdešimt metų, kai privertėm išsinešdinti sovietinę kariuomenę, bet jos stabų atsikratyti nedrįstame. Bailiai niekada nebuvo gerbiami.“
Bruzdėjo seniai
Tytuvėnų karių kapinėse esantis sovietinio kario paminklas trankaus dėmesio sulaukia nebe pirmą kartą. Dar gūdžiu sovietmečiu, viską akylai sekant KGB-istų akims, jam buvo nudaužta galva ir įmesta į Giliaus ežerą. Rusijai užpuolus Ukrainą ir kasdien girdint vis šiurpesnes okupantės piktadarystes, vėl akys ėmė kliūti už šio stabo. Tuo labiau, kad Tytuvėnuose pas žmones prisiglaudė dešimtys karo pabėgėlių. Kaip paaiškinti šiems bedaliams, kad mes jų gailime, remiame, o tuo pačiu garbiname žudikų ordos stabą? Tuomet buvo nuspręsta paminklą, kol bus priimti sprendimai dėl nukėlimo, uždengti. Taip tuo metu darė daugelis šalies savivaldybių. Deja, neilgai trukus save „gyvu vyru“ tituluojantis pilietis puolė kelti širšalą, ėmė kviesti visus gegužės 9-ąją iškilmingam „pergalės paradui“ Tytuvėnų karių kapinėse, nors nieko panašaus Tytuvėnų istorijoje nebuvo buvę. Tačiau į „gyvo vyro“ šauksmą niekas neatsiliepė, tik po nakties nebeliko paminklą gaubusio brezento.
Pavydėjo kaimynams
Tytuvėniškiai su pavydu žiūrėjo į kitas šalies savivaldybes, kaip šios sėkmingai viena po kitos kratosi sovietinių stabų. Berods balandžio pradžioje visuomenininkas Andrius Tapinas iškėlė idėją iki gegužės 9-osios nugriauti visus okupantus šlovinančius paminklus. Buvo nukeliami ne tik tokie paminkliukai kaip Tytuvėnuose, bet išmontuojami grandioziniai memorialai. Netgi Klaipėda, kurioje itin daug rusakalbių, išsivalė nuo ideologinių simbolių. Kelmėje – nė iš vietos. Vis dar laukiama kažkokių išaiškinimų.
Kapinės neliečiamos
Tytuvėnų seniūnas Romas Čerkauskas sako, kad pagal galiojančią tvarką jis apie incidentą privalėjęs pranešti policijai, tačiau nesutinka, kad tai būtų vadinama kapinių išniekinimu: „Kapinės tvarkingos, niekas nepaliesta. Tik kraujo raudonumo dažais aplietas paminklas. Kapinių juk niekada niekas ir neketino liesti. Jau senokai, kai vėl prasidėjo sujudimas dėl to paminklo, vienas tytuvėniškis pasiūlė padovanoti masyvų krtaus kryžių. Pastatysim jį vietoj kario ir tegul tie, kurie čia guli, ilsisi ramybėje. Siūliau rajono valdžiai dabar paminklą uždengti plėvele. Bet man patarė nieko nedaryti, kol bus priimti galutiniai sprendimai. Tokie mūsų realybės ženklai, ir ką čia bedangstysi…“
Seniūnas apgailestavo, kad lemta tokiems incidentams įvykti, bet tikrai per ilgai viskas užsitęsė, sakė, gal jau trys mėnesiai kai laukiama…
Mano galva, ne trys mėnesiai, o trys dešimtmečiai. Juk tikrai: jau trys dešimtmečiai, kai gebėjome atsikratyti rusų kariuomenės, o jų paliktų stabų niekaip neatsikratome. Ir nereikia sakyti, kad tokie yra įstatymai, kad kažko daryti negalima. Tokiais atvejais aš visada pavyzdžiu rodau į Šilalės rajoną. Jiems net juoką kelia šiandieninės mūsų problemos. Jie bet kokių sovietijos simbolių atsikratė su pirmom Nepriklausomybės dienom. Pripažinkim, kad visi tie sovietiniai baibokai, visi totalitarizmo bei autoritarizmo simboliai, tarp jų – ir gatvių, aikščių bei kitų viešųjų objektų pavadinimai dar ilgai būtų kiurksoję, jei nebūtų sučirškęs „žadintuvas“ Ukrainoje…
Rajono vicemeras ir istorinės atminties komisijos pirmininkas Egidijus Ūksas, paprašytas pakomentuoti incidentą Tytuvėnuose, taip atsakė: „Apie įvykį tuoj pat buvo informuotas Kultūros paveldo departamento Šiaulių padalinys. Buvo klausta, kada KPD Nekilnojamojo paveldo vertinimo taryba priims sprendimus dėl Kelmės, Tytuvėnų, Kražių ir Užvenčio sovietinių karių palaidojimo vietų. Tą pačią dieną gavome raštišką atsakymą, kad numatyta svarstyti klausimą dėl minėtų palaidojimo vietų 2022-09-19 posėdyje. Gavus sprendimus, savivaldybės administracija imsis veiksmų.“
Gėda rajono valdžiai. Kelmėje menininkai akcijas rengė, kol vieną akmenėlį išjudino, dabar Tytuvėnuose kitokia protesto forma. Tokie dalykai iš gero nevyksta. Prieš rinkimus reikės priminti.
Kokia rajono valdžia, pinigų machinatorių ir čiulpikų šaika pastatyta iš Vilniaus. Kokie Kelmėje menininkai, taip buvo, bet jau seniai į anapilį…..Dabartiniai daro ne meną, o girtos fantazijos ….Yra posakis: jei negali šik.., tai nekankink užukalnio. Tokie dalykai vykta, kad žmonės yra tamsūs ir pikti, o rinkimai tik iliuzija durniams.
Ar negalėtum pats taip girtai pafantazuoti? Bet geriau dergti kitus, kurie kažką daro, ar ne? Ką padarei, kad valdžia būtų kitokia, jei ši nepatinka? Žinoma, apart lojimo.
Įdomu, ką jie jau čia padarė, o jie geria degtinę oho-ho-ho. Loja šunys, o aš vatnykas, nemoku !!!!
Lygininant su tuo ką sovietmečiu buvo padarę tam kareivėliui tai dar „nuskilo”……..
Teigiama, kad yra palaidota įvairių tautybių karių. O kodėl užrašai tik ruskai? Pirma ruskai, o paskui tik lietuviškai. Jei jau tvarkom, tai ir tą klausimą reikėtų išspręsti.
Atsakomybę dėl to atvejo turėtų prisiimti rajono valdžios atstovai. Kai visi aplinkui valėsi, jie kažkokių išaiškinimų laukė. Kažkas nekantresnis gal taip bandė įvykius paskubinti?
Įdomiausia,kad po įvykio visą dieną dirbo tyrėjai,vaikščiojo po namus,ieškojo liūdininkų.Atvažiavo net keletas policijos mašinų.
Klausimas,ką jie jau neturi ką veikti,visos bylos ištirtos?Neturi kur benziną dieti?Kas juos siuntė?Gerai būtų žinoti stropuolių pavardea.
Jūsų pastaba, Jonai, turi dvi puses. Jei pareigūnai netirtų, tai koks nors stribų palikuonis dar ir skundą parašytų, kad pareigūnai neieško kaltųjų už jų ideologo apdergimą.
Aš stebiuosi, kaip žydai ėmėsi lietuvių naikinimo, o durneliai nieko net neįtardami ir dar gaudami sidabrinių kaipeikų rodo protui nesuvokiama entuziazmą. Nesuprantu, kas pasidarė su žmonėmis ?
Nežinau, prie ko čia žydai? Ar bent vienas po Holokausto liko Tytuvėnuose? Kvaila giedoti vis tą pačią giesmelę, kremlinis neva Artūrai! O apie kareivių kapines štai ką noriu pasakyti. Jie nekalti, kad buvo prievarta išvaryti į karą ir padėjo galvas Lietuvos žemėje. Tegul ilsisi ramybėje. O okupanto su automatu stovyla jau kas kita. Reikėjo ją laiku nugriauti, ir tiek. Tik nemanau, kad jos vietoj tiktų kryžius. Mes nežinome žuvusiųjų religinių konfesijų. Gali būti, kad ten ilsisi pravoslavų, musulmonų ar netikėjusių jokį Dievą kūnai. Neprimeskim savo religinių tradicijų kitiems, tai įžeidimas. Ar iš viso reikia ką statyti? Ar mūsų kapinėse stovi bendri paminklai visiems joje palaidotiems? Neteko matyti. O laistyti dažais paprastas šlykštus chuliganizmas. Manau, tai padarė ne pilietiškas lietuvis, o tas, kuriam knieti kaitinti atmosferą ir susigrąžinti okupantus. Pats dažo, pats filmuoja ir dejuoja.
Jūsų pastaba dėl kryžiaus gal ir teisinga. Bet argi nėra žinomos palaidotųjų asmenybės? Kažin, ar musulmonų čia buvo, o visiems kitiems kryžius kaip ir netrukdo. Bet visiškai pritariu jums ir dėl bendrų paminklų.
Ar kur nors yra tų kareivių biografijos? Iš pavardės juk jo tikėjimo nenustatysi. Vėlgi katalikų ir stačiatikių kryžiai skiriasi, užmeskit akį į cerkvių kupolus. Ne to, netikiu, kad nežuvo nė vienas musulmonas. Juk į karą ėmė ir Kaukazo, ir Vidurinės Azijos gyventojus. Todėl manau, kad seniūnui dėl katalikiško kryžiaus reikėtų gerai pamąstyti.
Dėl kryžiaus jie tikrai nesusipeš. Jie jau seniai išsiaiškino, koks iš tikrųjų yra Dievas, jei jis iš viso yra. Mirusiam jokio skirtumo kur jo kaulai dūla. Ginkluotas stabas tik gyviesiems šiurpus. Nepainiokim mirusiųjų į gyvųjų reikalus.
Taip, aš esu vatnykas ir nepripažįstu okupantu žydų dievo „jėzusiuko”, mano dievas yra mano motina. Atsižvelgiant į Anri Puankare realitivumo teorija, gal mes net nebūtume gimę jei tie kariai nebūtu mirę. Reikia gerbti žuvusiuosius. Ar jūs pamiršote, ką darė žydai Kūprės miške su kelmiškiais, o po to kas NKVD uniformas užsidėję mūsų senelius vežė į Sibirą ? Tai yra mūsų istorija ir nesvarbu kokia, o ką pastatys žydų valdžia vietoj J.Liaudanskio akmens ????
Kelmės psichiatrų darbo valandos nuo 8 val. iki 15 val. Dirba netgi šeštadieniais.
Aš ten buvau, jie ten tokie kaip ir aš !