BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

Į „Bičiulio“ redakciją paskambino moteris (redakcijai pavardė žinoma) ir pasakė tokią nuomonę:

– Viešai buvo kalbama, kad Kelmės kapinės plėsis toliau buvusio paukštininkystės valstybinio ūkio sodo teritorijoje. Dabar išgirdome, kad rajono valdžia siūlo kapinių plėtimą, o tiksliau – naujos laidojimo vietos tvarkymą pradėti žinomo rajono ūkininko Vytauto Kareivos žemėje, Dirvoniukų kaime. Ir aš, ir kaimynai norime sužinoti, kur – Kelmėje ar Dirvoniukuose bus plečiamos kapinės?

Praėjusį pirmadienį vyko viešas kapinių plėtros aptarimas. Prieš jį mūsų Kraštotvarkos, paveldosaugos ir statybos skyriaus vedėjas Algirdas Kazlauskas sakė:

– Dar tarybiniais laikais, kai dirbau Kelmės vykdomojo komiteto pirmininku, o Lietuvai tapus vėl nepriklausomai meru, specialistai teigė, kad kapines reikia plėsti ne miesto teritorijoje, o šalia jos. Tai buvo numatyta ir prieš šešerius metus rajono tarybos patvirtintame Kelmės miesto bendrajame plane. Tuomet žmonės, gyvenantys šalia buvusio paukštininkystės sodo, nenorėjo, jog čia būtų kapinės.

– Vėliau gyventojai, tiksliau, šio dešimties hektarų ploto savininkai, sužinoję visas sąlygas, sutiko ir už žemės arą paprašė vidutiniškai tūkstančio litų. Įsivaizduokite, jei savininkas valdo ten žemės hektarą, jam savivaldybė turi sumokėti 100 tūkst. litų,- teigė šio skyriaus rajono vyr. architektas Vitalijus Kupreščenko. – Taigi savivaldybei šių dešimties hektarų išpirkimas kainuotų milijoną litų. Be to, reikėtų padaryti apvažiavimą, t.y. suformuoti naują gatvę. Vėl papildomos išlaidos, o V. Kareivos žemė dirvonuoja… Bet kol kas šis sprendimas liko atviras. Ir po visų viešų aptarimų, nagrinėjimų savivaldybės administracijoje, rajono tarybos komitetuose, galutinio sprendimo nebus. Jį priimti gali tik rajono taryba.

V. Kupreščenko pastebėjo, kad naujų kapinių vieta buvo numatyta už miesto dėl to, kad, kai buvo rengiamas Kelmės bendrasis planas, buvusio paukštininkystės ūkio sode negalima buvo planuoti laidojimo vietos. Tuomet pagal sanitarines normas kapines ir gyvenamuosius namus turėjo skirti 300 metrų. Netrukus šis atstumas buvo sumažintas iki 100 metrų. Tad dabar galima keisti ir kapinių vietą.

– Niekas į mane oficialiai nesikreipė dėl žemės išpirkimo Kelmės kapinėms. Apie valdžios ketinimus mane pasiekė tik nuogirdos iš savivaldybės darbuotojų. Mano žemė Dirvoniukų kaime nedirvonuoja,- sakė ūkininkas Vytautas Kareiva. – Mes neatgavome dar Dirvoniukuose visos žemės. Tėvukui ten priklausė 80 hektarų. Aš dirbu tik apie 36 hektarus. Kita žemė išdalinta trihektarininkams. Vieni žmonės ją geriau dirba, kiti – prasčiau, yra ir apleidusiųjų savo sklypus. Sutinku, pastaroji kai kur dirvonuoja. Man įdomu, kad savivaldybės atstovai oficialiai su manimi nekalbėjo. Kas pasakė jiems, kiek aš prašysiu už arą ar hektarą? Juk galiu paprašyti tokios kainos, kad valdininkai žagtels.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA