BIČIULIS

Rita ŠČIGLINSKIENĖ

                      Baigiantis 2018-tiesiems, pagal Baltų kalendorių – Zuikio arba Trumpauodegio metams, skubame į 2019-uosius – Ežiuko arba Spygliuko metus.

                      Kaip teigia Žemaitijos Romuvos, įsikūrusios Ožnugario kaime Tauragės rajone, žynys Kęstutis Juškys, įsiklausykime, ką mums sako mūsų aplinka, mūsų gamta, mūsų pasaulėjauta ir pasaulėžiūra. Rytų kultūrose priimta laikytis 12-kos metų, o mūsų baltiškoje – 32 metų ciklo. Skiriasi ir požiūrio kampas. Jų protėviai, žvelgdami iš savo teritorijos į žvaigždynus, kurie lėmė tos vietos prigimtines savybes ir gyvenimo kokybę, parinko simbolius, atitinkančius ten gyvenusius gyvius. Todėl ir metiniai gyvybės ciklai kiekvienoje Žemės rutulio teritorijoje saviti – būdingi tai teritorijai. Mūsų, baltų, teritorijose, kaip ir visame pasaulyje, gamtos metų ciklas prasideda kartu su pavasarinės atbudos pirmaisiais požymiais. Tad ir gamtiniai naujieji metai yra apie vasario 20 d. Mūsų protėvių žyniai stebėjo tuos pačius Saulužės rato žvaigždynus iš kito taško ir rinkosi simboliais iš tų, kas gyveno kartu su žmogumi toje vietoje.

                      Sutikdami Ežiuko arba Spygliuko metus, pabandykime nuspėti, kokie jie gali būti. Senoliai, linkėdami gerų metų, sakydavo: kad būtumėt tokie linksmi kaip pavasaris, turtingi kaip ruduo, greiti kaip ežys, ir dar sakydavo, jog ežio daugelis nemyli, kad duria, nors nieko blogo nedaro, o katę paglosto, nors ji nagus paskui parodo.

                      Ežys – gyvūnas, kurį gerai pažįstame kaip draugišką parko ar sodo, miško pakraščių, laukų gyventoją. Tai nedidelis gyvūnėlis, užaugantis iki 1300 g. Puikiu regėjimu ežiukai nepasižymi, tačiau jų klausa labai stipriai išsivysčiusi. Ežių galūnės turi po penkis pirštus, tačiau yra ir keturpirščių. Ežys turi 36-44 dantis. Gamtoje ežiai gyvena 3-6 metus. Suaugę ežiai turi nuo 5000 iki 6000 spyglių, jauni – tik apie 3000 spyglių. Ežiukai gamtoje minta uogomis, vaisiais, šaknimis, tačiau pirmenybę visgi teikia įvairiems vabzdžiams, moliuskams, šliužams, sraigėms bei gyvatėmis. Jie atsparūs gyvačių nuodams. Spalio-lapkričio mėnesiais dauguma ežių užmiega žiemos miegu. Per sezoną atsiveda 1-2 jauniklių vadas, kuriose dažniausiai būna 3-5 jaunikliai. Ežiukai gimsta, apaugę minkštais šviesiais spygliukais, praregi po 14-18 dienų. Tai – naktinis gyvūnas. Ežys per naktį gali nubėgti daugiau kaip 3 km. Gamtininkai sako, jog ežys paprastai pripažįsta vienišiaus gyvenimą.

5 Komentarai(ų)

 • Asta parašė:

  Kodėl klaidinat žmones???? Ežio metai buvo 2018-ieji, o 2019 – ieji pagal Balt7 kalendorių kaip visad nuo kovo 21d bus Danieliaus metai ir tai bus aštuonioliktieji Saturo ciklo metai.

  • Jurgita parašė:

   Taip tikrai , pagal baltų pasaulėžiūrą naujieji metai prasideda Kovo 21d.

 • Raimundas parašė:

  p.Asta 2018 buvo ZUIKIO/PUIKIO arba KUKŠTEROS-KUŠKEUODEGIO METAI…neklaidinkite piliečių.

 • Avestos skaitytojas parašė:

  Raimundui, pats neklaidinkite lietuvių. Nėra jokių baltų kalendorių ir išgalvotų Anzelmos Tamuž lietruvių ale latvių kalendoriaus, kuris nukopintas nuo Globos Avestos. https://oleg-aliyev.livejournal.com/160479.html Baltų žyniai tik galėjo žinoti, kaip ir visi arijai didijį laiko skaičiavimą. O autorei ryškiai trūksta žinių iš astronomijos ir astrologijos.

 • atsakas parašė:

  Į Jums kylančius klausimus galiu atsakyti, jei paskambinsite tel. 8680-74288. Diskutuoti bei gauti daugiau informacijos galite, atvykę į Žemaitijos Romuvą.

  Žemaitijos Žynys Kęstutis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA