BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

Praėjusį ketvirtadienį posėdžiavęs Kontrolės komitetas, kuriam vadovauja opozicijos atstovas Egidijus Ūksas, vėl tęsė savivaldybės administracijos automobilių nuomos istoriją ir aiškinosi, kodėl Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) sustabdė mūsų vykdomosios valdžios organizuoto Kelmės ir Tytuvėnų miestų apšvietimo tinklų inventorizacijos ir jų plėtros projekto viešąjį pirkimą. „Bičiulis“ rašė jau apie šias istorijas. Šį kartą – jų tęsinys.

Smulkmenos ar sukčiavimo slėpimas?

Toks klausimas kilo, kai meras Vaclovas Andrulis sakė E. Ūksui, jog jo vadovaujamas komitetas kabinėjasi prie smulkmenų, t. y. ar nuomotuose automobiliuose yra medžio apdaila, trijų zonų automatiniai oro kondicionieriai, perdavimo sistema priekyje, vaizdo kamera gale ir t.t. Dar pernai rajono taryba leido administracijai išnuomoti du automobilius metams su galimybe pratęsti dar dviem.

Šios nuomos teisėtumą ir nagrinėjo Kontrolės komitetas. Kadangi pirmą kartą politikai negavo atsakymo iš administracijos direktorės Irenos Sirusienės, tuomet paprašė jos pateikti visus su automobilių nuomos konkursu susijusius dokumentus. Direktorė tai padarė. Tuomet E. Ūksas nusiuntė VPT administracijos vadovės pateiktus dokumentus ir gavo VPT vadovės Dianos Vilytės pasirašytą dokumentą. Jame rašoma, kad mūsų savivaldybė turėtų skelbti naują pirkimą.

– Labai keista, kad VPT iš mūsų neprašė jokių dokumentų apie automobilių nuomos konkursą. Paprastai ši tarnyba taip elgiasi, kai iškyla neaiškumų,– teigė I. Sirusienė. – Be to, VPT rašte kalbama apie vieno automobilio nuomą, o mes nuomojame du.

– Nežinau, kam reikėjo VPT savivaldybės dokumentų, jei aš, direktore, iš jūsų gavęs visus dokumentus, nusiunčiau juos pats,– atsakė E. Ūksas ir pridūrė. – Konkurse dalyvavo trys firmos. Paskambinau nelaimėjusioms konkurso. Viena atsakė, kad automobilių nenuomoja, o kitos direktorius nusistebėjo, kad už tokią kainą, kurią pasiūlė konkurso laimėtojai, automobilių nenuomotų.

Kilo diskusija: kas geriau – automobilius pirkti ar nuomoti? I. Sirusienė pateikė skaičius: dviejų lengvųjų automobilių nuoma pagal sutartį, kurioje numatyta vienerių metų nuoma su galimybe ją pratęsti dar dvejiems, savivaldybei kainuoja 47160, o pirkimas kainuotų daugiau kaip 67 tūkst. eurų.

– Nuomos kaina tikrai nedidelė. Stebiuosi, kaip už tokią automobilius nuomojanti firma teikia pasklaugą,– kalbėjo Kontrolės komiteto narys Petras Račkauskas. – Bet neužmirškite tokio dalyko – po trejų metų tų automobilių nebeturėsite, ir reikės vėl nuomoti arba pirkti.

– Nuoma geriau nei pirkimas,– teigė ir V. Andrulis. – Petrai, o pats nuomoji ar perki?

– Žinoma, perku,– atsakė P. Račkauskas.

– Perki?– lyg nustebęs perklausė meras.

Račkauskui kilo dar vienas klausimas, kodėl šį automobilių nuomos konkursą organizavo ne Viešųjų pirkimų, o Turto valdymo skyrius.

– Vien Viešųjų pirkimų skyrius nesuspėtų atlikti visų darbų. Jau yra sena tvarka, kad automobilius perka Turto valdymo skyrius, nes šio pirkimo komisijos pirmininkas Genadijus Šumskis žino visas tokių konkursų plonybes, sertifikacijas ir t.t.

Kaip vertina tokį pirkimą Viešųjų pirkimų skyrius. Jo vedėja R. Sakalauskienė atsakė, kad šiame pirkime nedalyvavo.

– Kaip nedalyvavote?– nustebo E. Ūksas ir parodė dokumentą, kuriame R. Sakalauskienė yra šios komisijos narė.

– Nepolitikuokite, nekibkite prie smulkmenų, problemą spręskite iš esmės: kas geriau – nuoma ar pirkimas. Manau, direktorės pateikti skaičiai įrodo – automobilių nuoma geriau nei pirkimas,– aiškino meras.

Ūksas pasiūlė du sprendimo būdus: vėl teikti rajono tarybai, kad ši peržiūrėtų savo sprendimą, arba administracija nutrauktų nuomos sutartį. P. Račkauskas siūlė šį klausimą spręsti delikačiau. Jo teigimu, iš naujo organizuoti pirkimą ekonomiškai neverta, nes, pasirinkus naują nuomotoją, pirmaisiais metais vėl tektų mokėti didesnę nuomos sumą. Taigi, savivaldybė finansiškai pralaimėtų.

Beje, po posėdžio komiteto nariai ir toliau stebėjosi maža nuomos kaina, kuri per mėnesį vidutiniškai sudaro 600 eurų. Bet buvo ir manančių, kad pigiai automobilius nuomojanti firma gali atsigriebti aptarnaudama šiuos automobilius.

Galiausia komiteto nariai į kitą posėdį nutarė pasikviesti šio pirkimo komisiją, jos pirmininką G. Šumskį. O E. Ūksas sakė, kad, jo nuomone, mero žodžiai apie smulkmenišką kabinėjimąsi nėra politikavimas.

– Tai jūs saugote mundurą,ir visa tai kelia minčių, ar šios automobilių nuomos istorijos nelydėjo sukčiavimas. Aš esu pasiruošęs dėl šio neigiamai VPT įvertinto automobilių nuomos konkurso kreiptis į prokuratūrą,– teigė E. Ūksas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
UAB ROSEBA