BIČIULIS

Loreta DIRBANAUSKAITĖ

                      Savivaldybių tarybų rinkimų kampanijos metu buvęs savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto pirmininkas E. Ūksas Šiaulių televizijoje vykusiuose kandidatų į Kelmės rajono merus debatuose viešai pareiškė kritiką UAB „Kelmės vanduo“ buvusiam direktoriui, šiuo metu dirbančiam direktoriaus pavaduotoju B. Paliuliui dėl pastarojo bendrovės transporto naudojimo kelionėms į darbą ir namo. Pateikęs šį pavyzdį, E. Ūksas sakė, jog tokius dalykus reikėtų išgyvendinti.

                      Šis klausimas buvo įtrauktas į naujosios tarybos Kontrolės komiteto darbo planą.

Praėjusiame Kontrolės komiteto posėdyje komiteto pirmininkė R. Musneckienė ir pristatė šį klausimą:

                      – UAB „Kelmės vanduo“ direktorius Mindaugas Užmiškis pateikė 2018 metų lapkričio 29-ąją patvirtintas Tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo taisykles. 2010 metais patvirtintos taisyklės neteko galios. Tačiau pokalbio su Kontrolės komiteto pirmininke metu direktorius tvirtino, jog taisyklės keitėsi nežymiai. O šiam tyrimui aktuali automobilių laikymo namuose nuostata buvo įtvirtinta ir ankstesnėse Taisyklėse, 14 punkte. Naujai patvirtintų Taisyklių 10 punkte sakoma, jog „Bendrovės vadovaujantys ir kiti darbuotojai, atsižvelgiant į bendrovės darbo pobūdį ir specifiką, tarnybinius lengvuosius automobilius gali naudoti ne darbo metu, poilsio ir švenčių dienomis, jei automobilis būtinas tarnybinėms užduotims atlikti (komandiruotė, viešųjų asmenų, svečių priėmimas ir aptarnavimas, renginių organizavimas, dalyvavimas juose, sugrįžimas į tarnybinių užduočių vykdymo vietą, avarijų likvidavimo atveju, budinčių darbuotojų kontrolei, teikiamoms paslaugoms užtikrinti ir pan.), t.y. numatytai bendrovės veiklai užtikrinti ir funkcijoms vykdyti, esant bendrovės, įstaigos vadovo rašytiniam ar žodiniam leidimui. Tarnybiniai automobiliai turi būti saugomi bendrovės teritorijoje. Tačiau Taisyklių 15.1. punkte sakoma, jog ekstremalioms ar avarinėms situacijoms likviduoti tarnybinis automobilis gali būti saugomas ir kitoje saugioje vietoje. Kur ta saugi vieta – Taisyklėse neapibrėžiama. Kontrolės komitetas raštu pateikė UAB „Kelmės vanduo“ direktoriui M. Užmiškiui dar keletą su šiuo tyrimu susijusių klausimų. Direktorius į juos atsakė raštu. Atsakyme į paklausimą direktorius patvirtino, jog jo pavaduotojas tarnybinį lengvąjį automobilį „Hyunday Tucson“ po darbo ir išeiginėmis bei švenčių dienomis laiko ir saugo savo namų kieme. Tai daryti jam leidžia bendrovės direktoriaus 2019 metų sausio 30 d. įsakymas.

                      Minėtas automobilis pagamintas 2008 metais, jo likutinė vertė 29 centai. Automobilis remontuojamas bendrovės sąskaita. 2018 metais remontas kainavo 1728,75 euro, draudimas 45 eurai, kuras – 1245,50 euro. Išlaikymas per metus bendrovei atsiėjo  3019,25 euro, arba 251,60 euro per mėnesį. Direktoriaus pavaduotojas kuro sąnaudas kelionėms į namus ir į darbą atlygina pilnai – priede-pažymoje prie kelionės lapo kelionių į namus apskaitai skirta atskira eilutė. Pernai direktoriaus pavaduotojas už kurą kelionėms į namus bendrovei sumokėjo 290,68 euro. Direktorius pabrėžia, jog kelionėms į namus ir į darbą nuvažiuoti kilometrai sudaro tik nežymią automobilio ridos dalį. Automobilį namuose leidžiama laikyti siekiant užtikrinti operatyvų ekstremalių situacijų bei avarijų likvidavimą. Poilsio ir švenčių dienomis bei per atostogas avarijų likvidavimui sugaištas laikas neapmokamas ir nekompensuojamas. B. Paliulis tvirtina nenaudojantis tarnybinio automobilio kitiems asmeniniams tikslams, išskyrus keliones į darbą ir atgal. Bendrovės direktorius teigia, jog darbuotojai tarnybiniais automobiliais gali lankytis ir lankosi visuose objektuose, kur tiekiamas vanduo. Šiuo metu tarnybinius automobilius namuose laiko trys UAB „Kelmės vanduo“ administracijos atstovai: direktorius M. Užmiškis, jau minėtas direktoriaus pavaduotojas B. Paliulis ir vandens tiekimo tarnybos vyr. inžinierius G. Bagdonavičius. Iki šių metų rugpjūčio mėnesio direktorius M. Užmiškis važinėjo tarnybiniu automobiliu „Peugeot Partner“, pagamintu 2007 metais. Praėjusiais metais automobilio išlaikymas kainavo 1361 eurą (113 eurų per mėnesį). 721, 85 euro išleista remontui, 594, 64 euro kurui ir 45 eurai draudimui. Šiuo metu direktoriui priskirtas naujas, šių metų gamybos automobilis „Škoda“.

                      Vandens tiekimo tarnybos vyr. inžinieriui G. Bagdonavičiui priskirtas automobilis „Chevrolet  Captiva“, pagamintas 2012 metais. Jo likutinė vertė 9701,92 euro. Išlaikymas praėjusiais metais kainavo 2978,77 euro, arba 248 eurai per mėnesį. (367 eurai išleisti remontui, 1873, 18 euro kurui, 45 eurai draudimui). Į klausimą, ar automobiliuose įrengtos GPS sistemos, M. Užmiškis atsakė, jog šios sistemos kol kas įdiegtos asenizaciniuose ir hidrodinaminiuose bei dviejuose lengvuosiuose automobiliuose. Taisyklėse nustatyta, jog šios sistemos turi būti įdiegtos visuose automobiliuose. Direktoriaus teigimu, tai planuojama padaryti.

                      Po pranešimo Kontrolės komiteto narys S. Lekšas domėjosi, ar tikrai reikalingi 3 automobiliai, laikomi administracijos darbuotojų namuose?

                      Posėdyje dalyvavęs M. Užmiškis atsakė, kad tikrai reikalingi, nes administracijos darbuotojai gyvena skirtingose Kelmės rajono pusėse, todėl operatyviai gali atvykti į avarijos vietą.

                      Kontrolės komiteto narys P. Račkauskas ironiškai klausė:

                      – Vadovai automobilius laiko namuose dėl operatyvumo, o kaip tuomet su darbininkais, kaip jie operatyviai prisistato į avarijos vietą?

Direktorius M. Užmiškis atsakė, kad nuvykęs į avarijos vietą vandens tiekimo tarnybos vyr. inžinierius operatyviai sprendžia, kokių detalių ar darbuotojų reikia avarijos likvidavimui ir juos iškviečia.

                      Tokiu atveju tenka suabejoti operatyvumu, nes reikia laukti darbininkų. Be to, neaišku kam automobiliai direktoriui ir jo pavaduotojui. Na, nebent jie puikiai nusimano inžinerijoje ir gali nuspręsti, ko reikia avarijos likvidavimui.

                      Direktoriaus M. Užmiškio aiškinimas, kad jam ir jo pavaduotojui reikalingi automobiliai namuose, nes reikia vykdyti darbuotojų kontrolę ir naktį, skamba keistokai. Ar nebūtų ekonomiškiau tam naudoti savo automobilį, sudarius panaudos sutartį.

                      Pasidomėjus, kiek avarijų įvyksta per metus, UAB „Kelmės vanduo“ direktorius M. Užmiškis atsakė, kad apie 600. Paprašius detalizuoti, kiek jų įvyksta ne darbo laiku, atsakyti negalėjo.

                      Įdomu tai, kad GPS sistemos įrengtos asenizaciniuose ir hidrauliniuose bei dviejuose lengvuosiuose automobiliuose, tačiau nė viename iš trijų minėtų automobilių.

                      Kadangi UAB „Kelmės vanduo“ automobiliai gali lankytis įvairiuose objektuose, kur tiekiamas vanduo, susidaro dviprasmiška situacija, kuria pasinaudoję darbuotojai bendrovės transportu gali vykti tvarkyti ne tik bendrovės, bet ir asmeninių reikalų. Todėl Kontrolės komitetas rekomendavo sustiprinti tarnybinių automobilių naudojimo kontrolę UAB „Kelmės vanduo“ ir kitose savivaldybės įmonėse, kad nebūtų piktnaudžiavimo.

                      Kontrolės komitetas nerekomendavo tarnybinius automobilius laikyti darbuotojų namuose ir naudoti juos kelionėms į darbą ir atgal, nes labai brangiai kainuoja jų išlaikymas. Automobiliai greičiau nusidėvi. Sudėtingiau kontroliuoti, kad nebūtų piktnaudžiaujama.

Be to, bendrovės teritorijoje juos laikyti patogiau ir saugumo sumetimais.

                      Tarnybinių automobilių naudojimo ir laikymo namuose bei griežtesnės kontrolės klausimus komiteto nariai siūlo apsvarstyti UAB „Kelmės vanduo“ valdybos posėdyje.

                      Kontrolės komitetas siūlo įpareigoti UAB „Kelmės vanduo“ vadovus darbuotojų namuose laikomuose lengvuosiuose automobiliuose įdiegti GPS sistemas iki 2019 metų gruodžio 31 dienos.

2 Komentarai(ų)

  • As jonas parašė:

    Paliulis tai iki Kukečių netoli važiuoja. Bet va chevrolets tai kiekviena diena iš tytuvenu ir atgal. Tokias nesamones reik uzdraust. As paskirciau kelmej vairuotoja, kuris esant reikalui atvestu kad ir is tytuvenu, tikrai pigiau kainuos nei kiekviena diena degint mokesciu moketoju piniga.

  • jonas parašė:

    chevrolets tai kiekviena diena iš tytuvenu ir atgal ir kur tik širdis geidžia su mama ir mergomis, kadangi emblemos magnetinės bet kada nuimamos. Absoliuti betvarkė, už kurią sumoka vandens vartotojai. Gėda direktoriui, Merui AnDRULIUI,kurie nemato tokios betvarkės.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
Sekantis įrašas
»
UAB ROSEBA