Knygynas paprašė, kad jį likviduotų
Į mūsų rajono savivaldybės merą Ildefonsą Petkevičių kreipėsi Kelmės knygyno direktorė Aistė Zaurė ir paprašė, kad jis būtų likviduotas. Dėl to meras sukvietė rajono tarybos kolegijos posėdį. Kolegijai priklauso savivaldybės politiniai vadovai ir po vieną atstovą partijų bei visuomeninių rinkimų komitetų, turinčių mandatus rajono taryboje.
Posėdyje dalyvavusi A. Zaurė pasakė, kad metus kitus dar gali gyvuoti su simboliniu pelnu, tačiau toks laiko tempimas jokios naudos neduos. Ypač prastos būklės pastatas, nematęs remonto beveik 30 metų, o lėšų jam uždirbti nėra galimybių, nes metinė apyvarta siekia tik 110 tūkst. eurų. Be to, nuo kitų metų didėja iki 730 Eur minimali mėnesio alga, o darbuotojams reikia mokėti didesnes nei minimalias algas. Dabar knygyne yra du su puse etato. Brangiai kainuoja šildymas. Apyvartai ypač sunkūs pirmieji metų mėnesiai. A. Zaurė, paklausta, ar norėtų pradėti privatų verslą, susijusį su knygų prekyba, atsakė, kad tokią galimybę svarsto, tik tai darytų ne dabartiniame knygyno pastate. Kolegijos narė Emilija Kvietkuvienė sakė, kad rajono centre turėtų išlikti knygynas.
– Aš prieš penkerius metus jau siūliau knygyną privatizuoti, bet tuomet kažkas iš kolegų į mane tuoj nukreipė žvilgsnius ir galvojo, kad aš noriu pirkti šį pastatą. Dėl knygyno pirkimo jokių ketinimų neturėjau. Ir Valstybės kontrolė yra nurodžiusi, kad savivaldybei užsiimti knygų, kanceliarinių ir kitų prekių pardavimu – ne savivaldybės funkcijos. Tačiau į kontrolierių pastabas niekas iki šiol nereagavo, – kalbėjo kolegijos narys Petras Račkauskas.
– Direktorė per dešimt darbo metų sukaupė patirties, turi daug kontaktų su leidyklomis, tiekėjais ir kitais partneriais. Ji visa tai sėkmingai galėtų išnaudoti ir privačioje veikloje, – sakė kitas kolegijos narys Saulius Mockus.
Prieš keletą metų rajono politikai jau balsavo dėl knygyno privatizavimo, tačiau balsų dauguma šiam sprendimo projektui nebuvo pritarta.
Praėjusį pavasarį, kai buvo svarstoma knygyno direktorės veiklos ataskaita už 2020 metus, vėl iškilo klausimas dėl knygyno privatizavimo. Tuomet kai kurie savivaldybės vadovai sake, kad šį klausimą spręsti turės jau kitos kadencijos rajono tarybos nariai. Bet pats knygyno kolektyvas šį procesą paspartino. Tik jis jau nekėlė klausimo apie privatizavimą, o pasiūlė dar radikalesnį sprendimą – likvidavimą.
– Tai labai pilietiškas knygyno direktorės, ir ,matyt, viso kolektyvo poelgis, – sakė I. Petkevičius. – Šis kolektyvas, nematydamas perspektyvos nebenori tempti laiko, užkrauti papildomų rūpesčių savivaldybei. Siūlau jau artimiausiam rajono tarybos posėdžiui paruošti projektą dėl knygyno likvidavimo ir pradėti su tuo susijusias visas procedūras.
Tam vienbalsiai pritarė ir kiti kolegijos nariai. A. Zaurė pridūrė, kad gruodžio mėnesį knygynas dar nori dar dirbti, nes prieš didžiąsias šventes pirkėjų bus daugiau, kai ką bus galima parduoti su nuolaidomis, nors nelikvidžių prekių nebus galima išvengti. Pasak direktorės yra noras iki kitų metų sausio mėnesio atlikti visas procedūras, kad nuo 2022 m. knygynui būtų suteiktas likviduojamos įmonės statusas, paskirtas likvidatorius ir t.t. Darbuotojoms teisės aktų nustatyta tvarka būtų išmokėtos 2 mėnesių išeitinės kompensacijos.
Pastebėsime, kad tai pirmas atvejis per pastaruosius 31 metus kai buvo įkurta Kelmės rajono savivaldybė, kuomet įmonė pati pasiprašo, kad būtų likviduojama. Ne kartą esame rašę, kai net pradinė mokykla, neturėdama nei 10 mokinukų, priešinosi sprendimui ją uždaryti. Panašiai būdavo ir su pagrindinių mokyklų, kuriose nelikdavo nė pusšimčio mokinukų, likvidavimu. Taip būdavo ir su kitų sričių nedidelėmis ir perspektyvos neturinčiomis įstaigomis.
O tai knygyną likvidavus, ką savivaldybė darys su pastatu? Irgi likviduos?