Iš Dalyvaujamojo biudžeto finansuoti du projektai
Paskutiniame Kelmės rajono savivaldybės tarybos posėdyje politikai tikslino Dalyvaujamojo biudžeto lėšų maudojimo tvarką. Tų pataisų reikėjo dėl to, kad mūsų savivaldybėje tik šiais metais pradėtas įgyvendinti Dalyvaujamasis biudžetas ir sulaukta pastabų iš idėjų pareiškėjų. Priminsime, kad šiemet rajono biudžete buvo skirta 30 tūkstančių eurų Dalyvaujamajam biudžetui. Pastarasis – tai savivaldybės biudžeto lėšos, kurių panaudojimui savo idėjas gali siūlyti kiekvienas rajono gyventojas, sulaukęs 16 metų arba grupė žmonių, nevyriausybinės organizacijos, seniūnaitijos ir t. .t.
Idėjos, darbai gali būti įgyvendinti tik viešose erdvėse, jų negalima įgyvendinti tiek viešojo, tiek privataus sektoriaus juridiniams ir fiziniams asmenims priklausančiose teritorijose.
Šiemet minėtai pinigų sumai buvo pateiktos penkios idėjos ir joms parengti projektai. Ar pateikti pasiūlymai atitinka reikalavimus, sprendė mero Ildefonso Petkevičiaus potvarkiu sudaryta darbo grupė. Jai vadovauja vicemeras Kęstutis Bilius. Nariais į šią darbo grupę meras delegavo Savivaldybės tarybos narius Evaldą Kmitą ir Rimą Bertašių, Savivaldybės administracijos direktorė Danutė Laivienė – Finansų skyriaus vedėją Vidą Sinkevičienę, Bendrojo–priėmimo skyriaus vyr. specialistę Liną Urbelytę, Statybos ir infrastruktūros vyr. specialistą Vytautą Sakalauską bei Kelmės apylinkių seniūnijos seniūną Algimantą Dambrauską, o visuomenę atstovavo Kražių bendruomenės pirmininkė Lina Mikalajūnaitė ir Kelmės krašto partnerystės vietos veiklos grupės vadovė Nelė Želvienė. Ši darbo grupė pripažino, kad vienas pasiūlymas neatitinka reikalavimų, nes idėją norima įgyvendinti kultūros paveldo teritorijoje. Tad liko keturi pasiūlymai. Už juos elektroniniu būdu balsavo rajono gyventojai. Daugiausia balsų surinko du projektai, kurie ir buvo įgyvendinti: „Kalnų papėdės laisvalaikio zona“, ir „Maudyklos įrengimas Liolių II-ajame tvenkinyje“. Šiuos projektus įgyvendino Kelmės miesto ir Liolių seniūnijos.
Projekto „Kelmės papėdės laisvalaikio zona“ idėjos iniciatorių tikslas buvo tvarkyti viešąsias erdves, kuriant infrastruktūros objektą – aktyvaus laisvalaikio ir poilsio zoną, pritaikyti jį vaikų poilsio, sporto ir laisvalaikio poreikiams, ugdyti sveiką ir fiziškai aktyvią bendruomenę, mažinti susvetimėjimą, siekti jaunimo užimtumo bei bendravimo. Projekto įgyvendinimo metu įrengta šiuolaikiška vaikų žaidimo aikštelė, kurioje pastatytas žaidimų kompleksas, sūpuoklė su kūdikių sėdyne ir supamuoju krepšiu, spyruokliukas arkliukas, balansinė supynė, šachmatų staliukas su kėdute, taip pat pastatytas krepšinio stovas su lanku, nupirkti keturi lauko treniruokliai, išlieta guminė danga. Ją išliejo MB „Montieva“. Minėtų įrenginių tiekėjai – UAB „Ežerėlio vaivorykštė“, UAB „Euroatletas“ ir UAB „Traida“.Šio projekto sąmata – 16454 Eur.
Lioliuose, įgyvendinus projektą, buvo įrengta maudykla prie tvenkinio, joje laisvalaikį leisti gali įvairaus amžiaus žmonės. Maudykla pritaikyta ir neįgaliesiems.
Rangovas UAB „Kelmės drena“ išvalė dalį tvenkinio pakrantės, nekeičiant kranto linijos, ir įrengė smėlio pagrindu maudyklą.
Atliktų darbų kaina – 12450 Eur.
Keistoka, kad darbo grupės, vertinusios projektus, atstovai negalėjo įvardinti konkrečių fizinių ar juridinių asmenų idėjų autorių, nes tai daryti neleidžia duomenų apsaugą reglamentuojantys teisės aktai. Keistoka dėl to, jog šie darbai padaryti iš viešųjų finansų. Juk teisę žinoti, kas naudoja saviems interesams savivaldybės biudžeto pinigus neturi būti jokia paslaptis. Kad tai negali būti slepiama nuo visuomenės, liudija ir teismų praktika. Aukščiausiasis teismas yra išaiškinęs, kad vykdoma veikla, susijusi su viešųjų išteklių naudojimu, turi visuomeninę reikšmę, o visuomenė turi teisėtą ir pagrįstą interesą žinoti, kaip naudojamos savivaldybės viešosioms paslaugoms skiriamos lėšos.
Mero I. Petkevičiaus paklausėme, ar pasiteisino Dalyvaujamojo biudžeto praktika, ar neplanuojama kitų metų savivaldybės ižde numatyti daugiau pinigų. Rajono vadovas atsakė:
– Labai pasiteisino, nes atsirado galimybė patiems gyventojams spęsti, ko jiems labiausiai reikia. Tai skatina bendruomenės aktyvumą, o žmones, kai pačių iniciatyva atliekamas vienas ar kitas darbas, jo vaisiais maloniau naudojasi. 2024 m. savivaldybės biudžeto projekto rengėjai siūlys politikams, kad šie pritartų, jog Dalyvaujamajam biudžetui būtų skirta daugiau lėšų.