„Po žemaitiška skara“
Bronislava BUCHIENĖ
Ne pirmą, bet, tikimės, ir ne paskutinį kartą Tytuvėnuose vyko rudens kermošius „Po žemaitiška skara“. Prieššventinis pasiruošimas prasidėjo dar išvakarėse, kai miesto aikštėje savo „gūnias“ ėmė kloti floristinių kilimų konkurso „Auskit, sesės, drobeles“ dalyviai: Kelmės specialioji mokykla, Tytuvėnų gimnazija bei jos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyrius, Raseinių rajono Šiluvos gimnazija, Jolanta Maziliauskienė iš Kiaunorių, Kelmės PRC Tytuvėnų skyrius, Tytuvėnų bendruomenė „Gralis“, Mockaičių kaimo bendruomenė bei Tytuvėnų kultūros centro šokėjų kolektyvas „Uliava“. Penktadienio vakare spalvingus, išraiškingus darbus jau buvo galima apžiūrėti.
Šventę pradėjo Tytuvėnų kultūros centro šokėjai. Visus susirinkusiuosius sveikino Tytuvėnų kultūros centro direktorės pareigas einanti režisierė Andrėja Gričiutė bei Kelmės rajono mero pavaduotojas, laikinai einantis mero pareigas, Egidijus Ūksas. Andrėja pristatė Tytuvėnuose susibūrusio Fotografų klubo narius.
Kermošiuje buvo galima nusipirkti skanėstų, liaudies meistrų darbų, paskanauti Laimos blynų, atsigerti arbatos, pralinksminti vaikus. Šventėje šauniai, trankiai grojo ir linksmai dainavo Tytuvėnų kultūros centro liaudiškos muzikos kapela (vad. R. Pranskevičienė), Tauragės kultūros centro Sartininkų skyriaus liaudiškos muzikos kapela „Kamana“ (vad. Z. Lešinskis), Jurbarko kultūros centro kapela „Santaka“ (vad. P. Pojavis), Tytuvėnų krašto bendruomenės kapela „Svaja“ (vad. R. Zenauskas) ir alternatyvaus folkloro ansamblis iš Biržų „Navija“ (vad. R. Kudelkienė–Misevičė). Pastarasis kolektyvas išskirtinis ne tik apranga, bet ir tuo, kad apjungia baltų kultūrą bei klubinę muziką, atlieka vadovės aranžuotas ir interpretuojamas lietuvių liaudies dainas ne tik pritariant instrumentams, bet drąsiai naudojasi ir šiuolaikinėmis technologijomis. Gaila, kad originalias dainas bei aukštaitiškai papasakotas istorijas išgirdo tik ištvermingiausi, atsilaikę prieš vėją ir vėsą tytuvėniškiai.
Šventei įpusėjus, turgaus aikštėje pasirodė konkurso „Auskit, sesės, drobeles“ darbų vertinimo komisija: floristė iš Kauno Laima Grockienė, Kelmės kultūros centro darbuotojai Nomeda Bandzienė, Etninės kultūros ir tradicinių amatų skyriaus vedėja, ir komisijos pirmininkas Evaldas Jasiūnas, dailininkas-scenografas, floristas. Būtent jis, pasiguodęs, kad be galo sunku buvo išrinkti geriausius iš geriausių, paskelbė konkurso rezultatus. Visi dalyviai gavo padėkas ir dovanų. Na, o piniginiais prizais apdovanoti trys kūrėjų kolektyvai: Mockaičių kaimo bendruomenė už kilimą „Mane močiutė mokė…“ (III vieta, vad. I. Sabaliauskienė), Tytuvėnų gimnazija už kūrinį „Iš kraičia skrynias“ (II vieta, vad. D. Baltrušaitienė) ir nugalėtojai – Kelmės PRC Tytuvėnų skyrius, atskleidę „Protėvių dvasią“ (vad. R. Bingelienė). Apie tai, kad išrinkti patį gražiausią darbą labai sudėtinga, nes visi kruopščiai surinkti bei patrauklūs, sakė ir Tytuvėnų seniūnas Romas Čerkauskas. Kilimai kurį laiką dar puoš Tytuvėnų aikštę…
Kas be ko, kermošius sunkiai įsivaizduojamas be rėmėjų. Šį kartą organizatoriams padėjo LKT projektas, tytuvėniškiai Vaclovas ir Aurimas Gvozdai, Mindaugas Jokubauskas, Sajų šeimyna, AB „Vėjo pjūtis“, UAB Egritmeda, ūkininkas Gintautas Banevičius iš Kiaunorių.
Atrodo, ko daugiau reikia: viskas paruošta, kapelos atvažiavo, muzika skamba, oras vėsus, jei nori sušilti – tik sukis ratelyje ar poroje, tačiau išsijudinti mūsiškiams vis dar sunku… Kažkaip sudėtinga būti laisviems ir linksmintis iš širdies… Ką žmonės pasakys? O žmonės pasakys, kad kitos progos dabar reikės palaukti. Jei ne iki vasaros, tai gal net iki kito rudens?… Tikėkimės, kad ši šventė taps tradicine. O ir linksmintis gal pagaliau išdrįsime?! Kad ir kitame kermošiuje… Tik sulaukime!