BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

„Bičiulio“ laikraščio rugsėjo 20 d. numerio publikacijoje „Mero pasyvumas ar direktorės savivalė?“ rašėme, kad praėjusį pavasarį Kelmėje, Dariaus ir Girėno gatvėje Nr. 13 buvo vienam kauniečiui parduotas 7,3 aro sklypas. Jame anksčiau keli žmonės prekiavo padėvėtais rūbais. Pastarieji, netekę darbo vietos, kreipėsi, kur tik matė galimybę rasti tiesą – nuo prokuratūros iki rajono tarybos Kontrolės komiteto pirmininko Egidijaus Ūkso. Pastarasis nusprendė giliau pažvelgti į šią problemą. Paaiškėjo, kad iki 2014 m. kovo pabaigos šis sklypas turėjo laikinosios turgavietės statusą. 2014 m. kovo 27 d. rajono taryba priėmė sprendimą, kuriuo sklypui, esančiam Dariaus ir Girėno gatvėje Nr. 13, suteikiamas viešosios prekybos statusas. Šioje vietoje politikai leido prekiauti ir teikti paslaugas, o Kelmės miesto seniūnijai suteikta teisė rinkti vietinę rinkliavą.

Po to dar buvo priimtas vienas rajono tarybos sprendimas, kiti dokumentai. Galiausiai viskas baigėsi tuo, kad 7,3 aro sklypas Dariaus ir Girėno g. 13 buvo parduotas aukcione. Tuomet į Šiaulių apygardos prokuratūrą kreipėsi šiame sklype prekiavusios Regina Šutaitė, Valerija Vainienė ir Genovaitė Janulaitienė.

Skunde pareiškėjos teigė, kad 2017 m. kovo 28 d. aukcione buvo parduotas valstybinės žemės sklypas su aikštele Kelmės miesto centre už labai mažą kainą. Pareiškėjai pažymėjo, kad šioje vietoje prekiavo apie 17 m., mokėjo už tai mokesčius, tačiau apie rengiamą prekyvietės perleidimą nebuvo informuoti, taip prarasdami teisę įsigyti minėtą žemės sklypą. Jos prašė įvertinti atlikto aukciono teisėtumą ir kreiptis į teismą dėl sudaryto sandorio panaikinimo.

Šiaulių apygardos prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus prokuroras, išnagrinėjęs Reginos Šutaitės ir kitų asmenų prašymą, 2017 m. birželio 17 d. priėmė nutarimą atsisakyti taikyti viešojo intereso gynimo priemones.

Tačiau R. Šutaitė, V. Vainienė ir S. Janulaitienė su šiuo nutarimu nesutiko ir parašė Šiaulių apygardos prokuratūrai dar vieną skundą. Jame moterys teigė, kad nesutinka su prokuroro nutarime išdėstytais motyvais, nes tyrimas atliktas formaliai, neįsigilinta į viešojo intereso pažeidimo esmę, nes į nuostolius buvo nurašytas geros būklės valstybės (savivaldybės) turtas – prekyvietė, kurios įteisinimui VĮ Registrų centre nebuvo imtasi jokių priemonių, nesiaiškinta, dėl kokių priežasčių minėtai teritorijai buvo pakeista žemės naudojimo paskirtis keičiant Kelmės miesto bendrąjį planą, patvirtinant detalųjį planą.

Šį skundą tyrusi Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausioji prokurorė Rita Dabužinskienė rugsėjo 6 d. panaikino kolegos 2017 m. birželio 16 d. nutarimą ir nutarė taikyti viešojo intereso gynimo priemones bei patenkinti R. Šutaitės, V. Vainienės ir G. Janulaitienės skundą. Be to, įspėjo Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) Kelmės skyriaus vedėją, kad nesudarytų valstybinės žemės sklypo pirkimo-pardavimo sutarties dėl 7,3 aro sklypo Dariaus ir Girėno g. 13. Šį sprendimą NŽT Kelmės skyriaus vedėjas per 30 dienų gali apskųsti Generalinės prokuratūros Viešojo intereso gynimo skyriaus vyriausiajam prokurorui. Be to, nutarimas pateiktas Kelmės rajono merui spręsti klausimui dėl Kelmės rajono savivaldybės tarybos 2014 m. kovo 27 d. sprendimu Nr. T-84 „Dėl viešosios prekybos vietos, skirtos prekiauti ar teikti paslaugas Kelmės mieste, patvirtinimo“ sukurtų teisinių santykių. Tai reiškia, kad politikai turi spręsti klausimą dėl rajono tarybos 2014 m. kovo 27 d. sprendimo.

Jau rašėme, kad NŽT panaikino 7,3 aro sklypo, esančio Dariaus ir Girėno g. 13 pirkimo-pardavimo sutartį.

„Bičiuliui“ meras Vaclovas Andrulis sakė, jog dėl pasiūlymų kreipsis į rajono tarybos komitetus. Jau įvyko daugumos komitetų posėdžiai, tačiau meras klausimo dėl minėto sklypo nepateikė, nors prokuroro nutarimą gavo rugsėjo 11 d. Ir ne tik nepateikė, bet praėjusio antradienio rytą apie prokurorės R. Dabužinskienės nutarimą, išskyrus merą, kiti rajono tarybos nariai nežinojo. O savivaldybės administracijos darbuotojai, turintys prieigą prie savivaldybės gaunamų dokumentų, šią informaciją žinojo. Beje, rajono tarybos nariai, netgi komitetų, komisijų pirmininkai, prieigos prie minėtų dokumentų neturi! Vėl kyla klausimas, kas rajoną valdo: demokratiškai išrinkti politikai, ar paskirti valdininkai?

Šias abejones sustiprina Kontrolės ir audito tarnybos išvada, kad savivaldybės administracijos direktorė (Irena Sirusienė – aut. pastaba) galimai viršijo savo įgaliojimus, nes be rajono tarybos žinios priėmė sprendimą parduoti sklypą Dariaus ir Girėno g. 13. Tą patį pripažino ir prokurorė R. Dabužinskienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
Sekantis įrašas
»
UAB ROSEBA