BIČIULIS

<Alvydas GEŠTAUTAS>

Prajuokino Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai parašytas vieno vyruko skundas, kad kovo 8–oji – Tarptautinė moters diena,– ne kas kita, o lygias galimybes garantuojančių teisės aktų pažeidimas, kodėl moterys taip išgarbintos vyrų atžvilgiu? Atrodo, didesnės kvailystės nesugalvosi, ir puslitrį degtinės maktelėjęs. O šis skundas, ko gero, blaivaus žmogaus rašytas. Tik neaišku, ar jo visi „šratai“ vietoje.

Dirbčiau Lygių galimybių tarnyboje, tokį skundą būčiau išmetęs į šiukšlių dėžę. Bet minėta tarnyba šio vyruko skundą nutarė nagrinėti. Vadinasi, galime laukti dar didesnių nesąmonių srauto. Tą dieną ir kiti vyrai, negavę tulpių, turėjo rašyti minėtai kontorai skundus. Juk Kovo 8–ąją moterys, gavusios gėlių, buvo išskirta kaip lytis.

Sovietai buvo sugalvoję šios problemos sprendimą. Juk tais laikais, kaip ir Moters diena, vasario 23–ioji irgi iki „žemės graibymo“ buvo švenčiama,– Sovietų armijos diena, neoficialiai vadinta vyrų švente. Būdavau moterų pagerbtas ir aš, nors jokioje armijoje netarnavau, ir vargu, ar iš metro šūviu į karvę pataikyčiau.

Ir praėjusiame rajono tarybos posėdyje viena Kelmės gyventoja, kuriai kažkodėl pirmininkaujantys meras ir jo pavaduotojas leidžia „užviršuoti“ politikų kalbas, pasveikino vyrus su jų diena – vasario 23–iąja. Kai jai pasakiau, kad lapkričio 5–oji yra Tarptautinė vyrų diena ir tada juos galima sveikinti, garsioji oratorė, save laikanti katalike, paporino: girdi, lapkričio 5–oji yra Tėvo diena. Iš nuostabos vos negriuvau ten, kur stovėjau. Nuo kada lapkrity, o ne birželio pirmąjį sekmadienį švenčiame Tėvo dieną?

Tos lygios galimybės gali atvesti iki didžiausių absurdų. Išeitų, Seime, rajono taryboje, turėsime rinkti po lygų moterų ir vyrų skaičių. Tiesa, tektų keisti mūsų dvidešimtmetę Konstituciją, nes pagal ją Seime dirba 141, o mūsų savivaldybėje – 25 nariai. Skaičius nelyginis. Tad moterų ir vyrų lygaus skaičiaus nebūtų. Tektų įteisinti lyginius. Tada kiltų klausimas: ką renkame į parlamentą, rajono tarybą? Sijonus, kelnes ar protus? Sveikas protas sako, kad atstovaujamojoje valdžioje turi dirbti išmintingiausios pilietės, išmintingiausi piliečiai. O tokį absurdų sąrašą galime tęsti. Gal tuomet dėl šalies ar pasaulio galiūno titulo turėtų su Ž. Savicku varžytis ir moterys? Gal nerenkime atskirų Lietuvos moterų ir vyrų futbolo, krepšinio, imtynių pirmenybių, o jas sujunkime. Tuomet ir pinigų, kurių sportui Seimas, savivaldybė šykšti, sutaupytume. O kaip pasielgti su Lietuvos prezidento postu? Jis vienas. Gal vėl keiskime Konstituciją ir rinkime du – vieną damą, antrą – džentelmeną.

Viską kopijuojame iš Vakarų. Taip, kaip anksčiau iš vyžuotų Rytų. Dabar savo dienas, šventes turi gyvi padarai, negyvi daiktai, įvairūs reiškiniai. Juk praėjusį ketvirtadienį paminėjome Europos vartotojų, prieš tai – kažkokią N(PI) dieną. Kalendoriuje įrašytos Meilės, Daržų, Pingvinų, Molekulės, Jūros kiaulės, Bučinių, Tolerancijos, Šviesos, Draugo, Kliento, Solidarumo su Palestina, Tarptautinės Orgazmo. Apatinių drabužių ir kitos dienos. Belieka dar paskelbti Tinginių, Bezdalių, Knarkalių, Krūtų, Spermos, Sniego, Lietaus, Šlapdribos, Lijundros, Plikledžio dienas, ir ne tik lytys, bet ir vos ne kiekvienas gamtos reiškinys, procesas bus įteisintas, lygus su visais!

Na, o mes, vyrai, kartais pasijuntame sutrikę. Neaišku, ar pro duris privalu pirma išleisti moterį, ar padėti jai užsivilkti paltą, ar panešėti sunkesnį nešulį. Juk pagal mūsų valdžios nukopijuotus kvailadurniškus „briuselinius“ popiergalius švelniosios lyties atstovės gali pasijusti silpnesnės ir pažemintos?!

Taip galime sulaukti dienos, kai moterys moterimis, o vyrai vyrais pasijus tik namuose, o viešai vieni kitų baidysis, kad tik kas nors neįsižeistų ir neapskųstų.

Prognozuoju ir permainų darbo rinkoje. Juk darželiuose auklytėmis dirba tik moterys. Vadinasi, pusę jų pagal Lygių galimybių teisės aktus kuo greičiau turi pakeisti vyrai. Darbo netekusioms moterims liktų vienas kelias – į Darbo biržą. Bet tuomet ir ten atsiras nelygybė. O gal į visą tą makalynę dar teks įtraukti patį Viešpatį, kad jis   palaimintų kasdien pasaulį išvystančių mergaičių ir berniukų bei Amžinybėn pasišauktų vienodą moterų ir vyrų skaičių?..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Prieš tai buvęs įrašas
«
Sekantis įrašas
»
UAB ROSEBA