„Aušrų“ – vis daugiau, demokratijos – vis mažiau?
Paskutinis šių metų rajono savivaldybės tarybos posėdis buvo gausus pareiškimų.
Posėdžio pabaigoje apie tai, kad pasitraukia iš Kelmės rajono savivaldybės tarybos Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos ir Savivaldybės tarybos opozicijos pranešė Tarybos narė Vitalija Lukoševičienė. Tarybos narys Eimantas Gajauskas pranešė, kad pasitraukia iš frakcijos „Auganti Kelmė“ ir Savivaldybės tarybos opozicijos. Tarybos narys Evaldas Kmitas pareiškė, kad nuo 2025 m. sausio 1 d. „Kelmės rajono savivaldybės bendruomenę atstovaus dirbdamas tarybos mažumoje, nesusivienijęs su kitais tarybos nariais į jokią frakciją ar grupę“. Tarybos narė Lina Milašauskienė pareiškė, kad pasitraukia iš 2023 m. balandžio 19 d. sudarytos Kelmės rajono savivaldybės tarybos mišrios frakcijos.
Kadangi V. Lukoševičienė pasitraukė iš Kelmės rajono savivaldybės tarybos Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos, apie šios frakcijos sudėties pasikeitimus pareiškimą perskaitė D. Ivoškis: „Vadovaudamiesi Kelmės rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento nuostatomis, pareiškiame, kad į Kelmės rajono savivaldybės tarybą išrinktieji savivaldybės tarybos nariai: Neringa Bagdonavičienė, Emilija Kvietkuvienė, Irena Janušienė, Dainius Ivoškis, Algirdas Steponkevičius, sudaro Kelmės rajono savivaldybės tarybos Lietuvos socialdemokratų partijos frakciją 2023–2027 metų savivaldybės tarybos kadencijai. Frakcija jos seniūnu skiria Kelmės rajono savivaldybės tarybos Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos narį Dainių Ivoškį“.
Po to pasipylė pranešimai apie naujų frakcijų sudarymą.
L. Milašauskienė pareiškė, kad 2023–2027 m. kadencijai L. Milašauskienė, E. Gajauskas ir V. Lukoševičienė sudaro „Mišrios grupės“ frakciją. Šios frakcijos seniūne skiriama L. Milašauskienė.
Albertas Brazas pareiškė, kad „įkuriama frakcija „Aušra“, kurią sudaro 2 šios kadencijos tarybos nariai: A. Brazas ir Diana Razminienė. Frakcijai priklausantys tarybos nariai frakcijos seniūnu deleguoja Albertą Brazą ir seniūno pavaduotoja Dianą Razminienę“.
Vytautas Barkauskas pareiškė, kad „įkuriama frakcija „Kelmės Aušra“, kurią sudaro 3 šios kadencijos tarybos nariai: Irma Vaupšienė, Rimas Bertašius, Vytautas Barkauskas. Frakcijai priklausantys tarybos nariai frakcijos seniūnu deleguoja Vytautą Barkauską, ir frakcijos seniūno pavaduotoju Rimą Bertašių“.
Rimantas Viršilas pareiškė, kad „įkuriama frakcija „Aušros kelias“, kurią sudaro 2 šios kadencijos tarybos nariai: Rimantas Viršilas, Nemira Sutkienė. Frakcijai priklausantys tarybos nariai frakcijos seniūnu deleguoja Rimantą Viršilą ir frakcijos seniūno pavaduotoja Nemirą Sutkienę“.
Vidimantas Parnarauskas pareiškė, kad „įkuriama frakcija „Kražantės Aušra“, kurią sudaro 3 šios kadencijos tarybos nariai: Egidijus Želvys, Vidimantas Parnarauskas, Zigmas Filipavičius. Frakcijai priklausantys tarybos nariai frakcijos seniūnu deleguoja Vidimantą Parnarauską ir frakcijos seniūno pavaduotoju Zigmą Filipavičių“.
V. Barkauskas perskaitė pareiškimą dėl Savivaldybės tarybos daugumos koalicijos sudarymo: „[…] pareiškiame, kad Kelmės rajono rinkimų apygardos Nr. 18 išrinktieji savivaldybės tarybos nariai: 3 – Savivaldybės Tarybos mišrios grupės frakcija (Eimantas Gajauskas Lina Milašauskienė, Vitalija Lukoševičienė), 2 – Savivaldybės Tarybos narių frakcija „Aušros kelias“ (Rimantas Viršilas, Nemira Sutkienė), 3 – Savivaldybės Tarybos narių frakcija „Kražantės Aušra“ (Egidijus Želvys, Vidimantas Parnarauskas, Zigmas Filipavičius), 3 – Savivaldybės Tarybos narių frakcija „Kelmės Aušra“ (Irma Vaupšienė, Rimas Bertašius, Vytautas Barkauskas), 2 – Savivaldybės Tarybos narių frakcija „Aušra“ (Albertas Brazas ir Diana Razminienė) skelbiame dėl bendros Kelmės rajono savivaldybės tarybos daugumos koalicijos sudarymo 2023–2027 metų Savivaldybės tarybos kadencijai.
Pasižadame parengti ir Savivaldybės tarybai pristatyti bendrą koalicijos programą 2023–2027 metų savivaldybės tarybos kadencijos įgaliojimų laikotarpiui.
Susitarėme, kad prie šios koalicijos gali prisijungti ir kitų partijų išrinkti 2023–2027 metų kadencijos savivaldybės tarybos nariai“.
Šį pareiškimą pasirašė rašte išvardintų frakcijų seniūnai, Kelmės rajono partijų skyrių pirmininkai: politinės partijos „Nemuno Aušra“ Kelmės skyriaus pirmininkas Kęstutis Bilius bei Liberalų sąjūdžio Kelmės skyriaus pirmininkė Dalia Viliūnienė ir daugumos koalicijos Tarybos nariai.
Įdomu tai, kad kai kurias frakcijas sudaro tik du nariai, bet abu paskiriami vadovaujančiais asmenimis: vienas – seniūnu, kitas – jo pavaduotoju. Kai visi vadovaus, kas dirbs?
O dabar bandykime rasti priežastį, kam valdančiajai daugumai prireikė tiek frakcijų?
Lietuvių žodynas rašo: „Frakcija: 1. partinė grupė, vykdanti tos partijos politiką valdžioje ar kokioje nors organizacijoje; 2. partijos dalis, nepritarianti bendrajai savo partijos linijai“.
Ar keturios iš penkių frakcijos, įkurtos valdančiosios daugumos, nepritaria bendrajai savo partijos linijai? Ar išvis politinės partijos „Nemuno Aušra“ Kelmės skyrius turi bendrą partijos liniją, jei visi Tarybos nariai, priklausantys šiai partijai ar jai prijaučiantys, išsiskirstė į atskiras frakcijas? Beje, Europos parlamentas turi 8 frakcijas. Nuo jo neatsilieka ir Kelmės rajono savivaldybės taryba, kuri po šių pareiškimų, atrodo, jau turės 7 frakcijas, vieną grupę ir vieną Tarybos narį, kuris dirbs nesusivienijęs su kitais tarybos nariais į jokią frakciją ar grupę.
Kam to reikia?
Manau, atsakymas slypi Kelmės rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamente, kurio 85 punkte rašoma: „Tarybos privalomas sudaryti Kontrolės komitetas sudaromas iš vienodo visų Tarybos narių frakcijų, grupių ir mišrios grupės deleguotų Tarybos narių skaičiaus. Kontrolės komiteto sudėtis turi būti pakeista ne vėliau kaip per 2 mėnesius, pasikeitus Tarybos narių frakcijų ar grupių skaičiui. Jeigu visi Tarybos nariai sudaro Tarybos daugumą, Kontrolės komitetas, sudaromas iš Tarybos daugumos atstovų, veikia tol, kol Taryboje susidaro Tarybos opozicija“.
Šis reglamento punktas rodo, kad valdančioji dauguma „okupuos“ Kontrolės komitetą? Ar Kontrolės komitetas bus įgalus atlikti savo funkcijas?
Priminsime, kad neseniai Taryba patvirtino Etikos komisijos nuostatus, pagal kuriuos komisijos sudėtyje nebeliko visuomenės atstovų.
Šie valdančiosios daugumos ir jiems prijaučiančių sprendimai verčia susimąstyti, kiek dar demokratijos apraiškų Kelmės rajone liko nesunaikinta? Ko dar sulauksime?
Kokia dar „aušra“ nušvies Kelmės rajono padangę po „Nemuno Aušros“, „Aušros“, „Aušros kelio“, „Kražantės Aušros“, „Kelmės Aušros“?
Nu jau visai išdurnėjo tie aušrininkai. Grynos sutemos, ir tiek.
Reikėtų tuos aušriečius pas gydytojus juos užregistruoti, o tai kol prieis eilė demokratijos Kelmėje visai neliks.