„Tytuvos“ šventė „Sugrįžo vaikai į gimtą kraštą“

Bronislava BUCHIENĖ
Tradiciškai pirmąjį birželio savaitgalį Tytuvėnai švenčia. Šiemet šventinis tridienis pavadintas „Sugrįžo vaikai į gimtą kraštą“.
Penktadienio vakarą bažnyčios arkadinėje galerijoje įvyko pirmasis renginys – Tytuvėnų krašto žmonių darbų parodos „Mano namai – Tytuvėnai“ atidarymas. Stenduose eksponuojamose nuotraukose atsispindėjo įvairiausi tytuvėniškių kūrybiniai pomėgiai: kirpėjų Jūratės Buivydienės ir Vilmos Daugelienės sukurtos šukuosenos, Jurgitos Baranauskienės manikiūro pavyzdžiai, Editos Dimskienės sugalvoti papuošalai, Tado Kasparo landšafto kūrimo darbai, Sandros Sukackienės nėriniai, Dalios Pranaitienės siūti tautiniai kostiumai ir jos konditerijos šedevrai, konditerių, gražiausių ir skaniausių tortų kepėjų, Snieginos Venckūnienės ir Vitalijos Laurutytės, šimtalapių meistrės Nemiros Sutkienės bei kulinarės Linos Vaičiulienės gaminiai, florisčių Reginos Vaičiūnienės ir Irenos Važinskienės kompozicijos, Evos Zakaraitės gyvenimo šokyje akimirkos, Gabijos Volbekaitės, Evaldo Gajausko, Danielės Buivydaitės tapyba ir grafika, Jurgitos Balčiūnaitės ir Irmanto Kielos kūrybiniai ieškojimai. Arkados buvo papuoštos Kelmės profesinio rengimo centro Tytuvėnų skyriaus floristų kompozicijomis. Pristatytas gausus būrys fotografų. Tytuvėnus, jų apylinkes, Lietuvą fotografuoja tytuvėniškiai Česlovas Gudauskas, Vytautas Šimkūnas, Sonata Starkutienė, Inga Baltrušaitienė, Vaida Blistrubytė, Arentas Bagdonavičius, Bronislava Buchienė. Tytuvėniškiai išvydo ir jau Anapilin iškeliavusio, kažkada Tytuvėnuose garsėjusio kūrėjo Vaclovo Venckaus darbą.
Parodos atidarymo koncerte gyvai savo eiles skaitė fotografas ir poetas Vytautas Šimkūnas, dainavo ir grojo buvusios Tytuvėnų gimnazijos mokinės Dovilė Raugalaitė su bičiule Lukrecija Kalinauskaite iš Kauno J. Gruodžio konservatorijos bei iš Šiaulių grįžusi Ramunė Duobienė. Arkadose savo kūrinius baroko tema pristatė siuvėjos ir kostiumų dizainerės sesės Jurgita ir Virginija Balčiūnaitės. Parodos pristatymo vakarą vedė savo kūryba ne tik Tytuvėnus garsinanti režisierė Andrėja Gričiutė.
„Tytuva‘23“ tęsėsi visą šeštadienį. Pirmasis šventės programoje – pažintinis žygis dviračiais Tytuvėnai–Šiluva–Tytuvėnai. Dviratininkai, susirinkę iš visos Lietuvos, nuvažiavo apie 30 km per keturis miškus, dviejų apskričių du rajonus. Juos vedė ir pakeliui pasakojo apie sutinkamus įdomius objektus Piligrimų centro direktorė Sandra Sabaliauskienė. Šiluvoje dviratininkus pasitiko Piligrimų centro vadovė Silvija Čižaitė-Rudokienė. Po jos pasakojimų visi mynė atgal į Tytuvėnus. Grįžę dar stabtelėjo prie koplyčios, išklausė vadovės pasakojimą, ir nuriedėjo į Piligrimų centrą pasistiprinti koše, atsigaivinti ledais.
Po pietų Tytuvėnų ir apylinkių bendruomenės, meno kolektyvai, pavieniai žmonės rinkosi centrinėje aikštėje. Nusidriekė ilga eisenos kolona. Su Šilutės pramogų ir kultūros centro pučiamųjų instrumentų ansambliu „Pamario Brass“ (vad. Gražvydas Raila), su Lietuvos valstybės istorine ir dabartine bei Tytuvėnų vėliavomis eisena nužygiavo link Bridvaišio ežero, kur ir vyko pagrindiniai šventės renginiai.
Koncertą pradėjo „Pamario Brass“. Po jų sveikinimo žodžius tarė Tytuvėnų seniūnas Romas Čerkauskas, LR Seimo narys Antanas Čepononis, Kelmės rajono Garbės pilietis Jonas Jagminas, Kelmės rajono savivaldybės vicemeras Kęstutis Bilius, Kelmės rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja Sonata Venckienė, Tytuvėnų apylinkių seniūnijos seniūnas Valdas Ivanauskas, Tytuvėnų kultūros centro direktoriaus pavaduotoja Ieva Jokubauskaitė.
Vyko vietinių artistų koncertas. Šoko Tytuvėnų kultūros centro šokėjų kolektyvai (vad. Henrika Barkauskienė), prisijungė Kelmės Algirdo Lipeikos menų mokyklos šokėjėliai. Dainavo Tytuvėnų gimnazijos Meno skyriaus atlikėjai: solistas, vaikų choras bei moterų ansamblis, kultūros centro ir skyrių dainininkai: tytuvėniškių duetas ir tercetas, duetas iš Šedbarų Liucija Kelpšienė ir Vilija Vaičienė bei grupė „Zeimeris“. Tuo pačiu metu savo kiemeliuose įsikūrė Tytuvėnų krašto bendruomenės iš miesto bei aplinkinių kaimų. Su atstovais galima buvo pabendrauti, sužinoti vienos ar kitos bendruomenės ypatumus. Tytuvėniškiai vaišino koše, plovu bei kava.
Po muzikos ir šokių žiūrovai plūstelėjo ant Bridvaišio piliakalnio. Tokios žmonių gausos čia seniai nebuvo. Visų laukė premjera: Andrėjos Gričiutės režisuota komedija „Trys mergelės ir Liudvikėlis“. Šventiškas, ryškus, žaismingas spektaklis, kuriame bendram tikslui suburtas puikus Tytuvėnų kultūros centro dramos kolektyvas „Varnakalnis“ (Rita Lukminienė, Dovilė Blovieščė, Vitalija Laurutytė, Marius Pranckus, Marius Strodomskis, Vaclovas Gvozdas, Vytautas Mačiūnas). Įgyvendinti režisierės sumanymus padėjo ir Šedbarų folkloro ansamblis „Parubežė“ (vad. Stasys Butkus) bei choreografė Henrika Barkauskienė. Už sukurtą šventinę, džiaugsmingą nuotaiką Andrėjai dėkojo ne tik žiūrovai, kolegos bei aktoriai, bet ir miesto seniūnas.
Visos šventės metu beržų alėjoje veikė fotografijų paroda „Tytuvėnų veidai“. Po spektaklio vyko žaidimo „Laimingieji skaičiai“ prizų dalybos. Buvo išdalinta per šimtą įvairių rėmėjų dovanų. Didžiausias prizas – paspirtukas – iškeliavo į Kauną.
Vakare koncertavo svečiai iš Liolių, estradinė grupė DARS. Žiūrovų laukė puikiai parinktas repertuaras, profesionalūs atlikėjai, šiltas bendravimas su publika.Prieš diskoteką tytuvėniškius ir svečius džiugino dainininkas Egidijus Sipavičius su grupe. Skambėjo daugeliui pažįstamos, girdėtos dainos iš šio atlikėjo repertuaro.
Šeštadienio koncertus, „Laimingųjų skaičių“ loteriją vedė, šventės svečius pristatinėjo pranešėjas iš Naujosios Akmenės Deividas Jučas.
Sekmadienį, trečiąją šventės „Tytuva‘23“ dieną, Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčioje vyko šv. Mišios. Jų auką klebonas Evaldas Alūza skyrė Tėvams. Vėliau po bažnyčios skliautais nuskambėjo Tytuvėnų gimnazijos atlikėjų koncertas „Už Tave, už mane ir už Juos“. Dainas bei muziką savo tėvams paskyrė visi atlikėjai: nuo pačių mažiausių skyriaus mokinių iki pačių vyriausių dainininkių.
Tradicinė vasaros pradžios šventė „Tytuva‘23“ pasibaigė. Lauksime kitų metų birželio! Na, o kad ši puiki šventė šurmuliuotų net tris dienas, kad nepristigtų prizų bei dovanų, rasta per penkiasdešimt rėmėjų. Tai Kelmės rajono savivaldybė, LR Žemės ūkio ministerija, seniūnijos, akcinės bendrovės, bendruomenės, verslininkai… Ačiū jiems!
Bronislavos Buchienės nuotr.