BIČIULIS

Alvydas GEŠTAUTAS

Keli „Bičiulio“ laikraščio skaitytojai, susipažinę su internete paskelbtais rugsėjo 29 d. vyksiančio rajono tarybos posėdžio projektais, nustebo, kad politikams savivaldybės administracija siūlo didinti komunalinių atliekų surinkimo įkainį. UAB „Kelmės vietinio ūkio“ rašte teigiama, kad nuo 2012 m. surenkamų komunalinių atliekų kiekis sumažėjo 23,1 proc. Todėl siūloma komunalinių atliekų surinkimo vienos tonos mokestį padidinti iki 20 proc., t. y. 52 eurų. Dabar šis įkainis sudaro 43,44 euro. Vadinasi, už vieną toną reikėtų mokėti 8,56 euro daugiau. Per 2016 m. I pusmetį bendrovė patyrė 31413 Eur (be PVM) nuostolį. Nuostoliui įtakos turėjo išaugusios ilgalaikio turto nusidėvėjimo ir amortizacijos sąnaudos, turto perkainojimo sąnaudos, remonto paslaugų kainos padidėjimas, darbo užmokesčio padidėjimas ir kitos veiklos sąnaudos. Be to, siūloma, kad sprendimas įsigaliotų nuo rugsėjo 1 d., t. y. atgaline data.

Kodėl sumažėjo komunalinių atliekų surinkimas? Gal įtakos turi emigracija?

Pasak UAB „Kelmės vietinio ūkio“ direktoriaus Dainiaus Popovo, pagrindinis buitinių atliekų sumažėjimo priežastis – rūšiavimas. Pagal jį Kelmės rajonas yra vienas lyderių Lietuvoje, nes labiausiai pasirengė atliekų rūšiavimui. 2014-2015 m. ši bendrovė gyventojams išdalino 23 tūkst. konteinerių popieriui, stiklui, plastikui ir žaliajai masei. Tad tuo pačiu sumažėjo buitinių atliekų surinkimas. Prieš kelerius metus ši bendrovė išveždavo 10 tūkst. tonų atliekų. Šiemet planuoja išvežti tik 6300 tonų.

– Bet atliekų surinkimo grafikai liko tie patys, mašinos turi kiekvieną savaitę nuvažiuoti tiek pat kilometrų, kaip ir prieš kelerius metus,– „Bičiuliui“ sakė D. Popovas. – Kai kam gal atrodo, kad rečiau važiuojame į Šiaulių rajoną, kur Aukštrakiuose yra atliekų tvarkymo centras. Tačiau ne kelionės į Aukštrakius, o važinėjimas po rajoną sudaro didžiąją kilometražo dalį. Atliekų tvarkymo centre kiekvienas šiukšlių pristatymas mums irgi kainuoja. Turime mokėti už atliekų rūšiavimą per specialų mechanizmą bei Vartų mokestį. Šis sprendimas gyventojams įtakos neturės ir mokestis už atliekų surinkimą nekeičiamas. Skirtumą tarp dabartinio ir būsimo įkainių apmokės savivaldybė iš pinigų, kuriuos surenka už atliekų tvarkymą iš gyventojų. Nesutinku, kad sprendimas veiks atgaline data. Abi datos susijusios su tuo pačiu mėnesiu. Šis mokestis galios tik iki 2017 m. pradžios. Po to gyventojai mokės dvinarį mokestį, kuris priklausys nuo žmonių skaičiaus, gyvenančių bute, name ar dirbančių įmonėje, įstaigoje, arba nuo gyvenamojo ploto ir pan. Tvarką nustatys rajono taryba.

Kadangi tai jautrus klausimas, gal reikėjo aiškinamajame rašte apie tai ir parašyti? D. Popovas sakė, kad atlyginimai didėjo dėl minimalios algos didinimo. O žmonių, dirbančių už tokį atlygį, bendrovėje yra nemažai.

– Aš manau, jei bus priimtas sprendimas, jis veiks atgaline data. O tai neteisėta. Be to, direktorius turėjo pateikti skaičius, kiek kainavo ilgalaikio turto nusidėvėjimo ir amortizacijos išlaidos, kiek jos išaugo darbo užmokesčiui, remontui ir t.t.,– tokia vicemero Izidoriaus Šimkaus nuomonė.

– Kokia turi būti kaina, galėtume sužinoti tik tada, jei vyktų viešieji pirkimai. Savivaldybės įmonė irgi turi būti lygiateisė rinkos dalyvė. D. Popovas elgiasi teisingai. Jis pagalbos ieško savivaldybėje, pas bendrovės steigėją. O savivaldybė duoda įkainių forma kyšį. Tai dar didesnė rezonansinė istorija, nei Eligijaus Masiulio atvejis,– kategoriškas buvo Savivaldybės turto valdymo ir statybos komiteto narys P. Račkauskas. – Tai kartu ir privačių bendrovių diskriminacija. Kiek jos turi įveikti biurokratinių barjerų, kol laimi konkursus! Apie tai valdininkai negalvoja.

Kitas šio komiteto narys Saulius Mockus sakė, jog dar anksčiau politikai aiškinosi Kelmės vietiniame ūkyje situacij,ą ir ji buvo prasta.

– Manau, viskas susitvarkys kitais metais, kai fiziniai ir juridiniai asmenys mokės dvinarį mokestį, t. y. pastoviąją ir kintamąją dalis. Kintamoji priklausys nuo pakeltų konteinerių skaičiaus. Tačiau esu šimtu procentų įsitikinęs, kad gyventojai, įvedus dvinarę mokesčio sistemą, už atliekas mokės daugiau nei dabar,– teigė S. Mockus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
UAB ROSEBA