Prezidento G. Nausėdos vizitas Kelmėje
– Laba diena Prezidente, – kreipėsi į iš automobilio Kelmėje, Dariaus ir Girėno gatvėje išlipusį Lietuvos vadovą Gitaną Nausėdą mūsų rajono meras Ildefonsas Petkevičius.
– Sveikas, mere. O, koks įdegęs! – sveikinimu į sveikinimą atsakė Prezidentas.
– Ką tik grįžau iš Tenerifės,– šypsodamasis I. Petkevičius atsakė šalies vadovui.
Tokiu neformaliu draugišku dialogu prasidėjo Lietuvos Prezidento G. Nausėdos vizitas Kelmėje, trukęs aštuonias valandas.
Pirmiausia G. Nausėda padėjo gėles prie Šaulių sąjungos kūrėjo Vlado Pūtvio-Putvinskio paminklo ir atminimo lentos, kurioje įmažintas šio šviesuolio tėvo Rapolo Putvinskio, 1863–1864 m. sukilimo dalyvio, atminimas. Po to Prezidentas trumpai pabendravo su Šaukėnų Vlado Pūtvio-Putvinskio gimnazijos jaunaisiais šauliais, pasidomėjo, kodėl ši ugdymo įstaiga pavadinta minėto Lietuvos šviesuolio vardu ir t.t.
Po šios ceremonijos prasidėjo G. Nausėdos darbiniai susitikimai. Pirmiausia šalies vadovas su patarėjais (prezidentą šiame vizite lydėjo 40 žmonių komanda – aut. pastaba) mūsų rajono savivaldybės administracijos salėje bendravo su rajono vadovais, Savivaldybės administracijos skyrių vedėjais. Po šio pokalbio G. Nausėda savo įspūdžiais pasidalino su žiniasklaidos atstovais. Po pietų „Kelmynės“ kavinėje-restorane šalies vadovas su grupe patarėjų J. Graičiūno gimnazijoje dalyvavo pilietiškumo pamokoje, į kurią buvo pakviesti visų rajono gimnazijų moksleiviai, mokytojai.
Kadangi vizitas vyko Psichikos sveikatos dienos išvakarėse, šalies vadovas Visuomenės sveikatos biure dalyvavo surengtoje diskusijoje, kurios dalyviai kalbėjo apie psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevenciją ir pagalbos galimybes mūsų rajono gyventojams.
G. Nausėda darbo dieną baigė Kelmės profesiniame rengimo centre, kur davė išskirtinį interviu mūsų rajono žiniasklaidos priemonių atstovams ir komunikacijos specialistams, vėliau susitiko su gyventojais.
Kartu su G. Nausėda atvyko ir jo žmona, pirmoji šalies ponia, Diana. Jai buvo pasiūlyta atskira dienotvarkė. Pirmoji Lietuvos ponia apžiūrėjo Kelmę, susitiko su Samariečių bendrijos mūsų rajono skyriaus aktyvistais, lankėsi Budraičių bendruomenėje.
Su savivaldybės atstovais – apie rajoną ir savivaldos aktualijas
Diskusija savivaldybėje buvo uždara, o žurnalistams buvo suteiktos protokolinės minutės filmavimui ir fotografavimui. Tačiau po šio susitikimo G. Nausėda atvirai papasakojo apie tai, ką kalbėjo su mūsų rajono meru I. Petkevičiumi ir kitais savivaldybės pareigūnais. Informaciją apie šį pokalbį išplatino ir Prezidentūros Komunikacijos skyrius.
G. Nausėda sakė, jog su Savivaldybės atstovais aptarė vykdomas sveikatos apsaugos ir švietimo reformas, pasidžiaugė, kad Savivaldybė stengiasi, jog Kelmėje išliktų kuo daugiau medikų teikiamų paslaugų, neforsuojamas ir gimnazijų uždarymas.
Šalies vadovas sakė, jog pasiteisino jo iniciatyva pakeistas konstitucinis Fiskalinės sutarties įstatymas, palengvinęs savivaldybėms skolinimosi galimybes. Dėl šių pakeitimų mūsų Savivaldybė galėjo pasiskolinti 3,5 mln. eurų ir pradėti Kelmės miesto valymo įrengimų modernizavimą. Jei nebūtų palengvintos skolinimosi galimybės, valymo įrengimų modernizavimo projektas būtų žlugęs.
Prezidentas labai akcentavo kelių būklę ir teigė, jog investicijoms į juos reikia dar daugiau lėšų. Pasak G. Nausėdos, kelių apkrovimas dar labiau padidės dėl vykdomų minėtų reformų, nes atsiranda žmonių pavėžėjimo į gydymo įstaigas paslauga, taip pat saugūs keliai būtini ir mokinių kelionėms į mokyklas.
Žurnalistai Prezidento teiravosi ir apie prasidėjusį karą Izraelyje, mūsų tautiečių parvykimo į Lietuvą galimybes.
– Konfliktas Izraelyje vyksta jau trečią dieną. Tačiau už mūsų piliečių saugumą atsakingos institucijos dar kalba, ką daryti ir toliau kalbų nepažengė,– griežtoku tonu pasakė G. Nausėda.
Pilietiškumo pamoka
J. Graičiūno gimnazijoje vyko pilietiškumo pamoka, kurios tema „Pilietiškumas: praeities – dabarties – ateities tiltas“. Šioje pamokoje dalyvavo visų šešių rajone veikiančių gimnazijų atstovai. Scenoje su Prezidentu ir gimnazijos direktoriumi Rimu Bielskiu buvo ir septyni mokiniai, atstovavę rajono gimnazijas.
Gimnazistai Prezidento klausė, kodėl jis ėmėsi iniciatyvos išleisti leidinį, kuriame patalpinti visi Jono Basanavičiaus redaguoto „Aušros“ mėnraščio numeriai. Šalies vadovas prisipažino, kad yra knygų, kitų leidinių kolekcionavimo entuziastas. Pasak jo, „Aušra“ suvaidino labai svarbų vaidmenį tautiniame atgimime, lietuvių kalbos išsaugojime. Šis mėnraštis labai daug dėmesio skyrė lietuvybės puoselėjimui. Ta proga pastebėsime, kad G. Nausėdos pasisakymuose labai dažnai akcentuojamas patriotiškumas, tautiškumas. Neatsitiktinai jis, dar dirbdamas banke, vienuose rinkimuose į Seimą kandidatavo Tautininkų sąjungos sąraše.
Diskusijoje gimnazistai ir Prezidentas pasidalino mintimis, kuo skiriasi pilietiškumas ir patriotiškumas. Moksleiviai daugiausia akcentavo, kad pilietiškumas reiškia aktyvų dalyvavimą mokyklos, bendruomenės, valstybės gyvenime, įvairių organizacijų veikloje, o patriotiškumas – meilė, ištikimybė savo tautai, pagarba jos tradicijoms.
– Kai kada pamąstau, ar dabar, kai gyvename gerokai patogesnėje aplinkoje nei prieš tris dešimtmečius, likome tokie pat patriotiški? Mano kartos krepšininkai Arvydas Sabonis, Rimas Kurtinaitis, Šarūnas Marčiulionis, Artūras Karnišovas ir kiti po alinančių sezonų net ir traumuoti atvykdavo į rinktinę ir gindavo Lietuvos garbę. Kaip jums atrodo, ar dabar visi geriausi mūsų krepšininkai taip aukojasi? – samprotavo G. Nausėda.
Mokiniai, o pirmiausia J. Graičiūno gimnazijos atstovai, kalbėjo apie savos mokyklos iškilius žmones. Jų nuomone ir pilietiškumo, ir patriotizmo pavyzdžiu gali būti tarpukaryje Kelmėje gyvenęs, protestantų kunigas Konstantinas Kurnatauskas, kuris čia įkūrė Švietimo draugiją, progimnaziją, kuriai ir vadovavo, profesoriavo Kauno Vytauto Didžiojo universitete. Buvo prisimintas ir 1953 m. tuometinę miesto vidurinę aukso medaliu baigęs Icchokas Meras, beje, dirbęs ir mūsų laikraščio redakcijoje. Gimnazistai priminė, kad I. Meras buvo žydas ir Antrojo pasaulinio karo metais jo gyvybę išgelbėjo Kelmės gyventojai, lietuviai. Pastarieji, taip pat yra pilietiškumo pavyzdys. O I. Meras, 1972 m. emigravęs į Izraelį ir toliau kūrė lietuvių kalba, kalbėjo kelmiškių tarme, o jo žodžiai „Kelmė yra mano Jeruzalė“ iki šiol išliko chrestomatiniais.
G. Nausėdos teigimu, Kelmės kraštas iš kitų regionų išsiskiria tuo, kad čia ir pilietiškumui, ir patriotizmui didelę įtaką turėjo Šaulių sąjungos kūrėjo V. Pūtvio-Putvinskio veikla, jo idėjos. Šalies vadovas džiaugėsi, kad šaulių idėjos ir šiandien Kelmės žemėje yra gyvos, puoselėjamos, vertinamos.
– Pilietiškumo ir patriotiškumo nuostatų formavimuisi labai didelę reikšmę turi šeima, bet šalia jos yra dar mokykla, aplinka. Natūralu, kad mes norime materialinės gerovės. Tačiau klestinčią valstybę sukursime tik tada, jei ją statysime ant idealizmo pamatų,– pilietiškumo pamokos pabaigoje sakė Lietuvos vadovas.
Psichoaktyvios medžiagos – gyvenimo skaudulys
Jau anksčiau minėtoje diskusijoje Visuomenės sveikatos biure (VSB) daug kalbėta apie psichoaktyvių medžiagų, t.y. narkotikų, elektroninių cigarečių, kitų kvaišalų vartojimo plitimą. Ši diskusija irgi buvo uždara, tačiau apie ją Prezidentas ir jos dalyviai vėliau kalbėjo atvirai. G. Nausėda pripažino, kad jis ir pats yra kaltas, jog per vėlai reagavo į šį nūdienos skaudulį, nes šaukti SOS reikėjo gerokai anksčiau.
Minėtos diskusijos pradžioje VSB direktorė Lina Nekrašė pateikė išsamų, profesionalų šios aktualijos pristatymą. Jame pateikė duomenis apie psichikos ir elgesio sutrikimus dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, lygino savižudybių dažnį Lietuvoje ir mūsų rajone, akcentavo, jog šią problemą galima spręsti per asmens ir visuomenės sveikatos priežiūrą, socialinę paramą ir atitinkamas nevyriausybinių organizacijų paslaugas.
Prezidentūros išplatintame pranešime apie šią diskusiją rašoma: „Šalies vadovas akcentavo, kad priklausomybės nuo alkoholio ir narkotikų – labai aktuali Lietuvos visuomenės problema, kelianti didelę socialinę ir ekonominę žalą šiandien ir rizikų mūsų ateičiai. Pasak Prezidento, beveik visose savivaldybėse priklausomybių ligos keliamos kaip didelė problema.
Susitikime šalies vadovas aptarė, ko dar trūksta telkiant pastangas užtikrinti priklausomybių gydymą ir prevenciją. Ypatingo dėmesio reikalauja labai prasta situacija dėl vaikų ir jaunimo psichiatrų trūkumo bei jų teikiamų svarbių paslaugų labai prasto prieinamumo mūsų šalyje. Taip pat susitikime buvo aptariama, ko reikia, kad narkotikų vartojimas būtų užkardytas. Susitikimo dalyviai akcentavo ir „kietąsias“ priemones, skirtas psichotropinių priemonių prieinamumui mažinti.
Kelmės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Lina Nekrašė sveikatos įstaigų reformos kontekste pažymėjo, kad nors prevencijos efektyvumas neabejotinas, tačiau valstybės skiriamas finansavimas visuomenės sveikatos biurams nėra tinkamas ir adekvatus pagal esančias problemas ir visuomenės sveikatos iššūkius Lietuvoje.
Susitikime dalyvavęs sodybos Padubysio kaime priklausomybių turintiems asmenims savininkas Žanas Talandis atkreipė dėmesį, kad panašios kaip jo priklausomybių reabilitacijos iniciatyvos galėtų padėti daug daugiau žmonių, jei vietos ir nacionalinės valdžios lygmenimis atsirastų jų veiklai palankesnės sąlygos. Susitikime buvo aptartos ir galimos „kietosios“ priemonės, skirtos psichotropinių priemonių prieinamumui mažinti.“
Ir kvaišalai – grėsmė nacionaliniam saugumui
Prezidento G. Nausėdos ir pirmosios ponios Dianos vizitas baigėsi Kelmės profesinio rengimo centro salėje susitikimu su bendruomene, kurį vedė meras I. Petkevičius. Šalies vadovas kalbą pradėjo nuo užsienio politikos, kurioje kalbėjo apie prasidėjusį karą Izraelyje, apie Rusijos agresiją Ukrainoje. Pasak G. Nausėdos, Lietuva turi tvirtą poziciją dėl Ukrainos narystės NATO. Ji buvo išdėstyta ir NATO viršūnių susitikime, kuris vyko šių metų liepos mėnesį Vilniuje.
– Anksčiau buvo kalbama, ar Ukraina gali būti NATO nare. Dabar kalbama, kada Ukraina bus Aljanso nare,– kalbėjo šalies vadovas. – Nereikia plačiau aiškinti, kad Putino planai yra gerokai didesni nei Ukrainos užkariavimas. Šios mūsų kaimyninės valstybės šulai įsmeigę žvilgsnį ir į Baltijos šalis.
Tačiau G. Nausėda atkreipė dėmesį, kad nacionalinis saugumas, tai ne tik efektyvi Lietuvos užsienio politika. Jis apima ir vidaus politiką, nes nuo jos rezultatyvumo priklauso žmonių pasitikėjimas savo valstybe.
– Pažvelkime dar plačiau. Šiandien Visuomenės sveikatos biure diskutavome apie narkotikų, elektroninių cigarečių, kitų psichoaktyvių medžiagų labai sparčiai plintantį vartojimą. Visa tai irgi grėsmė nacionaliniam saugumui. Šiandien jau neužtenka tik minkštųjų priemonių, t.y. profilaktikos, visuomenės švietimo, bet reikia ir griežtesnių baudžiamųjų priemonių. Jas gali įteisinti Seimas. Tačiau, tai padaryti nėra lengva, kai valdančiojoje koalicijoje yra politinė jėga (Laisvės partija – aut. pastaba), teigianti, kad visą tai yra gėris,– kalbėjo G. Nausėda.
Po to jis apžvelgė, kaip vykdomos reformos švietimo ir sveikatos apsaugos srityse, ekonomikos gaivinimą ir t.t.
Marijus Čekavičius iš Kražių seniūnijos ragino priimti Naujakurystės įstatymą, kuris suteiktų galimybę kaime kurtis naujoms šeimoms. Tačiau po susitikimo „Bičiulio“ žurnalisto kalbinti Prezidento patarėjai sakė, jog nelabai suprantą, koks turėtų būti šis įstatymas, nes ir taip yra įvairių programų, skirtų naujiems ūkininkams.
Bronius Paliulis iš Kukečių sakė, kad mūsų rajone ir toliau mažės jaunų žmonių, nes paskolos būstui įsigyti teikiamos su nežmoniškai dideliais procentais. G. Nausėda atsakė, kad šiuo metu visos paskolos visame pasaulyje yra su didelėmis palūkanomis bei priminė, jog gyvename nebe planinėje, o rinkos ekonomikoje.
Prezidento patarėja Irena Segelovičienė kalbėjo, jog Prezidentūra inicijuoja teisės aktų pataisas, kad žmonės transporto lengvatomis galėtų naudotis ne nuo 70-ties metų, o išėję į pensiją.
Jadvyga Mickienė iš Petrališkės bei dar ne vienas rajono gyventojas kalbėjo, kad pensijos, darbo užmokestis didėja mažiau nei infliacija. G. Nausėda su tuo sutiko, bet pridūrė, kad kitais metais senatvės pensijos vidutiniškai didės 12 proc., o infliacija tikrai tokiais tempais neaugs.
D. Nausėdienė pasidalino įspūdžiais iš susitikimų su bendruomenėmis ir džiaugėsi, kad Kelmės miestas meno kūrinių dėka tapo išskirtiniu Lietuvoje.
Vizito užkulisiai
Jau ir respublikinė žiniasklaida rašė bei rodė apie kai kuriuos nesusipratimus G. Nausėdos vizito išvakarėse. Seimo narys, mūsų kraštietis Kęstutis Masiulis šio vizito išvakarėse veidaknygėje paskelbė komentarą apie tai, kad dėl pilietiškumo pamokos, vyksiančios J. Graičiūno gimnazijoje, iš jos direktoriaus reikalaujama, kad būtų pateikti tuo metu mokyklos pastate būsiančių suaugusiųjų žmonių vardai, pavardės, asmens kodai. Pasak politiko, taip pažeidžiami teisės aktai, reglamentuojantys asmens duomenų apsaugą. Tai tiesa, nes tokius duomenis turėjome pateikti ir mes, „Bičiulio“ redakcijos darbuotojai, dalyvavę minėtame renginyje. Tačiau Prezidento patarėjas Ridas Jasiulionis tai paneigė. Šiuo metu aiškėja, kad tai galėjo būti prašymas iš Vadovybės apsaugos tarnybos, kuri rūpinosi G. Nausėdos apsauga vizito metu. Ši tarnyba iki šiol jokio komentaro nepateikė. Beje, teko dalyvauti ne viename renginyje, kai mūsų rajone lankėsi šalies pirmieji asmenys, tačiau tokių absurdiškų situacijų nebuvo.
Su tam tikrais nepatogumais susidūrėme ir mes „Bičiulio“ redakcijos darbuotojai. Visas G. Nausėdos vizito detales derino savivaldybės administracijos direktorė Danutė Laivienė. Šių eilučių autorius direktorės prašė, kad būtų pateikta šalies vadovo vizito darbotvarkė. Administracijos vadovė ir kiti jos darbuotojai sakė, kad yra gautas nurodymas dėl saugumo sumetimų šios informacijos plačiau neviešinti. Vizito metu jau minėto R, Jasiulionio paklausėme, ar mūsų savivaldybė gavo tokį Prezidentūros pageidavimą? R. Jasiulionis tai kategoriškai paneigė ir pasakė, jog pati Prezidentūra dar likus kelioms dienoms iki G. Nausėdos vizito Kelmėje savo svetainėje paskelbė šalies vadovo darbotvarkę.
Kam tas žydas čia atvažiavo ???