BIČIULIS

Ona PETRAVIČIENĖ

Baigiantis valstybinės žemės dalyboms, rasti ir gauti leidimą bent laikinai naudotis dar neprivatizuotais sklypais – žemdirbiui yra tiek šansų kaip laimėti loterijoje daug pinigų ar brangų automobilį. Tuo neseniai įsitikino Tytuvėnų apylinkių seniūnijos Aukštiškių kaimo ūkininkas Antanas Puidokas.

Kai 24 ha žemės dirbantis A. Puidokas sužinojo, kad šį rudenį Šedbarų kadastro vietovės teritorijoje, Šukiškių kaime, atsirado du nedideli – 0,69 ir 1,56 ha laisvos valstybinės žemės sklypai, norėdamas gauti leidimus, vyras spalio trečiąją nuvyko į Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Kelmės skyrių. Užėjęs pas sekretorę, ūkininkas pasiteiravo, kiek yra gauta prašymų minėtų sklypų naudojimui. Kai pažiūrėjusi į kompiuterį sekretorė Antanui pasakė, kad kitų prašymų nėra, o jis būsiantis pirmas kandidatas į laisvą valstybinę žemę, A. Puidokas iš karto pateikė tarnybai prašymus ir laimingas grįžo namo. Tačiau ūkininko džiaugsmas truko vos devynetą dienų. Spalio dvyliktąją Antanas gavo Nacionalinės žemės tarnybos prie ŽŪM Kelmės skyriaus vedėjo Arvydo Žukausko spalio 6 d. pasirašytą raštą, kuriame rašoma, kad leidimai naudotis dviem laisvos valstybinės žemės sklypais nebus išduodami, nes 2016 metų rugpjūčio 11 d. vykusiame susirinkime šie sklypai suprojektuoti kitiems asmenims.

Kadangi ūkininkas tikėjo sekretorės žodžiu ir galvojo, kad jis turės pirmenybę prieš vėliau atėjusius kitus žemės prašytojus, vedėjo raštas A. Puidokui buvo lyg šaltas dušas. Įtarę galimą rajono žemėtvarkininkų apgaulę, o paskambinę vietos specialistams ir iš jų negavę aiškaus atsakymo, ūkininkai raštu kreipėsi į žemės ūkio ministrę Virginiją Baltraitienę. Rašte buvo prašoma paaiškinti, kaip įmanoma kitiems asmenims perleisti žemės sklypus, jei prašymą pirmas buvo parašęs A. Puidokas? Ministrei adresuotame laiške yra ir toks klausimas: „Ar darbuotojai teikia paslaugas rašyti prašymus atbuline data plačiai piniginę atvėrusiems ūkininkams?“. Ministerija ūkininko dukros Žydrūnės Puidokaitės pasirašytą skundą nagrinėjo pagal Nacionalinės žemės tarnybos prie ŽŪM Kelmės skyriaus pateiktus dokumentus. Atsakyme rašoma, kad 2016 metų liepos 27 d. įsakymu Nr.28VĮ-1071-(14.28.2) „Dėl Šiaulių apskrities Kelmės rajono savivaldybės Tytuvėnų apylinkių seniūnijos Šedbarų kadastro vietovės žemės sklypų planų, kurie prilyginami žemės reformos žemėtvarkos projektui, rengimo“ patvirtinta prilyginamo plano teritorija ir asmenų, pateikusių prašymus grąžinti natūra, perduoti ar suteikti neatlygintinai nuosavybėn, taip pat parduoti, išnuomoti, perduoti neatlygintinai naudotis arba pasitikėjimo teise valstybinės žemės sklypus, sąrašas. Asmenys, pageidaujantys nuomoti valstybinės žemės plotus projektui prilyginamo plano teritorijoje, prašymus galėjo pateikti iki 2016 m. liepos 17 d. Atsakyme rašoma, kad išsinuomoti 0,87 ha valstybinės žemės plotą liepos 4 d. Kelmės skyriuje, prašymą pateikė ūkininkas Donatas Bandžiukas, o pretendentu į 1,56 ha sklypą liepos 7 d. prašymą pateikė kitas Tytuvėnų apylinkių seniūnijos ūkininkas – Mindaugas Paliulis. Rugpjūčio vienuoliktąją įvykusio susirinkimo metu Donatas ir Mindaugas sutiko su jiems suprojektuotų žemės sklypų ribomis, vieta ir kitais projektiniais sprendimais ir pasirašė susirinkimo protokole…

Apsilankiusi Nacionalinės žemės tarnybos prie ŽŪM Kelmės skyriaus vedėjo Arvydo Žukausko kabinete, pirmiausia pasidomėjau, ar projektų vykdymas vyksta viešai ir ar tai žinoma jo sekretorei, kuri prašymą dėl leidimo naudotis valstybinės žemės sklypais iš Antano Puidoko priėmė praėjus beveik porai mėnesių po to, kai D. Bandžiukas ir M. Paliulis pasirašė po jiems suprojektuotų žemės sklypų ribomis? A. Žukauskas sakė nekomentuosiantis sekretorės pasakymo A. Puidokui, nes pats asmeniškai negirdėjo, ar pavaldinė ūkininkui pasakė, jog jis yra vienintelis pretendentas gauti leidimą valstybinei žemei ir ar šiam žmogui buvo suteikta vilčių. Skyriaus vedėjas teigė, kad tik užbaigus projektą paaiškėja, kurie žemės plotai yra užimti, o kurie – ne. Kadangi Tytuvėnų apylinkių seniūnijos Šedbarų kadastro vietovės žemės reformos žemėtvarkos projektas A. Žukausko įsakymu buvo patvirtintas tik spalio vienuoliktąją, iki tol Nacionalinės žemės tarnybos interneto svetainėje ir nebuvo pateikta patikslinta informacija apie laisvą valstybinę žemę. Skyriaus vedėjas šioje situacijoje nemato jokios sekretorės kaltės, nes darbuotoja naudojosi tuo metu internetinėje svetainėje talpintais preliminariais duomenimis, priėmė iš A. Puidoko prašymą ir tuojau pat jį užregistravo. Tai, kas įvyko, A. Žukauskas vadina žmogiškąją klaida. Kitą dieną Antano prašymas buvo nukreiptas atitinkamam specialistui. Tuomet ir išaiškėjo, kad minėti valstybinės žemės sklypai jau suprojektuoti kitiems ūkininkams.

– Gal žmogus ir turėjo vilčių, bet to paties sklypo dviem asmenims neišnuomosi. Nedarome to, kas dirbtinai sukiršintų žmones. Todėl, nelaukdami įsakymu numatyto dvidešimties darbo dienų laikotarpio, per kurį pretendentui turi būti duotas atsakymas dėl leidimo laikinai naudotis valstybine žeme, motyvuotą atsakymą skyriaus specialistai paruošė labai operatyviai, per tris dienas. Už tai jiems galiu tik padėkoti. Nesmagu skaityti ir mūsų tarnybai metamus kaltinimus. Nėra galimybių atgaline data priimti prašymų, nes visi jie tą pačią dieną yra registruojami duomenų sistemoje,– teigė skyriaus vedėjas.

Žemės klausimai yra jautrūs, nes jos poreikis kasmet tik didėja. A. Žukauskas sakė, kad po šio konflikto Žemės ūkio ministerija žemėtvarkininkams davė patarimą, iškilus neaiškumams, riboti informacijos teikimą klientams, kad žmonėms nebūtų suteikti klaidingi duomenys ir įžiebta viltis išsinuomoti pageidaujamos žemės sklypą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

UAB ROSEBA