Dirbo ar dainavo?
Toks klausimas kilo perskaičius šią Kelmės rajono savivaldybės tarybos Socialinių klausimų ir sveikatos apsaugos komiteto 2023 m. veiklos ataskaitos ištrauką: „Socialinių klausimų ir sveikatos komiteto nariai turėjo ir smagią išvyką į Liolių socialinės globos namų Užvenčio padalinį, šventusį 15-kos metų jubiliejų. Šventės metu skambėjo padėkos esamiems ir buvusiems darbuotojams, vadovams ir gausus būrys svečių tarė sveikinimo žodžius. Kartu sudainuota daina „Raganėlei“.
Minčių sukėlė ir dar viena ataskaitos pastraipa: „Komiteto nariai aplankė ir sveikino į naujas patalpas įsikėlusį Kelmės rajono vaiko ir šeimos gerovės centrą, jo vadovę ir visą kolektyvą. Pasidžiaugta, kad naujosios patalpos erdvios, šiuolaikiškos, atitinkančios naujuosius standartus“.
Kai paskaitai tokias ataskaitų ištraukas, kyla minčių, ar politikų ataskaitose būtina minėti linksmus pobūvius, sveikinimus. Tuo labiau, kad šio dokumento apimtis užima tik vieną kompiuterinio teksto puslapį ir dar plius aštuonias eilutes. Savivaldybės tarybos komitetų pagrindinė pareiga pirmiausia nagrinėti vienos ar kitos srities skaudulius. Sutikite, kad socialinėje sferoje, sveikatos apsaugoje jų yra ypač daug. Žinoma, kai ką šis komitetas, kuriam vadovauja Vytautas Barkauskas, jo pavaduotoja išrinkta Daiva Antanavičienė bei nariais įvairios frakcijos į jį delegavo Nemirą Sutkienę, Vitaliją Lukoševičienę, Neringą Bagdonavičienę, Janiną Skeberdienę bei Tadą Kasparą, praėjusių metų ataskaitoje paminėjo.
Pernai vienas svarbiausių Socialinių klausimų ir sveikatos komiteto veiklos klausimų buvo Kelmės rajono sveikatos centro kūrimas. Komiteto nariai buvo susitikę su Kelmės rajono gydymo įstaigų vadovais, išklausė diskusijas ir pritarė sprendimui, kad Sveikatos centras būtų kuriamas funkcinio bendradarbiavimo būdu. Rajono sveikatos priežiūros centrai atnaujina bendradarbiavimo sutartis, siekiama pakelti gyventojų sveikatinimo rodiklius ir tęsti valstybės laiduojamas (nemokamas) sveikatos priežiūros, įvesti „žaliųjų koridorių“ paslaugas. Aptarti Psichikos sveikatos centro paslaugų plėtros ir dienos stacionaro įkūrimo bei pacientų pavėžėjimo į gydymo įstaigas klausimai.
Komitetas rengė išvykstamuosius posėdžius. Aplankė Kelmės rajono socialinių paslaugų centro Grupinio gyvenimo namus, susipažino su laikino apnakvindinimo paslaugos teikimu, lankėsi vaikų dienos centre „Parama“, Liolių socialinės globos namuose. Vizito Socialinės globos namuose metu pasidžiaugta jaukia, atnaujinta, tvarkinga aplinka, kūrybinėmis dirbtuvėmis, sporto sale su nauju inventoriumi, rengiamu relaksacijos kambariu. Liolių socialinės globos namų Užvenčio padalinyje išklausytas įstaigos vadovo pageidavimas prisidėti prie naujo lifto įrengimo, kuris atitiktų šiuolaikinius reikalavimus. Bendrauta su abiejų padalinių gyventojais, kurie pasidžiaugė geromis sąlygomis, kompetentingais, atsakingais ir rūpestingais darbuotojais.
Komitete pritarta, kad Kelmės rajono vaiko ir šeimos gerovės centras dalyvautų projekte „Socialinių paslaugų kokybės užtikrinimas Lietuvoje“. Dėl dalyvavimo tokiame pačiame tęstiniame projekte pritarta ir Liolių socialinės globos namams.
Socialinės paramos skyriaus vedėjos Redos Každailienės kvietimu komiteto nariai dalyvavo susitikime su Labdaros ir paramos fondo „Maisto bankas“ atstove dėl maisto davinių nepasiturintiems Kelmės rajono gyventojams. Susitikime dalyvavo Kelmės rajono seniūnai, socialinių įstaigų ir nevyriausybinių organizacijų vadovai, nuspręsta, kad parama reikalinga skurdžiai gyvenantiems žmonėms ir tikslinga jiems dalinti atliekamą tinkamą vartoti maistą.
Komitete svarstyta dėl trūkstamų specialybių gydytojų skatinimo dirbti Kelmės rajono savivaldybės viešosios asmenų sveikatos priežiūros įstaigose.
Dalyvavau beveik visuose pernai vykusiuose šio komiteto posėdžiuose. Paprastai komitetai išnagrinėja artėjančio Savivaldybės tarybos posėdžio darbotvarkės klausimus, analizuoja jų kompetencijai priklausančią problematiką. Tačiau praėjusiais metais šis komitetas to nedarė. Jei atmintis nešlubuoja, nepriėmė jokių nutarimų, neteikė siūlymų Tarybai priimti sprendimus. Politikai apsiribojo tik išvykomis. Tai sveikintina, nes daugelis komiteto narių dirba tik pirmą kadenciją ir gerai, kad vietoje pamatė socialinių ir sveikatos įstaigų padėtį. Tačiau to neužtenka. Stebina ne tik šio komiteto, bet ir visos savivaldybės vangus ruošimasis nuo liepos 1 dienos laukiančiam iššūkiui – pacientų pavėžėjimui į gydymo įstaigas. Laikas tirpte tirpsta, tačiau kol kas apsiribojama labai aptakiomis diskusijomis. Šių metų biudžete žmonių pavėžėjimui į gydymo įstaigas numatyta 200 tūkst. eurų. Ar jų užteks? Juk reikės ir papildomų automobilių. Teisę į šią paslaugą turės 2950 rajono gyventojų, kurie sulaukė 75 ir daugiau metų, bei apie 1600 neįgaliųjų. Jau dabar reikėtų galvoti ne tik kas šią paslaugą teiks, bet kaip bus sudarinėjami maršrutai bei t. t. Kyla dar vienas klausimas, ar bus pas ką vežti pacientus. Gydytojų specialistų rajone trūksta. Vizito pas kai kuriuos reikia laukti net kelis mėnesius. Tų skatinimo priemonių, kurias jau yra patvirtinusi Savivaldybės taryba, nepakanka, o naujos iniciatyvos turėtų kaip tik kilti iš Socialinių klausimų ir sveikatos apsaugos komitetų.
Vertėtų šiam komitetui pasidomėti ir kai kuriais savivaldybės socialinės politikos klausimais. Ankstesniųjų kadencijų patirtis liudija, kad dalis socialinėms reikmėms skirtų lėšų, o pirmiausia susijusių su įvairių projektų finansavimus, yra panaudojamos neracionaliai. Pasitaikydavo netgi atvejų, kai šie pinigai atitekdavo šokiams, dainoms, įvairioms vakaronėms bei šventėms.
Dainavimas dar neblogai apmokamas.
Nėra čia jokio supratimo apie darbą. Tačiau dainuojant irgi tokių sugebėjimų nepastebėta, vargu ir tai ar sugeba?