Netradiciniam moterų klubui „Aš – Moteris“ – 15 metų

Šiandieninės klubo „Aš – Moteris“ narės
Kovo 8-ąją, kai buvo minima Tarptautinė moters diena, Šalteniuose įvyko ko gero vienintelio rajone moterų klubo „Aš – Moteris“ penkiolikos metų sukakties minėjimas. Į šį jubiliejinį renginį klubo narės pakvietė ir savo vyrus, muzikantus, kitus svečius. Laikai keičiasi. Sovietmečiu beveik kiekvienoje įmonėje, visuomeniniame ūkyje egzistavo moterų tarybos. Buvo net respublikinė jų organizacija. Žinoma, ji buvo sukurta nurodymu „iš viršaus“. Dabar šis klubas, kaip ir bet kokia kita organizacija, kuriasi savo iniciatyva, kai atsiranda poreikis siekti vienų ar kitų tikslų, užsiimti viena ar kita veikla.
Tiesa, šis klubas gimė ne Šalteniuose, o Kukečių seniūnijoje. Klubo moterys jo iniciatore vadina tuomet dar gyvavusiame Kukečių medicinos punkte dirbusią Virginiją Pikturnienę. Beje, ir klubo įkūrimas vyko kovo 8-ąją. Pirmąjį jo branduolį sudarė Kukečių seniūnijoje gyvenančios arba dirbusios moterys. Be V. Pikturnienės klube iniciatyvą burtis parodė ir jos dukros Giedrė Navikienė, Rima Daujotienė, taip pat Roma Kareivienė, Julija Rutkauskienė, Meilutė Masalskienė, Genutė Penikienė (dabar Ačienė), Virginija Norkienė, Gitana Slavinskienė, Julija Valčiukienė, Vlada Andrulienė, Regina Ulienė, Danutė Risovienė.
Klubo steigimo iniciatorės siekia skatinti moteris sveikam gyvenimo būdui, savo grožiui ir sveikatos puoselėjimui, tarpusavio bendravimui, pagal galimybes organizuoti labdaringą veiklą, tobulėti, organizuoti susitikimus su įvairių profesijų žmonėmis.
Garsas apie klubą „Aš – Moteris“ sklido ir po kitas seniūnijas. Dabar klubo veikloje dalyvauja 24 moterys ne tik iš Kukečių, bet ir Kelmės miesto, jos ir Tytuvėnų apylinkių seniūnijų.
Sutikite, rajone ir gal Lietuvoje yra nedaug klubų, kitų organizacijų, kurios jungtų kelių seniūnijų gyventojus.
Šio klubo unikalumą bei netradiciškumą liudija ir toks faktas, jog jis yra neformalus, t.y. neregistruotas Registrų centre, neturintis oficialių įstatų, valdymo struktūros, kaip daugeliui organizacijų dabar madinga, nedalyvauja projektinėje veikloje.
– Jei taptume oficialia organizacija, atsirastų ir biurokratinio darbo. Jei rašytume projektus, turėtume užsiimti ne tuo, kas patinka, bet ir vykdyti tam tikrus įsipareigojimus. Mes norime būti laisvos, užsiimti tuo, ko norime,– sako V. Pikturnienė.
Moterys nemoka ir nario mokesčio. Per penkiolika gyvavimo metų įvyko 276 renginiai. Klubo narės draugiškai sutaria, kas už vieną ar kitą susitikimą, pobūvį, šventę, ekskursiją bus atsakingos. Kai kyla idėja organizuoti renginį ar išvyką, organizatorės parengia scenarijų, sudaro biudžetą, informaciją apie tai išsiuntinėja kolegėms ir visos solidariai, t.y. vienoda pinigų suma prisideda prie renginio.
Daugelį renginių moterys organizuoja su vyrais. Klubo pradininkės džiaugiasi, kad aktyviai į šią veiklą įsijungia ūkininkų Romos ir Vytauto Kareivų iš Kukečių, Irenos ir Stasio Sabaliauskų iš Mockaičių, Onutės ir Eduardo Remeikių, Raimondos ir Edmundo Baracevičių iš Šaltenių šeimos. Klubo veikloje dalyvauja ir verslininkai, jau minėtoji G. Slavinskienė, kurią dažnai į renginius lydi vyras Mindaugas. Ši šeima Kukečiuose turi sodybą „Draugų slėnis“. Tačiau moterys iš šių šeimų veiklai papildomos paramos neprašo.
Klubo narės susitiko su tuomet gyvavusiu Junkilų moterų klubu „Kaimynkos“, Nijole Meilutiene – Tauragės moters užimtumo ir informacijos centro direktore, režisieriumi ir rašytoju Broniumi Bušma, aktoriais Violeta Mičiuliene bei Juozu Žibūda, mūsų rajono Visuomenės sveikatos direktore Lina Nekraše, astrominerologe Violeta Skinderiene, Lietuvos sporto politine bei visuomenės veikėja Juoana Bertaškiene, žolininke Jadvyga Balvočiute, psichologe Virginija Servutiene, rašytoju Nerijumi Laurinavičiumi, įvairių sričių gydytojais, geros valios ambasadore Kelmėje Zita Mačijauskiene. Susitiko ir su Tytuvėnuose klebonu dirbusiu Rimantu Žaromskiu, kuris buvo ir V. Pikturnienės bendramokslis medicinos mokykloje.
Moterys dalyvavo juoko, Songo garsų terapijoje, jogos užsiėmimuose, lankė sveikos mitybos kursus.
Pirmą humanitarinę akciją klubo „Aš – Moteris“ narės suorganizavo 2010 m. liepos 12-ąją, kai aplankė daugiavaikę šeimą. Taip pat moterys ne kartą lankėsi tuometiniuose Vijurkų vaikų globos, Šiaulių vaikų, Liolių socialinės globos namuose, aplankyta ir suteikta pagalba šeimai nukentėjusiai nuo gaisro. Jau aplankyti vaikai, gyvenantys bendruomeniniuose namuose Naudvaryje. Moterys neužmiršta onkologinių ligonių, bendrauja su organizacija, besirūpinančia beglobiais gyvūnais ir t.t.
Populiarios Trijų karalių, Kalėdų, Velykų, Joninių, Žolinės, Vasaros palydėtuvių, Gandrų išlydėjimo, Senųjų metų palydų, Mykolinių, Užgavėnių ir kitos šventės.
Populiarios ir kelionės. Pirmoji išvyka buvo į Vaiguvą, kur Pijus Stulginskis savo lėšomis pastatė bažnyčią. Vėliau kelionių maršrutai nusitiesė po visą Lietuvą: Šiaulius, Trakus, Anykščius, Šakius, Kėdainius, Telšius, Šilutės kraštą, Joniškį, Radviliškį, Plungę ir t.t. Aplankyta Latvija. Kai kurios moterys su šeimomis poilsiavo Turkijoje.
Jubiliejinėje šventėje moterys pagal tradiciją pagerbė Metų moterį. Šiemet ši nominacija atiteko aktyviai meno mėgėjai, įvairių kolektyvų vadovei Genutei Ačienei. Ilgai tą dieną sukosi poros, moterys dalinosi prisiminimais, o renginys baigėsi šventiniu fejerverku.
V. Liubino nuotraukos