BIČIULIS

<Alvydas GEŠTAUTAS>

2013-06-06

Lina Mikalajūnaitė

Praėjusį antradienį Kelmės kultūros centre įvyko Lupikuose pradėto susirinkimo rinkiminė dalis. Susirinkimo tęsinį pradėjęs Zenonas Mačernius neaišku, kokiu tikslu pakomentavo VVG 2007-2013 metų biudžeto išlaidas, pranešė, kiek projektų įvykdyta kiekvienoje seniūnijoje, kiek tam skirta pinigų. Gal tai buvo „kompensacija“ už nepristatytą ataskaitą Lupikuose? 2007-2013 metų VVG biudžetas viršijo 9 mln. litų, o svarbiausiam darbui – projektų vykdymui buvo skirti 8 mln. Lt. Kelmės apylinkių seniūnija už keturis projektus gavo 328249, Kražių už dvylika projektų – 968018, Kukečių už aštuonis projektus – 704437, Liolių už devynis projektus – 611400, Pakražančio už keturis projektus – 289413, Tytuvėnų už aštuonis projektus – 592412, Šaukėnų už penkis projektus – 684998, Vaiguvos už penkis projektus – 512175, Užvenčio už dešimt projektų – 865715 tūkst. litų, o Tytuvėnų apylinkių seniūnija už septyniolika projektų gavo 1,425 mln. litų.

Po to vėl prasidėjo chaosas. Pretekstas paprastas – nuspręsti, kas susirinkimui pirmininkaus. Buvo pasiūlytos trys – Z. Mačerniaus, Verslininkų asociacijos pirmininko Ildefonso Petkevičiaus ir valdžiai atstovavusio mero Vaclovo Andrulio kandidatūros. Pastarasis atsisakė pretenduoti į šias laikinas pareigas. Prasidėjo balsavimas. Už Z. Mačernių pakilo 35, o už jam oponavusį I. Petkevičių – 33 rankos. Tada prabilo moterys, registravusios susirinkimo dalyvius ir jiems išdavusios geltonas atviro balsavimo korteles. Jų teigimu, balsuoti turėjo ne 68, o 72 žmonės. VVG nariai balsuoja dar kartą. Lygiosios: už Z. Mačernių ir I. Petkevičių susirinkimo dalyviai pakėlė po 34 korteles. Vadinasi, keturi dalyviai balsavime nedalyvavo. Jau šis paprastas procedūrinis dalykėlis parodė, kad gali vykti įnirtinga dviejų stovyklų kova. Z. Mačernius dar pareiškė, kad jis laimėjo, nes pirmininko balsas lemiamas, o Zenonas balsavęs už save.

– Pirmininke, neklaidinkite žmonių. Jūs turėjote lemiamą balsą tik valdybos posėdžiuose. Neužmirškite: esate tik valdybos, o ne visos VVG pirmininkas,- pareiškė įstatų žinovai.

Galiausiai žmonės paprašė mero, kad jis sutiktų pirmininkauti, nes yra neutralus žmogus. Rajono vadovas sutiko.

Prasidėjo VVG valdybos rinkimai – momentas, kurio daugelis laukė labiausiai. Dar iki šio susirinkimo virė diskusijos – Z. Mačernius išliks poste ar ne.

Prieš tai po alternatyvaus balsavimo paaiškėjo, kad fiziniai asmenys mokės 30, o juridiniai – 50 litų metinį mokestį. Kiti siūlė lygybę – tegul visi moka po 50 litų.

Be to, atsirado ir 73-oji balsuotoja – kolegė iš Tytuvėnų Nijolė Petrošiūtė. Paaiškėjo, kad jos… nebeliko VVG narių sąraše. Tokių buvo ir daugiau, bet jie buvo „reabilituoti“ dar Lupikuose. Patikimi šaltiniai teigė, kad buvo iniciatorių, „tikslinusių“ narių sąrašus. Tai jie darė dėl to, kad VVG lyderio poste ir toliau liktų Z. Mačernius. VVG valdybos rinkimų tvarka – netradicinė. Valdybą sudaro 12 narių. Iš jų ne mažiau (daugiau gali būti) 50 proc. (6 nariai) atstovauja kaimų bendruomenėms ir kitoms kaimuose gyvuojančioms nevyriausybinėms organizacijoms, ir ne daugiau (mažiau gali būti) kaip 25 proc. (po tris narius) atstovauja verslui ir valdžiai. Be to, šiame dvyliktuke privalo būti ne mažiau kaip penki vienos lyties žmonės. Viena vieta priklauso jaunimo (iki 25 m.) atstovui. Daugiausia – devynis kandidatus – pasiūlė nevyriausybininkai, keturis – verslo atstovai, o rajono taryba delegavo valdžiai atstovauti tris žmones.

VVG nariai nutarė valdybą rinkti slaptu balsavimu. Balsų skaičiavimo komisija suskaičiavo balsus ir paskelbė rinkimų rezultatus. Balsavo visi minėti 73 VVG nariai. Valdžiai atstovaus V. Andrulis – 59 balsai, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Metrikis – 56, jos vyr. specialistė Laima Tyliutė – 64. Verslininkų interesus gins Ildefonsas Petkevičius – 65 balsai, kredito unijos „Kelmės taupa“ atstovė Regina Karašauskytė – 61, verslininkas Albertas Brazas – 40. Ketvirtoji verslininkų kandidatė, besiverčianti individualia veikla, Deima Barakauskaitė gavo 27 balsus ir į valdybą nepateko. Nevyriausybinėms organizacijoms atstovaus Ona Granickienė (Junkilų kaimo bendruomenė „Kruteklis“) – 58 balsai, Teisutis Majauskas („Rūžos“ klubas) – 55, Alina Žalandauskienė (Žalpių kaimo bendruomenė) – 51, Lina Mikalajūnaitė (Kražių bendruomenė) – 48, Jūratė Gotautienė (Šaukėnų bendruomenė) – 44. Šeštoji pagal gautus 42 balsus buvo Kiaunorių kaimo bendruomenės atstovė Ona Vaičiulienė. Bet ji valdyboje vietą turėjo užleisti jaunimo atstovei Odetai Dovidaitytei-Dovidavičiūtei (Verpenos kaimo bendruomenė), už kurią balsavo 40 susirinkimo dalyvių. Zenonas Mačernius (Minupių kaimo bendruomenė) gavo 26, Justina Leščauskytė (Petrališkės kaimo bendruomenė) – 21 balsą.

Balsavimo rezultatai liudija – lauktos intrigos nebuvo. Z. Mačernius nepateko ne tik į valdybą, bet iš 16 pretendentų pagal gautus balsus liko priešpaskutinis – penkioliktas. Taigi, socialdemokratų patriarchas prarado dar vienas pareigas. Jis liko rajono tarybos narys ir Socialdemokratų partijos rajono skyriaus garbės pirmininkas. Vienbalsiai naujoji valdyba išrinko savo pirmininke Liną Mikalajūnaitę – Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro direktorę.

Revizijos komisijos pirmininke išrinkta kultūros darbuotoja, Mockaičių kaimo bendruomenės pirmininkė Irena Sabaliauskienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA