Papuolus į „Siūlų voratinklį“

Sofija BLAŽIENĖ
Alma Meškienė, Šaukėnų kultūros ir amatų centro tradicinių amatų koordinatorė susirūpinusi, – tęsiasi numatytų darbų maratonas. Vasaros pradžia intensyvi. Birželio antrą dieną vyko kraštiečių rankdarbių parodos „Iš kartos į kartą“ aptarimas ir jau tradiciniu tapęs renginys „Siūlų voratinklis“, skirtas Pasaulinei mezgimo viešumoje dienai paminėti.
Šaukėnų kultūros ir amatų centre 2016 metų sausio 15 dienos popietė – „Atgaivinta mezgimo tradicija“ laikoma „Mezgu rezgu“ būrelio įkūrimo data. Tik pradėjusi dirbti įstaigoje, Alma subūrė moteris, mėgstančias megzti, nerti. Būrelio vadovė – tautodailininkė. Ji ne tik pati jau 40 metų dalyvauja Šiaulių apskrities tautodailininkų draugijos veikloje, Etninės kultūros draugijos parodose, renginiuose, konkursuose, rajono ir regiono vykdomuose renginiuose, bet ir skatina į šią veiklą įsijungti kuo daugiau būrelio narių. Būrelio veikla – puiki galimybė parodyti savo gebėjimus, juos tobulinti, mokytis vieniems iš kitų ir pasidžiaugti savo laimėjimais, turiningai praleisti laiką bendraminčių ratelyje. Jau pirmais susibūrimo metais moterys primezgė vilnonių kojinaičių ankstukams ir perdavė Kauno klinikoms. 2017m. skelbtame respublikiniame riešinių konkurse „Mūsų Lietuva“, skirtame Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo 100-mečiui, Alma Meškienė ir Zita Nagevičienė tapo laureatėmis. Dalyvauta akcijoje ir kartu su būrelio moterimis numegzta 100 trispalvių kojinaičių jubiliejinių metų naujagimiams. 2018 m. Respublikiniame juostų audimo konkurse „Juosta mano Lietuvai“ penkios moterys apdovanotos diplomais. Šešios „Mezgu rezgu“ būrelio moterys tais metais dalyvavo III-ojoje Respublikinėje taikomosios tautodailės parodoje – konkurse „Iš Džiugo sakmių“ Biržuvėnų dvare. Telšių rajono rengėjų išleistame kataloge įamžinti visų dalyvių (vadovės Almos Meškienės, Elenos Juškienės, Zitos Nagevičienės, Sigitos Gudaitytės Morkūnienės, Aurelijos Uosės, Elenos Burdulienės) vardai ir konkursui pateikti darbai. Į kitą „Iš Džiugo sakmių“ konkursą Telšiuose pristatyta jau dešimties būrelio narių darbai. Kartu trečiadieniais praleistas laikas neprailgsta ir virsta gražiais darbais. Alma konsultuoja, kuria, dirba, ruošia parodas vietoje ir kilnojamąsias, dalyvauja renginiuose ar pati juos rengia dažną savaitgalį. Net pandemijos ir karantino metu būrelio veikla nenutrūko, parodos, patirtis ir mokymai vyko virtualioje erdvėje ar su leistinu tuo metu dalyvių skaičiumi. Susikūrus būreliui, jame buvo 16 narių, greitai skaičius išaugo iki 30. Tautodailininkių buvo tik dvi – Alma Meškienė ir jos dukra Aurelija Stankevičiūtė – Uosė. Būrelio vadovė skatina moteris nenuilstamai dirbti, siekiant meistriškumo, sekant tradicija, kuriant ir nuolatos mokantis. Jau dešimčiai būrelio narių yra suteiktas garbingas tautodailininkių vardas. Yra „Mezgu rezgu“ būrelyje narių, kurios dėl sveikatos ar kitų priežasčių visai nebemezga, bet pagal galimybes dalyvauja jo veikloje, lanko parodas, užsuka užsiėmimų metu, kad pabendrautų.
Alma kalbėjo, kad Šaukėnų kultūros ir amatų centre nuo gegužės 4 d. galėjome džiaugtis rankdarbių paroda „Iš kartos į kartą“. Čia demonstruojami ne tik mezginiai ar nėriniai, austos, rištos juostos, siuviniai, tekstilė, drožiniai ir kiti rankdarbiai… „Norėjom parodyti, kad mūsų kraštas turtingas nagingais žmonėmis, tęsiančiais tradicijas ir kuriančiais dabar. Kaip įrodymas joje dalyvauja kelios kartos – dukros, mamos, močiutės, tetos. Yra 47 autoriai, 630 eksponatų, ir čia dar ne visų, norinčių dalyvauti, darbeliai. Tai tikrai didelis džiaugsmas, kartu ir pasididžiavimas, kad mūsuose išsaugoti senosios kartos rankdarbiai ir tęsiama tradicija. Demonstruodami savo darbus, stengiamės parodyti, ką sugebame“,– sako A. Meškienė.
Tokia ir Almos šeima – močiutės, tetos, mamos, jos pačios, dukros darbai parodos ekspozicijoje. Danutės Danylienės subtilūs kelių kartų audiniai, nėriniai, Zitos Lisenkovos audiniai, nėriniai, mezginiai, vyro drožiniai, močiutės, sesers, ir dukters darbai. Dukra Ingrida pristatė personalinę parodą, pradinuko sūnaus austas juosteles. Čia – Elenos Juškienės, jos dukros Jūratės Gotautienės, sesers Anicetos Kadkauskienės, pusseserės Lilijos Simonavičiūtės darbai… Tikrai gausus kraštiečių, kuriančių grožį būrys ir kiekvienam iš jų tądien, buvo padėkota, kiekvienas apkabintas, įteikti padėkos raštai, gėlės, tvyrojo pakili nuotaika.
Dalyvavusi šventėje Lietuvos Tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė Laima Kelmelienė pasidžiaugė prasmingu renginiu, būrelio veikla, vadovės aktyviu dalyvavimu tautodailės parodose, būrelio narių motyvavimu, linkėdama sėkmės dovanojo Tautodailės draugijos leidžiamų katalogų, knygų pluoštelį ir ryšulį siūlų naujiems darbams. Šiltai apie parodą atsiliepė dailininkė menotyrininkė Michalina Adomavičienė. Ji kalbėjo, kad civilizacija, globalizacija, gausi informacija kasdien vis labiau veržiasi į mūsų gyvenimą. Labai sunku išsaugoti pamatines vertybes, o kartu išlikti savitam, kūrybingam. Menotyrininkė patarė: nors ir internetinėje erdvėje ar lankydamiesi kitose šalyse matote visokių naujovių, naujų technologijų – mokykitės, bet nepamirškit ir savo šaknų ir tuo labiau nemanykit, kad esate prastesni, nes daugeliu atveju pranokstate kitus.
Kelmės rajono vicemeras Kęstutis Bilius dar kartą pasidžiaugė paroda, kuri gausa ir estetiniu vaizdu prilygsta didelių miestų šventiniam renginiui. Mintimis jį grąžino į vaikystę, priminė mamos mezginius, jaukiai šildžiusius ne tik sąnarius, bet ir širdį. Patikino, kad būrelio vadovė Alma Meškienė yra savo mamos, mokytojos kraštotyrininkės, muziejininkės, Bugailiškio premijos laureatės, savanorės, Kelmės rajono garbės pilietės šviesios atminties Elenos Burdulienės graži tąsa. Šaukėnų seniūnijos seniūnas Algimantas Šukys dėkojo būrelio vadovei Almai už aktyvią veiklą, sveikino su pasiekimais, džiaugėsi nagingais savo krašto žmonėmis, linkėdamas sveikatos ir sėkmės. Būrelio narė tautodailininkė Aldona Bacevičienė sukūrė eilėraštį: „Iš gijų plonyčių tinklelį rezgu, / Ratelį vis suka, vis neša/ Voriukai greituoliai/ O mes nėrėjėlės,/ Ar nesam į juos kiek panašios? Ir mūsų piršteliai ratilį seka, /Žvilgsnis akis skaičiuoja, / Džiaugsmas užpildo kuriančią sielą,/ Ramybę, svajas dovanoja./ Staltiesė bus – svečius pavaišinsim,/ Formų, spalvų, derinių įvairiausių /Mūs mylimiems dovanosim./Menas – ir piešti, lipdyti ir drožti, /Kas tik gražu, kelia dvasią./Mūza telanko kiekvieną iš mūsų,/Kasdienybėje džiaugsmą atraskim“. Būrelio vadovė Alma Meškienė pakvietė visus bendrai nuotraukai prie Šaukėnų kultūros ir amatų centro įėjimo, kur kabojo jos makrame technika surištas šios šventės simbolis – „Siūlų voratinklis“. Nors pagal profesiją Alma Meškienė – fotografė, bet sužavėta rankdarbių magijos Alma „papuolė į voratinklį“, kartu pasiimdama ir gausų būrį bendraminčių. Tradicinių amatų koordinatorei paklūsta ne tik vašelis, virbalai ar adata. Žirklėmis ar peiliuku iš popieriaus sukuria karpinius. Miklių rankų pagalba audžia, veja juostas, iš siūlų, kaspinėlių ar virvelių sukuria apyrankes, papuošalus, interjero ar eksterjero detales… Jos sukurti lankai puošia erdves ir sceną, kur, tęsiantis šventei, visus pasitiko Luokės KC Upynos filialo saviveiklininkai. Dalyvius džiugino Vilijos Jocienės vadovaujamas vaidintojų būrys, parodęs Untulio pjesę žemaičių tarme „Nosis ir apgamas“. Romantiškų dainų puokštę dovanojo to paties filialo vokalinis ansamblis (vadovė – Margarita Vainutienė). Visus sužavėjo jau parodos pristatyme šeimyninio dueto atliekama Lauryno Vainučio daina „Negaliu aš pamiršt“. O prie arbatos puodelių dalyviai kalbėjo, kad tos šventės ilgai negalės pamiršti. Pirmą kartą Šaukėnuose buvo Naisių mezgėjų būrelis. Jos atvyko padėkoti vadovei, kad Alma sutiko papuošti jų birželio 10 d. vyksiančios šventės, skirtos Pasaulinei mezgimo dienai, lauko erdves ir prisidėti kartu su grupe „Mezgu rezgu“ būrelio moterų prie kvadratėlių mezgimo rekordo.
Būrelio vadovei nėra kada ilsėtis. Atvykus į Naisius skubama pakabinti lankus – pagrindinį erdvės dekorą. Vieta nurodyta beržų ir liepų paunksmėje. Almai talkina rankdarbių būrelio jaunimas. Skelbiama šventės programa. Pagrindinis renginio objektas – žirgas, mat sumanyta jį padengti iš siūlų likučių numegztais kvadratėliais. Numatytas laikas greitai bėgo: pažintiniai pasakojimai, poezija, žaidimai, edukacijos, savo rankų darbo rūbų demonstravimas, koncertinė programa… Visuose renginio dalyse dalyvavo ir Šaukėnų kultūros ir amatų centro „Mezgu rezgu“ būrelio narės. Joms puikiai sekėsi. Pažiūrėję į kitus ir save parodę, grįžome gera nuotaika. O kaip smagu buvo vakare, kai per LRT televizijos, „Panoramą“ matėm vadovės sukurtus lankus, kalbinamas būrelio moteris ir girdėjom Sigitos tariamus žodžius: „Mus subūrė Alma, mes – iš Šaukėnų, Kelmės rajono“.
Ačiū, Alma, kad pakliuvusi pati į siūlų magiją nepalieki ir mūsų nuošalyje! Nersim, megsim, rišim, ausim, siūsim ir siuvinėsim, puošimės ir puošime kitus, kartu garsinsim mūsų kraštą ir Lietuvą.