Valdžios trijulė – pas partnerius Italijoje
Rugpjūčio 6–10 dienomis Italijos Galezės mieste, su kuriuo bendradarbiavimo sutartį yra pasirašiusi mūsų rajono savivaldybė, vykusiame tarptautiniame seminare ACTIS, dalyvavo mero Ildefonso Petkevičiaus potvarkiu sudaryta delegacija. Joje buvo rajono savivaldybės Tarybos narė, Neįgaliųjų žmonių reikalų komisijos pirmininkė Aldona Kvintufelienė, rajono savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jokubauskas ir Kelmės miesto seniūnas Romas Atkočaitis. Šiame renginyje galėjo dalyvauti penki mūsų rajono atstovai. Į jį buvo kviečiami ir Kelmės miesto Vietos veiklos grupės (VVG) nariai. Pasak pastarosios vadovės Linos Urbelytės niekas iš VVG aktyvistų dalyvauti nepanoro, nes skirtingai nei savivaldybės atstovai, šios organizacijos nariai į seminarą turėjo vykti už savo lėšas.
– Delegaciją suformavau pagal seminaro tematiką, kurioje vyravo socialinės politikos, savanorystės, bendruomenės įtraukimo į vietos reikalų tvarkymą problematika. Kadangi tokie renginiai vyksta per Europos Sąjungoje veikiančias VVG, tai Kelmės miesto seniūnas vyko kaip tokios grupės atstovas, S. Jokubauskas – kaip rajono lygmens administratorius, o A. Kvintufelienė – kaip politikė, susitelkusi labiau į socialinę sferą, – „Bičiuliui“ sakė I. Petkevičius.
– Į šį renginį mus pakvietė Galezės miesto savivaldybė kaip bendradarbiavimo partnerius. Dar dalyvavo Vengrijos ir Graikijos delegacijos. Mes savo prisistatyme akcentavome nevyriausybinių organizacijų (NVO) veiklą. Pristatėme Pagryžuvio „Skonius“, „Valpainių sūrius“ ir kitas NVO, kurios užsiima verslu ir steigia darbo vietas. Kalbėjome ir apie tas organizacijas, kurios teikia socialines paslaugas, įtraukia į šią veiklą savanorius. Tai Užvenčio sveikatos centras, Kolainių bendruomenė ir t.t. Be to, pristatyme dėmesio skyrėme ir Pakražančio kultūros centrui, kuris į įvairias veiklas įtraukia jaunus žmones, – sakė S. Jokubauskas.
– Atkreipiau dėmesį, kad italai ne taip skrupulingai, kaip mes, puola vykdyti europinių direktyvų. Netgi suranda galimybių, kaip teisiškai išvengti biurokratizmo. Galezės mieste gyvena tik 3000 gyventojų ir yra net 12 bažnyčių. Viena bažnyčia norėjo steigti senelių namus, tačiau vyriausybė to daryti neleido. Italai man paaiškino, kad Galezės miestelyje yra du centrai, į kuriuos kasdien renkasi senjorai – jie tarpusavyje bendrauja, geria kavą, vyną, užsiima kitomis veiklomis. Atkreipiau dėmesį, kad netgi kavinėse, viešbučiuose dirba daug garbaus amžiaus žmonių. Yra ir vaikams skirtas dienos centras. Kai paklausiau, ar į jį pirmiausia ateina vaikai iš socialinės rizikos šeimų, mus lydėjusieji gerokai nustebo, nes pas juos vaikai nerūšiuojami, – savo įspūdžiais dalinosi A. Kvintufelienė.
Savo įspūdžius R. Atkočaitis apibūdino trumpai:
– Maloniai nuteikė italų gyvenimo būdas – be įtampos su atsipalaidavimu, šypsenomis.
Kai buvo paskelbta savivaldybės tinklalapyje apie šį vizitą, kai kurie akylesni mūsų skaitytojai teiravosi, kas mūsiškiams vertėjaus? Kai atvyksta Galezės delegacija į Kelmę, dažniausia iš italų kalbos į lietuvių kalbą verčia Kelmės parapijos dekanas klebonas Mindaugas Grigalius arba savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vedėja Laima Tyliutė, studijavusi Italijoje. Delegacijos sudėtyje buvę vyrai sakė, jog bendrauta daugiausia anglų kalba ir su vertėjos pareigomis gerai susitvarkė A. Kvintufelienė, o S. Jokubauskas teigė, kad kitose delegacijose buvo žmonių, kalbančių vokiškai ir tai jam padėjo neformaliame bendravime.
Rajono biudžetui ši kelionė kainavo 2535 eurus – 1590 eurų lėktuvo skrydžiai ir 945 eurai dienpinigių.
Ekskursijos teikia malonumą ir plečia akiratį, ypač jei tas gėris už mokesčių mokėtojų pinigus plius dienpinigiai. Kiek iš „vertėjų“ vizitų į svečias šalis naudos rajonui, čia jau kitas klausimas. Bet negalima skriausti tarybos narių. Kiek jie čia tegauna? Už nuėjimą į kapines, į minėjimą, teatrą, koncertą, dar už keliones, telefonus, skylamušius, žirkles, dovanikes rinkėjams pamaloninti… Ech, kad man kas už nuėjimą į minėjimą mokėtų, eičiau ir eičiau. Ale ne, nemoka. Ir komandiruotėn į Italiją nesiunčia, sako, darbas po nosim, sėdėk Kelmėj. Reiks balotiruotis, gana dirbti už pliką algą.
Tiek gerų naujienų! -vaikučiai
nerūšiuojami, senjorai gerbiami. Kitą kart į Afriką, mieli mūsų ,,senbuviai”,ten dar daugiau įdomybių sužinosite:)))
Gal pasidomėtumėte išlaidas renginiams šiemet, pernai ar užpernai, ypač Pakražančio seniūnui dabar leidžiama viskas net atlikėjus samdyti už nerealią kainą, ko anksčiau nebūdavo…. va kiek kainuoja aktyviai ir sėkmingai padirbėti rinkimuose!!! ir įžūliai remti tą, kuris visada dosniai rėmė ir ateityje rems renginius neskaičiuodamas valdiškų pinigų!!!
Valdžia elgiasi kaip loterijoj išlošęs ubagas. Pavyko nugręžti daugiau mokesčių, tai statys teniso kortus, laksto pagerti į austrijas ir lenkijas, žodžiu, pinigai kišenėse cypia, išleidžiami prašosi. Gatvėse lempos užsidega 5 val. ryto, nors dar visai netamsu, o vakare- kol dar nesutemę. Ar elektra nebrango? Ar nebus taip, kad žiemą sėdėsim tamsoj?
Nuje, aiškiai biudžete pinigų per daug, jei pensininkėms ekskursijas rengia… Socdemai- ilgaamžių ir ilgasėdžių partija, kol paeis, tol taryboj sėdės. Gal jaunesni į tą partiją neina? O įdomu, ko Mačernio nesivežė? Būtų pavertėjavęs iš ruzzų jei ką.